A101 kimin? A101 Sahibi Kimdir? A101 Kuruluş Tarihi? A101 Kime Ait?


A101 dediğimiz de aklımıza ilk gelen slogan “A101 harca harca bitmez”. Geniş kapsamda bir müşteri kitlesi olan A101 market hakkında bilgi verelim dedik. Türkiye de artık yerel marketler günümüzde bir çok bölgede bakkalların yerlerini aldıklarını söylesek yanlış olmaz. Türkiye’de genel olarak marketler zinciri sektöründe A101, BİM ve ŞOK bu sektörün lokomotifleri olmuştur. A101 kuruluş hikayesi nedir, a101 marketler zinciri kimin sorularını bu konuda ele alacağız.

a101 market kimin sorusundan önce A101 market nasıl kuruldu bunu önce öğrenmek gerek.

Şimdi A101 Marketler Zinciri ile ilgili geniş kapsamlı bilgi verelim.

A101 Ne Zaman Ve Kim Tarafından Kuruldu?

Türkiye’de gıda üzerine toptan ve perakende satış yapan merkezlerinin başında gelen A101 marketler zinciri, kaliteli ve ekonomik fiyatlar çerçevesinde hizmet vermek için kurulmuştur. 2008 yılı içerisinde BİM’deki ortaklığından ayrılan Aziz Zapsu’nun kurmuş olduğu marketler zincirlerinden birisidir.

2008 yılları içerisinde satış hayatına başlayarak günümüze kadar çok hızlı şekilde çoğalarak,  ülke çapında 1000’den fazla marketin şubesi sahibi olan A101, hızlı şekilde gelişim gösterdiği için ‘’En hızlı büyüyen market’ unvanını da kısa sürede kazanmıştır.  A101 marketlerinin sahiplerinden olan Aziz Zapsu 2010 yılında ortaklıktan ayrılmış ve yerini English Home gibi zincirleme işletme sahibi olan Turgut Aydın’a devretmiştir. a101 kuruluş aşaması da bu şekilde olmuştur.

Genel olarak a101 marketler zincirinin ilk kurucusu  Aziz Zapsu’dur.

Şuan a101 kimin şirketi diye söyleyecek olursak en büyük hissedarı olan Turgut Aydın’a aittir.  Şuan A101 marketler zinciri Turgut Aydın’ın elindedir.

A101 Marketler Zincirinin Hissesi Kimlere Aittir?

Hisselerinin büyük bir kısmının Aydın Ailesine ait olan A101 hisseleri bu aile dışında aşağıda bulunan kişiler arasında belli oranda alınmıştır. a101 kimin malı, a101 kimin firması gibi bir yaklaşım içeren sorunun cevabı tabi ki net bir kişi değildir.

Birçok ortaklığı bulunan marketin hisse payları ise şu şekildedir.

  • Aydın Ailesi ( Turgut Aydın 52.92 hisse sahibi)
  • Bank Asya (21,84 hisse sahibi)
  • İrfan Hacıosmanoğlu  (10,08 hisse sahibi)
  • Forum Süt (6,00 hisse sahibi)
  • Murat Sungurlu (3,89 hisse sahibi)
  • Hasan Sayın ( 3,89 hisse sahibi)
  • Asım Sayın (1,38 hisse sahibi)

A101 Marketin İçeriği Ve Özellikleri Nelerdir?

Marketin içeriğinin dizaynı da müşterilerini etkileyen unsurlar arasında yer alıyor. Çünkü her tip ürün kendi kategorisi içerisinde raflara yerleşimi sağlanmıştır. Ayrıca A101 marketlerinde kullanılmış olan mavinin açık tonları ile müşterilerine, gökyüzünün ve denizin huzurunu yansıtmıştır. Böylece market içerisinde ki müşteri mavinin huzuru ile alışverişini yapamaya başlayacaktır.

81 ilde sayısız şubesi ile hizmet veren A101’in 16 tane de bölge müdürlüğü bulunmaktadır. Bu şekilde hizmet veren marketin en ufak sorunda en yakın bölge müdürlükleri ile iletişim kurularak sorun kısa sürede giderilmesi amaçlanmıştır.  Müşterilerine düşük maliyetli, gıda ve tüketim malzemesi sunan mağazasının içerisinde; kahvaltılıklar, içecekler, temizlik malzemeleri, bakliyat ürünler, dondurulmuş ürünler, çikolata çeşitleri, çocuk bezleri, her çeşit yağlar gibi birçok ürün bulunmaktadır.

No Responses

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir