İş Yaşamında Zamanı Nasıl Yönetmeliyiz?


“İşleri bir türlü yetiştiremiyorum.” diyen kişilerin en büyük problemi zamanı nasıl yöneteceği konusudur. İşinize en iyi bir şekilde konsantre olmak ve vaktinde yetişen iyi neticeler çıkarmak için vakit yönetimi şart. Peki, ama bunu nasıl yapacaksınız? İşte size birkaç ipucu:

Başarıya giden en mühim yöntemlerden biri de zaman yönetimidir. Vaktini doğru bir şekilde kullanan kişiler kendilerine zaman ayırabilirken aynı zamanda işlerini de sıkıntıya girmeyen yapabiliyorlar.

Kendinize Bir Düzen Oluşturun ve Bunları Sıralayın

Elinizde birden fazla iş olabilir ama ilk olarak bu yapılacak işlere dair bir liste hazırlayıp düzeninizi kurmalısınız. İşlerden hangisi daha önemli, hangi işin teslim tarihi yakın? En acil olan işten başlamak tahmin edeceğiniz üzere daha mantıklı olacaktır. Listelediğiniz her işe son tarih koymak; disipline girmek ve işi yetiştirmek için yararlı olacaktır. Gözünüzün önünde olan bir iş listesi size ilk olarak ne yapmanız gerektiğini söyler ve işlerinizi kolaylaştırır.

Kendinize Takvim Oluşturun

Hazırlamış olduğunuz iş listesini bir takvime göre hazırlarsanız işiniz daha kolay olur. O günde hangi işe ne kadar vakit ayıracaksınız, gün içerisindeki başka işleriniz ne kadar zaman alacak, o günkü programınızı iş listesine uygun nasıl ayarlamalısınız? İşte tüm bu sorular plan yapmanıza yön verecek.

İşlerin Teslim Vakti Çok Yakın Olmasın

Mümkün olduğu kadar birbirine yakın zamanlarda teslim edilmesi zorunlu olan işleri üstünüze almayın. İşi kendi üstünüze alıp yapamamak yerine en baştan üstünüzde başka bir iş olduğunu, o işin teslim tarihini ileri bir tarihe koyabileceğinizi söyleyin. ‘Başka öncelikli bir işim var’ bu işi ileri bir tarihe alıyorum diye söyleyebilir veya bu işin çok daha mühim olduğunu düşünüyor iseniz takvimde bir yer değişikli yapabileceğinizi söyleyebilirsiniz. Fakat iki ayrı işin yine aynı zamanda aynı verimle çalışamayacağını açık bir şekilde ifade etmelisiniz.

Ayrıntılarda Kaybolmayın

Hazırlamış olduğunuz işte aynı noktada saatlerce vakit geçirmeyin, not alarak işinizi yürütün. Tek bir yeri mükemmelleştirmeye çalışırken zaman kaybetmeyin. İşinizi bitirdikten sonra geri dönüş yaparak dilediğiniz detaylandırmayı yaparsınız.

Konsantrenizi Bozan Unsurlardan Kurtulun

Çalışma zamanınızda dikkatinizi dağıtan her şeyi kendinizden uzak tutun. İşinizi bölecek olan mesajları kapatın, kendinize sessiz ve sakin bir çalışma ortamı sağlayın. Beklenmedik bölünmeler her vakit olabilir, çalışmalarınıza ayıracağınız zamanı bunu da göz önüne alarak ayarlayın.

Kendinize Özel Vakit Ayarlayın

Gün içerisinde her saatinize bir plan yapın, tüm gününüzü işe ya da çalışmaya ayırmak yerine kendinize hangi saatleri ayıracağınızı ve bu zamanları nasıl bir şekilde değerlendireceğinizi de belirleyin. Rahatlama yapmadan yapacağınız çalışma pek de verimli olmaz. Bundan dolayı kendinizi diri hissetmeniz de mühim. Mesela; şu kadar saati çalışmaya ayıracağım, şu kadar saati aileme ayıracağım, sosyal etkinlik vaktimi diğer güne ayarlayacağım şeklinde kendinize bir program yapabilirsiniz.

Bedeninize İyi Bakın

İş yetiştirmekten dolayı geçirmiş olduğunuz uykusuz zamanlarda aslında çalışmanıza yeteri kadar katkı sağlayamıyor olabilirsiniz. Bedeninizin ve zihninizin sağlam olması için kesinlikle kaliteli bir uyku gerekli. Düzenli bir uyku veriminizi artıracaktır. Bu uykusuz zamanların önüne geçebilmek için baştan bir takvim çizelgesi oluşturmanız şart.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir