Findeks Kredi Notu Nedir?


kredi-notu nedir

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu ya da kredi puanı ya da kredi skoru günümüz de en çok duymaya başladığımız terimler.

Peki Kredi Notu Nedir?
Tüketicinin, bireyin veya kredi kullanmak, kredi kartı kullanmak yada banka ile ilgili her hangi bir işlem yapmak istediğinde geçmişe yönelik yapılan araştırmalar sonucunda çıkarılan bir refarans puanıdır yada notudur. Bu puan bizim aslında banka işlemlerimiz deki genel bir özet tablodur. Reel sektör, finans, banka, şirketler vs. bu puan onların referansı olarak nitelendirilir. Bankalar bireye, şirkete, reel sektöre veya kredi kullanmak isteyen herkese kredi vermeden önce kredi puanı veya kredi skoruna bakarak kredi verilen yerin kredi riskini de hesaplamış olurlar.
Bankalar, kredi kurumları vs. yerler tüketiciye kredi vermeden önce bu aldıkları kredi puanı veya skorunu inceleyer muhtemel zarar durumunu gözden geçirirler. Kredi notu veya puanı düşük bir kimseye finans kurumları kredi kullandırmaktan yana değiller. Haliyle bu puanı yükek olan tüketici kredi kullanması daha kolaydır.
Kredi notu veya puanı tüketicinin, bireyin risklerini açıkca ortaya koymayı sağlar ve bunu bir sıralama aracı olarak kullanmaya yarar.
Peki kredi puanı hangi aralıkta yer alır. Kredi notu 0(sıfır) ile 1900(bin dokuz yüz) arasında değer alır. Haliyle en riskli ve kredi verilmeye uygun olmayan sıfırdır. En rahat kredi kullanabilecek şahıs ise 1900 puanlı kişidir.

Kredi puanı için genel tablo aşağıdadır.

En riskli Orta riskli Az riskli İyi Çok iyi
0-799 800-1299 1300-1499 1500-1699 1700-1900

 

No Responses

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir