İş Başvurusunda Bulunacak Olan Kişilere 7 Önemli Öneri


İş başvurusunda bulunurken neleri göz önünde bulundurmalıyız? Artık iş aramaktan yoruldum cümlesi şu dönemde çoğu kişinin özellikle de gençlerimizin çok sık kullandığı bir cümledir. Birçok kişi bu endişe verici ve stresli zamanı atlatmakta zorluk çekmektedir. Bu halin ortaya çıkmasındaki en önemli etken iş ararken neleri göz önünde bulunduracağımızı bilmememizdendir. Bizler de bu yazımızda iş görüşmesinde ve iş ararken neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğinizi sizlere hazırladık.

İş Mülakatında Mail Adresinizi Gerçek Adınız ile Verin
Mail adresinizi gerçek adınız ile verin diye söylüyoruz çünkü iş mülakatlarında mail adreslerini takma isimleri ile veren birçok kişi bulunmaktadır. Fakat bu hal profesyonellikten oldukça uzak olduğu için olumsuz bir etkisi olacaktır.
Her işveren kişinin beklentiye girdiği konulardan biri de iş ciddiyeti konusudur. Bundan dolayı size atılmış olan telefon çağrılarını ya da gönderilmiş olan maillerin kimden geldiğinizi bilmeseniz bile iş yerinden iş başvurusu için arıyormuş gibisinden yapmanız lazımdır. Telefonda yaptığınız konuşma işe alınma durumunuzu olumlu ya da olumsuz etkileyecektir.

İş Başvurusunda Bulunmak İçin CV Hazırlama
İş bulmak için başlamış olduğunuz hamlede kurum tarafından görüşme sonrası da iyi bir inceleme yapılabilmesi için CV adınız verdiğimiz bir özgeçmiş hazırda mutlaka bulunmalı. Fakat özgeçmiş ve CV ayrı içeriklere sahip belgelerdir. Şayet iş başvurusunda bulunacağınız şirkete ait internet sitesinde hâlihazırda bulunan CV belgesi varsa onu hemen indirip çıktı halini alarak doldurmalısınız. Fakat bazı şirketlerde bu form özelliği olmadığından dolayı sizin her daim yanınızda bir özgeçmişiniz olmalıdır. Hazırlamış olduğunuz bu belgenin sanal ortamlarda pratik bir şekilde bulabileceğiniz bir alanda olması sonraki iş başvurularınız için de kolay bir yöntem olacaktır.
Akademik alanlara başvuracak olan kişiler için YÖK formatında CV adı verilen bir özgeçmiş düzenlemelilerdir. Söylemiş olduğumuz bu forma internet vasıtası ile kolay bir şekilde ulaşmanız mümkündür.

CV Düzenleme
Cv’ de sizin özgü nitelikler kısa ve öz, anlaşılabilir ve net bir biçimde olmalıdır. Cv’de size bağlı eğitim-iş geçmişi ve başvuruda bulunacağınız şirkete sunulacak olan bilgiler maddeler halinde yer almalıdır. Edebiyata ve gereksiz ayrıntılara girmemelisiniz. Cv’nizin içinde size ait olan iletişim bilgileriniz kesimlikle olmalıdır. Ayriyeten hazırlamış olduğunuz öz geçmişin sağ üst tarafına fotoğraf yapıştırmayı unutmayın. Çünkü görüşmeden sonra cv’niz değerlendirilirken fotoğrafınıza bakılarak akılda kalacaksınız.

Öz geçmiş Düzenleme
Öz geçmiş genellikle metin halinde yazılmış olan ve yalnızca iş yerini alakadar eden, mesleki bilgileriniz ve iş deneyimleriniz ile ilgili çalışmalarınız yer almalıdır. Yani özetle cv’niz maddeler şeklinde bütün ayrıntılı bilgileriniz ile yazılmalı, öz geçmişiniz ise sadece mesleki deneyimleriniz ile ilgili olmalıdır.

İş Görüşmelerinizde Sosyal Medya Hesaplarınızda Yapmış Olduğunuz Paylaşımlar Sizin Hakkınızda Bilgiler Verebilmekte
iş görüşmesine gitmeden evvel ilk olarak iş veren kişinin sosyal medya hesaplarınızı araştırma olasılığına karşı sizin de bir ön inceleme yapmanızı öneriyoruz.
Yapmış olduğunuz paylaşımlar futbol takımı holiganlığı bulunduran şiddet içerikli videolar ya da müstehcen içerikli paylaşımlarda bulunmuş olabilirsiniz.
Ve hatta bir gece kulübünde fazla alkol almış bir halinizi paylaşmış olabilirsiniz. Bundan dolayı her olasılığa karşı sosyal medya hesaplarınıza bir göz atmanızı bir kontrol etmenizi tavsiye ederiz.
Toplum normları içinde geleneksellikten başka bir ihtimamı kalmamış olan bazı toplum normları işe alacak olan yönetici için önem durum arz edebilir. Bu sebeple sosyal medya hesaplarınızı mutlaka iş başvurusunda bulunmadan önce bir kontrol edin.

İş Mülakatında Çıkabilecek Sorular Hakkında Bilgi Edinin ve Bu Sorulara Hazırlık Yapın
İş mülakatı acaba nasıl olur sorusunu ilk olarak kendinize bir sorun ve deneyimli kişilerden bu konu ile ilgili bilgiler alın. Hatta iş görüşmesine gitmeden önce hazırlık bile yapabilirsiniz.
İş mülakatında sizlere sorulması gereken soruları siz önceden kestirmeye çalışabilirsiniz. Ben olsaydım ne sorardım diye kendinize bir sorun ve hazırlıklı bir şekilde gidin. İş mülakatı konuşmaları ilk olarak işe olan bakış açınız ve sizin diksiyonunuz çerçevesinde geçecektir. Fakat sizin için tasarlanan konum gereği yalnızca iş doğrultusunda sorulan sorular kapsamında da bir konuşma gerçekleşebilir.
Görüşmeye gideceğinizi iş yeri hakkında bir araştırma yapmayı da ihmal etmeyin. Size sorulacak sorular haricinde iş yeri ile ilgili sizin de uygun sorular sormanız tesirli olacaktır.

İş Mülakatına İyi Bir Uyku Alarak ve Zamanında Gidin.
Kurumsal olan şirketler personel müdürlüğü ve insan kaynakları kapsamında iş mülakatı yaparlar. Bu mevzuda çok duyarlıdırlar.
Kurumsal olan şirketler iş mülakatı için belli bir zaman dilimi ayarlarlar ve bu zaman esnasında başka bir iş ile uğraşmazlar. Bu zaman aralığını yalnızca iş başvurusunda bulunan kişilere ayırırlar.
Kapıdaki güvenlik görevlisine bile sizin geleceğinizi haber ederler. Şayet erken bir vakitte gelirseniz sizi ağırlamak ile görevli bir kişi bile vardır.
Sizler de bu şekilde hassas davranarak iş mülakatına erken gitmelisiniz. Her ihtimale karşı iş görüşmelerinize genellikle 5-10 dakika kadar erken gitmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

İş Mülakatına Yorgun ve Uykulu Bir Vaziyette Gitmeyin!
Sağlıklı ve dinç bir duruşta bulunmak iş mülakatının olumlu geçmesi için çok önemlidir. Uykulu bir şekilde iş mülakatına girmek size olumsuz bir imaj katar. Bundan dolayı iş mülakatından en az üç gün öncesinden uyku dengenizi belirleyin.

İş Mülakatında Giyilecek Olan Kıyafetler İmajınızı Belirler
İş görüşmesine giden kişilerin kıyafetlerine dair örnek yukarıdaki fotoğrafta gösterilmiştir. Halk içinde “insan kıyafeti ile karşılanır sohbeti ile ağırlanır ve bilgisi ile uğurlanır” derler. İlk görünüş bundan dolayı büyük önem arz eder. Nasıl bir kıyafet giyeceğinizi çok iyi bir şekilde düşünmelisiniz. İş mülakatı öncesinde mutlaka ne giyeceğinizi belirlemelisiniz. Güzel giyinmek bir tarafa iş görüşmesine uygun bir kıyafet giyerek gitmelisiniz. Erkekler ve kadınlar iş mülakatına göre resmi bir kıyafet giymelidirler.
Spor ve renkli bir şekilde giyinmek işi ciddiye almıyor gibisinden görünebilirsiniz. Özellikle kurumsal bir şirkete giderken takım elbise giyerek gitmenizi tavsiye ederiz. İş mülakatı gömleği, ceketi, ayakkabısı, pantolonu vb. gibi giyeceğiniz kıyafetler uyumlu ve resmi olmalıdır.
Daha önceden insan kaynaklarımızın yaşamış olduğu durum sebebi ile büro elemanı konumunda düşünmüş olduğumuz bir aday için iş mülakatına pembe ayakkabı ve kot pantolon ile gelen kişilerde gördüğümüzden dolayı bu mevzuyu sizlere özellikle söylemek istedik

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir