İdeal Bir Çalışma Ortamı Nasıl Bir Şekilde Olmalı?Son zamanlarda popüler olan freelance çalışma modası; ofis ve ev yaşamını birlikte sunuyor. Daha önce sadece ev hayatına dair yapılan ev tasarımı, profesyonel hayatın ihtiyaçlarına uygun bir hale geliyor. Buna göre evde bulunan ideal çalışma odası hangi şartlarda olmalı?

Çalışma Konumunun Seçimi
Çalışma odası düzenlerken evinizde eğer buna hazırlayacağınız bir oda yoksa evinizde müsait olan bir köşeyi çalışma alanı olarak hazırlayabilirsiniz. Evin diğer bireylerinin çok fazla girip çıkmadığı, konsantrenizi bozmayacak bir oda belirtip bu odanın bir köşesini çalışma alanı olarak hazırlayabilirsiniz.

Mobilyalarda Seçim
Çalışma alanınıza mobilya alırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı ayrıntılar var. Masaya oturduğunuz zaman çalışma masasının bel ve göğüs kafesi arasında bir yerde kalması lazımdır. Bu şekilde daha konforlu bir çalışma alanı dayanır, okuma yaparken ya da yazı yazarken de masaya eğilmek mecburiyetinde kalmazsınız.
Masamızı seçtiğimize göre şimdi sıra sandalyede. Çalışma sandalyesi alırken sandalyenin boyunun masaya göre ya da ayarlanabilir özellikte olmasına dikkat edin. Çünkü sandalyenin boyu masadan kısa ya da uzun olduğu zaman çalışma veriminiz düşebilir. Uzun bir süre üstünde zaman geçireceğiniz sandalyenin sırt bölümünün olması da bedeninize destek vereceğinden önemli bir özelliktir.

Aydınlatma
Çalışma ortamlarında en önemli başlıklardan biri de aydınlatmadır. Konsantrasyonunuzu her zaman canlı tutacak ve saatlerce bilgisayar ekranına bakan gözlerinizi hiç yormayacak bir aydınlatma stili oldukça işinize yarayabilir. Sarı renkli aydınlatma dinlenme alanları için uyan bir alternatif olmasına karşın çalışma ortamları için pek de ideal bir tercih değildir. Çalışma ortamlarında beyaz renkli aydınlatmaların tercih edilmesi kişilerin çalışma başarımlarını pozitif yönde etkileyebiliyor. Ayrıyeten LED lambalardan faydalanarak tasarruf etme imkânınız da var.

Renkler
Diğer iç mekân tasarımlarında olduğu gibi çalışma ortamlarında da duvarlara tercih edilen desen ve renkler göze çarpmaktadır. Çalışma ortamının duvar renkleri performansı pozitif ya da negatif bir şekilde etkiliyor. Bundan dolayı renk seçerken dikkatli olmanız gerekmektedir. Çalışma ortamındaki açık ve ferah renkler dikkatinizi arttırmaya yardımcı olurken, koyu renkler ise sıkılma hissi verir. Özellikle yeşil, mor ve açık mavi renkleri çalışma ortamları için tavsiye edilen duvar renkleridir.
Çalışma ortamınızı tasarlarken bütün odayı boyamak yerine sadece masanızı koyacağınız duvarı boyamak daha iyi bir çalışma ortamı yaratır. Bu şekilde odanıza daha eğlenceli ve daha modern bir duruş kazandırmış olursunuz.

Düzenleme Köşeleri
Çalışma ortamınızda olan belgeler, kitaplar ya da yazıcı gibi elektronik eşyaları düzenli bir şekilde tutmak dikkatinizin dağılmasını önler. Ev mağazalarında satılan mini kitaplıklar, raf sistemleri ve farklı boyutlardaki kutuları bulmak oldukça mümkündür. Kâğıtlarınızı ve dosyalarınızı koyacağınız kutuların üstüne etiket yapıştırıp hangi konu ile ilgili olduklarını yazabilirsiniz. Böylelikle çalışma esnasında aradığınız malzemelere daha hızlı bir şekilde ulaşır ve dikkat dağınıklığını önlemiş olursunuz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir