Kredi Kartı Toplam(Genel) ve Asgari(Minumum) Borç Ne Demek?


kredi kartı minimum ödeme toplam borç genek borç yasal takip

Kredi Kartı Toplam(Genel) ve Asgari(Minimum) Borç Ne Demek?

Bankalar müşterilerine, müşteri olma potansiyeli yüksek, çalışanlara, emeklilere, memurlara hatta öğrencilere ve daha ötesi işsiz olan kişilere bile kredi kartı vermek için birbirleriyle yarışmaktadırlar. Bankaların amacı kredi kartlarını bizim kullanmamıza ikna edip tüketim halkasına dahil olup bunu sonuncunda bizi alış verişe yapmaya teşvik etmektir. Kullandığınız kredi kartı bankanın bize havadan gelen bir para olarak vermediğini anlamak geç olsa da bunun illa ki bir ödeme dönemi olacaktır. Müşteri banka ile yaptığı anlaşma gereği hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi arası 10 günü geçmez. İşte belirlenen hesap kesim tarihinde müşteri alış veriş yaptığı kredi kartıyla ilgili ayrıntılı olarak bir hesap kesimi yani genel anlamıyla bankaya toplam borcu meydana çıkar. İşte bu tarihten itibaren kredi kartının son ödeme tarihi ne kalan günler başlamış demektir.

Kredi Kartının Sadece Asgari Tutarı Ödenirse Ne Olur?

Kredi kartı hesap kesimi yapıldıktan sonra elimizde bulunan faturada iki adet ödeme seçeneği sunulur. Bunlar faturanızın genel borcu ve diğeri asgari ödeme tutarı yani minimum ödeme tutarı. Size gelen faturada ödeme tutarını belirten genel borç yani toplam borç müşterinin o ay içinde bankanın kredi kartıyla yaptığı harcamalar ve alış verişler vardır. Ödemesi gereken tutar o ay içinde yaptığı yani iki hesap kesimi arasında yaptığı alışverişlerdir. Ayrıca faturada belirtilen genel borç da kredi kartıyla o ay alış veriş yapan kişinin daha önce varsa taksitli borçlarını da içerir.

Asgari ödeme tutarı ise kişinini o ay yaptığı alış veriş miktarına göre değişen ödemesi gereken en az borç miktarıdır. Bu borç miktarı yapılan harcamaya göre ve bankaya göre değişiklik gösterir. Müşteri kredi kartının borcuna hiç bir şekilde faiz işlenmesini istemediği durumlarda ve kredi kartının yasal takibe alınmasını istemediği hallerde o ay ki borcunun tamamını ödemesi gerekmektedir. En iyi yöntem toplam borcu ödemektir. İmkanlar el vermiyorsa, yasal takibe alınmamak ve kredi kartının iptal olmasını istemediğiniz durumlarda asgari yani minimum ödeme tutarını ödemeniz gerekmektedir. Asgari ödeme tutarını ödemeniz durumunda bile kredi kartınızda kalan borca banka faiz işleyecektir. Bu faiz oranı kredi kartınızdan nakit çekme durumunda yükselebilir. Kısacası kredi kartı borcu ödenmediği durumda kredi kartınız yasal takibe alınabilir ve kredi kartınızdaki borcunuza faiz sizleri beklemektedir.

One Response

  1. yazar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir