Çalışmayan Ev Hanımıyım. Emekli Olabilir Miyim?


Çalışmayan Ev Hanımı Emekli Olabilir Mi?

Atalarımızın güzel bir sözü vardır “Gençlik taş taşı kocalıkta ye aşı” diye yaşlandığımız dönemde  emekli olmanın, emekliliğin ne kadar önemli olduğunu anlatan güzel bir cümle kurmuşlar.

Emeklilik sistemi insanların gelecek yaşlılık dönemlerini garanti almaya daha rahat bir yaşam sürmeleri için sosyal devlet anlayışı içerisinde uygulanmakta olan sosyal bir faaliyettir.

Peki çalışma hayatına katılamamış ama ağır yükü ev hanımı olarak sırtlayan kadının emekli olma imkanı yok mu? İlla ki bir çoğumuzun aklına gelmiştir ev hanımları nasıl emekli olur? diye bir soru.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapılan çalışamalar ile çalışmayan ev kadınlarına emekli olma ile ilgili çalışmalar başlamıştır.  Ev hanımlarının da gelecekle ilgili endişelerinin bir nebze azaltma adına yapılan bu çalışma ev hanımlarını mutlu edecektir.

Çalışmayan ev kadınlarının emekli olması mevcut durumda yasa halinde şuan resmiyet kazanmış bir durum yok. Çalışmayan ev hanımlarına maaş görüşme aşamasında olduğundan ev hanımı emekli maaşı için biraz daha beklemek durumunda kalacağız.

Ev Hanımı Emekli Olması İçin Kaç Yıl Evli Kalmalı?

Eşim ev hanımı nasıl emekli olabilir? Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)’nin meclise sunmuş olduğu kanun teklifi ile 25 yıl evli kalmış ev hanımlarına ve prim ödeme gücü bulamamış kadınlara emekli aylığı alma hakkı tanınacak. Ev hanımı emeklilik, chp tarafından meclise sunulan teklif ile hiç sigorta prim girişi olmayan veya sigorta girişi olan ama ödeme imkanı olmayan  ev hanımları için yaşlılık aylığı alma hakkı tanınacak. Ev hanımları bu parayı almaları için evli olma şartı aranmaktadır.

Ev hanımı emeklilik yaşı için mevcut yasa için heniz belirli bir durum bulunmamaktadır.  Hali hazırda görüşmeleri devam eden ev hanımı emeklilik yasası ne zaman çıkar hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Ev Hanımı Emekli Maaşı Ne Kadar Olur?

Henüz görüşme aşamasında oldğu için şuan bununla ilgili bir şey söylemek yanlış olacaktır. İleri ki günlerde kanun ile ilgili ne olur, ne biter nasıl bir yol izlenir bekleyip göreceğiz.

Ev Hanımı Nasıl Emekli Olur?

Ev hanımı emekli olabilir mi sorusunun cevabı tabi ki evet olacaktır ama bunun için bazı koşulların olgunlaşması gerekir. Ev hanımlarının emekli olabilmesi için ilk akla gelen isteğe bağlı sigorta primini ödemesi olacaktır. İsteğe bağlı sigorta primini ödeyen kadınlar yaş ve prim günlerini doldurdukları vakit emekli olabilecekler.

İsteğe bağlı emeklilik de sigorta primlerinizi yatırmanız durumunda emekliliğe ek olarak sigortalı kişilerin yararlandıkları diğer tüm sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkınız bulunmaktadır.

Ev Hanımları Bireysel Emeklilik İle Emekli Olabilir Mi?

Ev hanımı bireysel emeklilik hakkında faydalanmasın doğal hakkıdır. Sigorta şirketlerinin sunmuş olduğu bireysel emeklilik kampanyalarından bir tanesini seçerek belli bir ödeme sonunda ödediği para üzerinden emekli olacaktır.

Ev Hanımı Prim Ödeyerek Emekli Olabilir Mi?

Ev hanımları sigorta primi ödeyerek emekli olabilir. Bu durum 4B statüsüne geçtiği için normal çalışanlardan 1800 gün daha fazla gün ödemeniz anlamına gelmektedir.

Kanunu boyutu bir yana bırakılırsa bazı durumlarda ev hanımları tanıdık vasıtasıyla sanki çalışıyormuş gibi görünüp sigorta primlerini bu şekilde ödeyebiliyorlar. Sanki çalışıyormuş gibi ödenen bu prim 4A statüsünde ödenen prim olarak yansıyor ve normal de ödemeniz gereken 9000 gün sayısı yerine 7200 gün ödeyerek daha az sürede prim ödenmiş oluyor.

Dünya’nın bin bir türlü hali var. İnsan geleceğini garantiye almak için mutlaka ileriye yönelik plan yapmak zorundadır. Bundan dolayı ilerisi için ne olursa olsun emeklilik ile ilgili bir plan yapın.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir