Hangi Bankada Hesabınızın Olduğunu Nasıl Öğrenirsiniz?


Bankalar hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biridir. Bundan dolayı pek çoğumuzun en az bir bankada hesabı bulunmaktadır. Zamanında bankada hesap açtırıp daha sonra kullanmadığımız da olabiliyor ve zaman içinde de bu hesap unutulabiliyor. Bu yazımızda, hangi bankada hesabınız olduğunu nasıl öğrenebilirsiniz? Buna cevap vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Geçmişte bir bankada hesap açtırdınız ancak zaman içinde o bankayla çalışmamaya ve bir süre sonra da tamamen hesabınızı unuttunuz. Böyle bir durumda hesabınızı kullanmadığınız halde bankalar bu hesapların çoğu için hesap işletim ücreti talep edebilmekte ve durduk yere maddi kayıplar yaşamanıza yol açabilmektedirler. Bundan dolayı kullanmadığınız bir banka hesabınız varsa, bu hesabınızı kapatmanız sorunlarla karşılaşmamanız açısından oldukça önemlidir.

Hangi bankada hesabınız var?

Özellikle son zamanlarda bankalar hayatımızın her alanında yer almaya başladı. Fatura ödemelerinden tutun maaş ödemelerine, bireysel ya da ticari kredilerden kredi kartı kullanımına kadar oldukça geniş bir yer kaplamaktadır. Bu durum ise mutlak bir şekilde bir bankada hesabınızın olması anlamına gelmektedir. Bazı bankalar başka bir amaçla bankayı kullanmak istese bile müşterisinin haberi olmadan birle onun adına bir hesap açabilmektedir. Bunun nedeni olarak da; her ne işlem yapılacak olsa da banka nezdinde kullanılması gereken bir hesabın mutlaka olması gerektiği gibi bir sebebi öne sürmektedirler. İşte bu tür nedenlerden ötürü birçok banka hesabı zamanla unutulabilmekte ve açık kalmaktadır. Bunun sonucunda da ister istemez bankanın işlettiği hesap işletim ücretleri birikerek maddi kayıplara yol açabilmektedir.

Bankalar bu borç yüzünden hesap sahiplerini aramakta ve ödenmesini talep etmektedirler. Neticede bankalar ile müşteriler arasında bu bedeller nedeniyle anlaşmazlıklar ve tartışmalar yaşanmaktadır. Bankalar, müşterilerin bu borcu ödememesi sonucunda durumu hukuka taşımakta ve dava açarak borcun tahsil edilmesi cihetine gitmektedir. Tabi ki kimse böyle bir borçtan dolayı davalık olmak ve neticesinde de yüklü bedeller ödemeyi istemez. Dolayısıyla kullanılmayan banka hesabının vakit kaybetmeden kapatılması en doğru hareket olacaktır.

Bankayla herhangi bir bağlantısı kalmayan, kredi kartı ya da kredi kullanmayan biriyseniz yapmanız gereken ilk iş, varsa bankaya olan tüm borçlarınızı ödedikten sonra hesabın kapatılması olmalıdır. Zaman içinde geçmişte kullandığınız bir banka hesabı olup olmadığını geriye dönük düşünmeli, varsa o bankayla hemen iletişime geçerek hesabın kapatılması gerekir. Eğer hatırlamıyorsanız iç ertelemeden bankaları tek tek arayarak hesabınızın olup olmadığını sorgulamalısınız.

Yukarıda da anlattıklarımıza bakacak olursanız, hangi bankada hesabınızın olduğunu öğrenmenin çok kolay bir cevabı maalesef bulunmamaktadır. Bu noktada banka hesaplarınızın nerelerde olduğunu öğrenmek size düşmektedir.

E-Devlet ile banka hesaplarının sorgulanması;

Günümüzde pek çok konu ve işlem e-Devlet üzerinden rahatlıkla gerçekleştirilebilirken, hangi bankalarda hesaplarınızın olduğu konusunda herhangi bir sorgulama maalesef e-Devlet’ten yapılamamaktadır. Dolayısıyla, hangi bankada hesabınızın olabileceği ile ilgili sorularınıza en net yanıtı her bankayı tek tek aramakla elde edebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir