Çek Karşılığı Kredi Kullandıran Bankaların Listesi


Günümüz ticari hayatında bankalarla çalışmayan hemen hiçbir işletme neredeyse yoktur. Bu işletmelerin büyük bir bölümü de kredi kullanmak için bankalara gitmektedir. Ülkemizdeki bankalar müşterilerine uygun pek çok kredi çeşidi geliştirmekte ve kullanıma sunmaktadırlar. Özellikle ticari işletmelerin kullanımı için geliştirilen kredilerden biri de çek karşılığı yani çek teminatlı kredilerdir. Yazımızda, çek karşılığı kredinin nasıl kullanılabileceğinin yanı sıra hangi bankaların kullandırdığı konusunda da bilgiler bulabilirsiniz. İşte, detaylar;

Çek karşılığı kredi nedir?

Close up of a hand signing a check. Please note that the signature is fictitious.

Ticaret ile iştigal eden işletmelerin sattıkları malların ya da hizmetlerin karşılığı olarak aldıkları vadeli çeklerin bankaya teminat olarak verilmesi, bankaların da çek bedeli üzerinden belli bir payı kendilerine alarak çeki nakit paraya dönüştürmesi suretiyle kullandırılan krediye çek karşılığı kredi adı verilmektedir. Kullandırılmakta olan bu tür bir kredi ile ticari işletmeler, çekin vadesini beklemeksizin kısa vadede nakit ve finansman ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler. Bu tür bir krediyi kullandıran bankaların büyük bir bölümü, kredi borcunun erken kapatılması noktasında da olanak sağlamaktadır. Erken borç kapama sayesinde işletmeler banka tarafından alınacak olan payın daha az olmasını da sağlayabilmektedirler.

Çek karşılığı kredi kullandıran bankalar

  • QNB Finansbank
  • Yapı Kredi Bankası
  • Denizbank
  • Türkiye İş Bankası
  • Vakıfbank
  • Viyabank (KKTC)

Gibi birçok bildik ve büyük banka çek karşılığı yani çek teminatlı olarak kredi kullandırtmaktadır. Bankaların dışında Faktoring şirketleri de çek karşılığı kredi alabilme imkanı sağlamaktadır. Ancak Faktoring şirketleri bankalara nazaran daha yüksek faiz kesintisi yapmaktadır. Dolayısıyla eğer çek karşılığı kredi kullanmanız gerekiyorsa ilk tercihinizi bankalardan yana olsun. Faktoring şirketleri, vadesi henüz gelmemiş olan çeklerin kredi işlemine tabi tutulmadan karşılığını ödeme şeklinde uygulamaları da söz konusudur. Tabi bu uygulamada daha yüksek oranda faiz uygulamaları ile çekten bir takım kesintiler gerçekleştirilmektedir.

Çek karşılığı kredi başvurusu

Vadeli çeklerinizi kullanarak kredi kullanmak istiyorsanız, yukarıda sıraladığımız bankaların herhangi bir şubesine şahsen gidebilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz. Çek teminatlı kredi başvuru yapmadan evvel internette diğer tüm bankaların resmi web sayfalarını ziyaret ederek uygulamaları ile ilgili detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Şayet devamlı olarak çalıştığınız bir bankanız varsa ve çek karşılığı kredi kullanmak istiyorsanız, öncelikle çalıştığınız bankanızla bir görüşme yapmanızda her zaman fayda vardır. Çünkü çalışmadığınız bankalara göre daha uygun teklifleri olabileceği gibi, çok daha hızlı bir netice elde edebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir