Kredi veya Kredi Kartı Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır?


Kredi veya Kredi Kartı Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır

Kredi veya Kredi Kartı Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır

Gelişen teknolojiler artık bir yerden yaptığınız işlemin başka bir yerde kaydının tutulmasına olanak sağlıyor. Düşünün ki bir yerden aldığınız ürün ile alakalı başka yerden size reklam kampanyası geliyor. Günümüz sistemleri artık tek başına çalışmaları için yeterli görülmemektedir. Bundan dolayı bütün sistemler bütünleşik bir yapı içinde kendi çizgilerinde devam etmektedirler. Yeni teknolojik gelişmeler ile entegrasyon sistemi bankalara kadar çoktan uzanmış durumdadır. Bizde bu gelişen teknolojiler ışığında kafanıza takılan kredi kara listesi nedir, kredi kartı kara listesi nedir, kredi kara liste sorgulaması nereden yapılır, kredi kara liste sorgulaması nasıl yapılır, kara listeden nasıl çıkabilirim, kredi ve kredi kart kara liste bilgisi nerede tutulur, merkez bankası kredi kara liste bilgisi nerede tutulur, kara listeden çıkmak zor mu, kredi alırken kara liste engelle olur mu, kara liste kaç yılda silinir gibi kafanıza takılan sorulara cevap bulabilirsiniz.

Kredi veya Kredi Kartı Kara Liste Bilgisi Nerede Tutulur

Yapılan son düzenlemelerle 5411 sayılı bankacılık kanunu üzerinde yapılan değişiklikleri artık tek bir merkezi noktadan yapılmasına ve kayıt altına alınmasına karar alınmıştır. Bu merkezin adı TBB yani Türkiye Bankalar Birliği’dir. Artık bankalarla işlem yapan bütün kişilerin kayıtları bu sistemde tutulmaktadır. Özellikle kişilerin kredi aktiviteleri, kredi kartı aktiviteleri, banka ilişkileri, banka borç ödeme periyodu, kişi genel durumu burada kayıt altına alınmaktadır.

Ayrıca burada tutulan kişi bilgiler kesinlikle alenen açıkta ifşa edilmemektedir. Buradaki bilgiler sadece yetkilendirilmiş kişiler ve kurumlarla bu bilgiler paylaşılmaktadır. Bu kurumlar haliyle banka ve finans şirketleridir. TBB de tutulan bilgiler özelikle findeks kredi notu sorgulama merkezi ve bankalara verilmektedir. Findeks, kredi kayıt merkezinin bir markası olduğundan buraya bilgilerin aktarılmasında sıkıntı meydana gelmeyecektir.

Kredi veya Kredi Kartı Kara Liste Bilgi Nerede Tutulur

Kredi veya Kredi Kartı Kara Listesi Nasıl Oluşur

Ayrıca Findeks merkezinde yapılan birden fazla çalışma ile kredi kullanan kişi hakkındaki her bir veri, bir girdi olarak değerlendirildikten sonra kişinin kredi notu ortaya çıkarılmaktadır. Bura da yapılan genel çalışma ile her bir bireye 0 ile 1900 arasında bir puan çıkarılmakta işte bu puan ile insanların kara listeye düşüp düşmediğine karar verilmektedir. Ayrıca gelen puanda sizin önemli olan banka ile iş yapma sıklığınıza ve düzeni kontrol edilir. Buradaki kasıt en çok puanınzın yüksekliği ve düzenli ödeme en büyük göstergedir. Yani 1500 puanınız olabilir ama ödeme düzeniniz kötü seyrediyor, 800 puanınız olup ödeme düzeniniz çok güzel olabilir. Bundan dolayı 800 puanı olan kişi işlemlerde daha öndedir.

Findeks Kredi Notu ile ilgili daha detaylı bilgi için daha önce yazılan Findeks Kredi Notu Nedir? isimli makalemizi okuyabilirsiniz. BURAYI TIKLAYINIZ.

Merkez Bankası Kredi Kaydı sorgulaması veya genel ismiyle kara liste sorgulaması sadece bankalar tarafından yapılmasına müsaade edilmektedir. Bunun sebebi kredi ve kredi kartı vermede şuan bankaların resmi bir statüsü olmasındandır. Fakat şu bir gerçek Findeks kredi risk raporunu satın alarak bankaların veya merkez bankasının kara listesinde olup olmadığınızı sadece tahmin edebilirsiniz. Bundan dolayı bir banka dışında kara listede olduğunuz bilmeniz pek mümkün değil.

Merkez Bankası Kredi Kaydı Kara Listesinde Ne Zamana Kadar Tutulur

Merkez Bankası Kredi Kaydı Kara Listesinden Nasıl Çıkarım

Aslında konumuzun en öenmli yerlerinden bir tanesi burası. Kara listeden çıkmanın ilk bilinen yolu zamana bırakmaktır. Buradan kastınız nedir diye sorabilirsiniz. Merkez bankası dahil bütün bankalar kredi ve kredi kartı kara liste bilgisini 5 yıldan fazla tutmazlar. Aslında bu kanuni bir zorunluluk. 5 yıl önceki yaşanan olumsuz bir kredi puanı sizi etkilemeyecektir. 2010 yılındaki sicil bozukluğu sizi etkilemez. Yani 2016 yılında alacağınız kredi için 2011 yılındaki sicil bozukluğu sizin kredi çekmenize etki etmeyecektir. Sonuç olarak 5 yılda bir bir bütün bankalar listelerini yenilerler. Merkez Bankası da bunu yapmak zorundandır.

Merkez Bankası Kredi Kaydı Kara Listesinde Ne Zamana Kadar Tutulur

Artık 5 yıl önceki kayıtların silindiğini sizi etkilemediğini öğrendiğinize göre yapılacak iş mevcut borçlarınızı kapatmamanız dır. Yani 5 yıl önceki işleriniz için işlem yapmanıza gerek yoktur. Bu dönemde yapmanız gereken artık günümüz ve sizi etkileyen dönem için rapor almanızdır. Yani Findeksten alacağınız kredi döküm raporu ile üzerinizdeki haciz, idari, kanuni, şahıs gibi resmi takiplerin ve borçların bilgisine ulaşabilesiniz. Eğer bu borçların olmadığını ve bunları bitirdiğiniz düşünüyorsanız yapmanız gereken tek şey bir dilekçe il merkez bankasına, bankanıza veya KKB bir dilekçe ile başvurmanızdır. Sonuç olarak borç verileriniz bitirmeniz durumunda bankanız sizin adınıza işlemlerinize devam edecektir. En başında da dediğimiz gibi 5 yıl önceki verileriniz için yapmanız gereken çok fazla bir şey olmayıp onların silindiğini bilmeniz yeterlidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir