Kredi Kartına Bloke Konması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Kredi kartları günlük yaşantımızın vazgeçilmez unsurlarından biri haline geldi. Alışverişlerimizden tutun, acil nakit ihtiyacı ve fatura ödemelerinde de bizlere önemli kolaylıklar sunmaktadır. Sağladığı avantajlar ve ödeme kolaylıkları sayesinde gün geçtikçe daha da fazla kullanılmaktadır. Bu yazımızda, kredi kartı blokesi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Bugünkü koşullarda insanlar yanlarında nakit bulundurmaktan çok kredi kartlarından faydalanmakta ve giderek de kredi kartları nakit para kullanımının önüne geçmektedir. Bu nedenle kullanım sırasında bazen kredi kartı blokesi gibi bazı sıkıntılı ve istenmeyen durumlara neden olabilmektedir.

Kredi kartına bloke neden konulur?

Nakit para taşıma külfetinden kurtardığı ve yüklü rakamları ödeme kolaylığı sağladığı gibi, kredi kartlarında bazen problemler yaşanabilmektedir. Mesela; Kredi kartı ödemesinde gecikmeye düşüldüğünde ve belirli bir süre içinde ödeme yapılmadığında kredi kartı sahibi için sıkıntılı sonuçlar doğurabilmektedir. İlk öncesinde kredi kartına bloke konulmakta sonrasında da haciz işlemlerine kadar gidebilen bir sürece neden olabilir. Bu tür negatif sonuçlar yaşandığı gibi blokenin kaldırılarak sonuçlandırılması da mümkündür.

Bazı durumlarda kredi kartları, bankalar tarafından ödeme yapılmaması gibi bazı nedenlere bağlı olarak ya da hatalı kullanımlardan ötürü bloke edilebilmektedir. Diğer bir ifade ile kullanıma kapatılmaktadır ve borç ödemesi yapılmadan da kesinlikle açılmaz. Kredi kartlarının borç dolayısıyla kapatılmasının yani bloke edilmesinin haricinde, kaybolma veya çalınma gibi hallerde de bloke edilebilmektedir. Bu nedenlere bağlı olarak kredi kartları bloke edilir, ancak borçtan dolayı yapılan bloke ile kayıp veya çalınma nedeniyle yapılan bloke işlemi arasında fark vardır.

Kredi kartının borçtan dolayı bloke edilmesi;

Bu, kredi kartı sahibi için oldukça sıkıntılı bir durumdur ve kart borcu tümüyle ödenmediği müddetçe kredi kartının blokesinin kaldırılması söz konusu değildir. Bankaların bazıları kredi kartının borcunun tümüyle kapanması sonrasında 30 dakika gibi bir sürede kullanıma açılması söz konusu iken, Bazı bankalarda bu süre iki günü bulabilmektedir.

Kredi kartının kaybolma/çalınma nedeniyle bloke edilmesi;

Kaybolma ya da çalınmadan dolayı bloke edilen kredi kartlarının tekrar kullanıma açılması imkansızdır. Kredi kartı sahibi olan kişinin yeni bir kredi kartı talebinde bulunması gerekmektedir. Bu talep üzerinde banka müşterisinin talebine bağlı olarak yeni bir kredi kartı düzenleyerek tarafına 1 hafta içinde ulaştırır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir