Bir İş Görüşmesinde Maaş Mevzusunu Nasıl Konuşabiliriz?


Maaş konusu iş görüşmelerinde belki de en sıkıntılı kısımlarından biridir. “Maaş beklentiniz nedir?” sualine yanıt bulmak hiç de kolay değildir ve bu korkulan soru mutlaka karşınıza çıkacaktır. Bu durumda ne yapmalıyız?
İş arama sürecinde iken iş görüşmelerinden önce hazırlık mutlaka şart! Nasıl ki içeriği zengin bir cv oluşturmak için zaman ayırıyorsanız mülakatlar için de bütün olasılıkları iyice düşünmeniz gerekmektedir. Mülakat esnasında kendinizi iyi bir şekilde karşı tarafa tanıtmalı ve sorular sormalısınız. Maaş mevzusu açıldığı zaman karşı tarafa verebileceğiniz en iyi cevapları sizler için hazırladık. Kendi halinize en yakışır cevabı seçerek neticeyi pozitif bir yönde etkilemenizi isteriz (

Değerli Olduğunuzu Karşı Tarafa Hissettirin
Nasıl ki işveren, firmanın tüm pozitif yanlarından konuşuyor siz de kendi kıymetinizi ortaya koymalısınız. Bu sektörde eğer yeni değil ve de tecrübeniz varsa işverenin karşısında daha da güçlü bir durumda olabilirsiniz. Hele ki bir işte çalıştığınız zamanda bir teklif alırsanız eğer bu durumu maaş konusunda lehinize çevirmeniz oldukça mümkün. İlk olarak firmaya katabileceklerinizden ve de tecrübelerinizden konuşun. Size gereksinim duyduğunu hissetmeleri durumunda maaş mevzusundaki kararda etkili olacaktır. Böyle bir halde net bir rakam söylemek yerine beceri ve tecrübelerinizin bu firmada karşılığının ne olduğu sorusunu sorabilir ve cevabı onlara bırakabilirsiniz.

Maaş Mevzusunu Hemen Açmayın
Hemen hepimiz yaşamımızı bir şekilde geçindirmek, hayat standartlarımızı arttırmak için çalışıyoruz. Bu halde alacağımız maaş da aynı derecede önemli bir konu oluyor. Tabii alacağımız maaş önemli fakat bu durumu iş görüşmesinde ilk bulduğumuz fırsatta belirtmemiz gerekiyor mu? Bu mevzunun işverence açılmasını beklemek firma tarafına iyi bir izlenim bırakmanızı sağlayacaktır.

Maaş Beklentiniz Nedir?
Kendinizi işverene iyi bir şekilde tanıttınız, işveren de size sistemin nasıl işlediğini anlattı, siz karşı taraftan bir rakam duymak istediniz ama onlar bir rakam söylememekte ısrarcı. Bu durumda ne yapacaksınız?
Çalıştığınız sektördeki başvuru konumunda kim ne kadar ücret alıyor bu konuyu önceden araştırmış olmalısınız. Sektörünüzdeki maaş mevzusunda iyi bir araştırma yaptıysanız net bir ücret söylemek yerine bir ücret aralığını belirtebilirsiniz.

Önceki Maaşınızdan Bahsedebilirsiniz
İşveren firmaya daha önce kazanmış olduğunuz maaşı söyleyebilirsiniz. Belki de önceki çalıştığınız işten çıkma sebebiniz düşük maaş olması. Bunu arttırmanız gerekiyor ve de beklentinizin altında olmasını kabul etmeyeceğinizden eminsiniz. Bu durumda bu konudan bahsedebilirsiniz.

Şayet Yeni Mezun Olmuşsanız…
İşveren firma sizin üniversiteden yeni mezun olduğunuz bilgisine sahip. Yeni mezun oldunuz, hiç tecrübeniz bulunmuyor ve bu işi yapmayı çok istiyorsunuz. Yukarıda da söylediğimiz gibi ilk olarak bu sektörde bu konumda ne kadar maaş verildiğini önceden araştırmış olmanız gerekiyor. Fakat tecrübe sahibi olmayışınız belki tecrübeli bir kişiye göre daha az maaş ile başlamanıza sebep olacak. Ortalamanın üstünde bir fiyat söylemeyerek bunu tecrübe kazanacak bir imkân olarak görebilirsiniz.

Bir İşte Çalışıyorken Teklif Aldıysanız Eğer Her Şey Sizin Lehinize
Eğer bir işiniz varken size başka bir firma tarafından teklif geldiyse maaş konusu sizin elinizde. Çünkü siz firmalar tarafından istenen bir kişi haline gelmişsiniz ve size teklif yapılmış durumda. Bundan dolayı teklif veren firmaya, şu andan çalışmış olduğunuz firmadan almış olduğunuz maaştan yüksek bir meblağ söyleyebilirsiniz. Firma sizi istediği için sizin yapacağınız bütün tekliflere hazırlıklı olacaktır. Pazarlık kabiliyetinizi de kullanarak güzel bir maaş ile yeni bir firmaya başlayabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir