İhtiyaç Kredisi Çekmek İçin Başvuru Şartları Nelerdir?


İhtiyaç Kredisi Çekme Şartları Nelerdir. Başvuru şartları hakkında

İhtiyaç Kredisi Başvuru şartları Nelerdir?

İhtiyaç Kredisi Çekmek İçin Başvuru Şartları Nelerdir? : İhtiyaç/Nakit kredisini çekmek isteğe bağlı bir olaymış gibi görünsede bankalar İhtiyaç veya Nakit kredisini kullandırırken müşterileri için kanunlar çerçevesinde belirli şartları vardır. Yani herkes ihtiyaç kredisi kullanamayacak, sadece belirli şartları sağlayan kişiler buna başvura yapabilecektir. Tabi ki İhtiyaç/Nakit Kredisini anlaşılmasını kolaylaştırmak için bazı terimlerin bilinmesi bize kolaylık sağlayacaktır.

Bu yazıyı devam etmeden önce İhtiyaç veya diğer adıyla Nakit Kredisi Hakkında bilgi almak için Lütfen Buraya Tıklayınız veya yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kredi Ne Demek?

Kredi sözcüğü Latin alfabesindeki anlamı bir olaya, kimseye inanma, itimat etme yani güvenme anlamına gelen sözcüktür. Günümüzde bu sözcük daha çok hukuki çerçevede yapılan anlaşma ile belirli nakit gücünün belirli bir dönem sonundageri almak şartıyla başkasına devredilmesidir. Bu dönem sonunda verilen nakit tutarının fazlası, nakit alan kişiden tahsil edilir.

Bireysel Kredi: Bireysel Kredi tüketicinin ticari amaç gütmede her türlü ihtiyacını karşılamak için kullandığı kredi türüdür.

İhtiyaç kredisi: İhtiyaç kredisi de nakit ihtiyacı duyan tüketiciye/müşteriye verilen bireysel kredidir.

Yukarıda yapılan açıklamalardan da anlaşılacağı gibi bize aslında İhtiyaç/Nakit Kredisi gerçek kişilerin kullandığı Bireysel Kredi türüdür. Bu açıklama çerçevesinde gerçek kişi olmayanların içine ticari firmalar girmektedir. Bu sebeple ticari firmalar İhtiyaç/Nakit Kredisi kullanamaz ama firmanın sahibi kendi ticari giderini göstererek kendi adına İhtiyaç/Nakit Kredisi kullanma hakkı vardır.

İhtiyaç/Nakit Kredisi Çekmek İçin Şartlar Nelerdir?

İhtiyaç/Nakit Kredisi çekmek istediğinizde bankaların en çok dikkat ettiği hususlardan bir tanesi gerçek kişinin aylık maddi gelir durumudur. Bu maddi gelir durumu bankalar tarafından başvuru şartlarının başında gelir. Bu durumun olumsuz olması başvuruyu geçersiz kılabilir. Diğer önemli noktalardan bir tanesi ise bankalarla çalışma sıklığınız ve bankalarda bulunan kredi geçmişinizin durumu ve bu durumunuzun temiz olması. Bunun için Findeks Kredi Notunuz baz alınmaktadır. Findeks Kredi Notu ve Anlamları İçin Burayı Tıklayınız. Bu şartlar başvuru için en önemlileri olduğunu vurguladıktan sonra diğer istenen şartları maddeler halinde yazalım.

İhtiyaç/Nakit Kredisi İçin Gerekli Şartlar

  1. Ülkemizde, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında kredi çekme yaşı 18 yaşını doldurma olarak yazmakta ama bankalar 20 yaş ve üzeri müşteriler için kredi kullanımına olanak sağlamaktadırlar.
  2. Her hangi bir işyeri sahibi iseniz, size ait olan bir vergi lehvası ve SSK (Sosyal Sigortalar Kurumu) kaydınızın olması istenmektedir. Çoğu banka vergi levhanız da şirketin, kurumun kar ediyor gözükmesinin yanı sıra, şirketin, kurumun vs. SSK’ya ait son 3 dönemlik dökümlerini istemektedir.
  3. Giriş  parağfında da bahsettiğimiz gibi Bankalarla çalışma durumunuz önem arz etmektedir. Bankalarla çalışma geçmişiniz kredi kullanmak için çok önemlidir. Ödemediğiniz Krediler için yasal/idari, adli vs. takibe alındığıda bir kredi için başka bir bankadan kredi almanzı çok zordur. Bu durum için Findeks Kredi Notunuza bakılır. Findeks Kredi Notu ve Anlamları İçin Burayı Tıklayınız. Bu yasal/idari takibi düzeltmediğiniz müddetçe her zaman kredi için red diğer adıyla olumsuz yanıtı alacaksınız.
  4. İhtiyaç/Nakit kredisinde İpotek durumu söz konusu olmadığı sürece bu kredi türünde rızası aranmaz. Ama bu durum değişkenlik gösterebilir. Eğer çektiğiniz kredi İpotek durumu içeriyorsa eş rızasına bakılır. Ayrıca İhtiyaç/Nakit Kredisi kefil istiyorsa be bu krediye eşiniz kefil olacaksa eş rızası gerekmeltedir.
  5. İpotekli İhtiyaç/Nakit Kredilerinde eğer ipotek tapuya konuluyorsa kanun çerçevesinde eş rızası almak zorunluluk gerekmektedir.
  6. İhtiyaç/Nakit kredisi İpotekli veya İpoteksiz olup olmamasına bakılmaksızın en fazla 60 ay süre belirlenir ama bu süre 36 ay ile sınırlı tutulur.
  7. İhtiyaç/Nakit Kredisi çekme başvurusunda sadece krediyi kullanacak kişinin gelirine bakılır. Aynı evde ikametgah eden kişilerin gelirine bakılmaz. Toplu gelirden ziyade bireysel gelir önemli olduğu vurgunlanır. Aynı evde oturan kişiler için sadece kefillik durumu kabul edilir.
  8. Bankalar İhtiyaç/Nakit kredisi başvurusunda sizden istediği diğer önemli belge ise gelir durumunuzu resmi olarak belgelemenizdir. Resmi olarak belgelenmeyen gelir durumu banka için bir anlam ifade etmeyeceğinden kredi çekme şansınız azalacaktır. Resmi olarak belgelenemeyen gelir üzerinden banka her hangi bir işlem yapamaz.
  9. Ülkemizde bazı bankalar dışında, kredi başvurusu yapan kişi tarafından resmi olarak beyan edilmiş aylık gelirin en fazla yarısı yani %50’is kadar kredi taksit ödeme imkanı bulunmaktadır.

Kredi başvuru şartları sadece bu yazılan maddelerle kısıtlı olmaya bilir. Bu maddelere ek kredi için başvuru yaptığınız banka sizden başka bilgileri isteme hakkına sahiptir.

Ayrıca bu yazının devamında Burayı Tıklayarak İhtiyaç veya Nakit Kredisi Çekerken İstenilen Önemli Evraklarla İlgili yazımıza Ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı bitirmeden önce İhtiyaç veya diğer adıyla Nakit Kredisi Hakkında bilgi almak için Lütfen Buraya Tıklayınız.

 

No Responses

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir