Altın Piyasası Ne Durumda? Altının Durumu Ne Olacak?


Altına Yatırım Yapılmalı mı 2016? Altın Piyasası Ne Durumda? Altın Durumu Ne Olacak? Altın Piyasası Güncel.

Altına Yatırım Yapılmalı mı 2016? Altın Piyasası Ne Durumda?  Altının Durumu Ne Olacak? Altın Piyasası Güncel.

Altından gelen haberler altın almak isteyen ve altına yatırım yapacakları sevindirdi. Altın ons fiyatı son 6 yılın en düşük seviyesin ve buna bağlı olarak altının gramı son 4 ayın en düşük seviyesinde işlem görüyor. Altının ons fiyatı 1.046,43 dolar ile yaklaşık son 6 yılın en düşük seviyesini gördü.

Globalleşen dünyada ekonomilerinin bir birini etkilemesi artık kaçınılmaz bir hal almış durumda. Ekonomilerde yaşanan olaylar artık bir domino etkisiyle diğer ekonomileri de etkilemektedir. Dünyanın diğer ucunda yapılan bir açıklama, alınana bir karar bütün piyasayı, kurları etkileyebilmektedir.

En son olarak ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen’ın açıklamalarının dolar talebini artırması ile düşüşe geçen altının ons fiyatı, bugün Asya piyasalarında da gerilemeye devam ederek, 5 Şubat 2010’dan bu yana en düşük seviyesi olan 1.046,43 doları gördü.

Altının onsu fiyatı hafta başında alımların olmasıyla 1070 dolar seviyesine kadar çıkmıştı ama altın bu seviyesini korumakta güçlük çekti. Doların grafiğinin hareketinin yukarı yönlü olmasından dolayı altın değer kaybı beklenenden de hızlı olmuş  hatta ekonomistlerin belirlediği ve kırılma eşiği de geçilmiş olup altın 1.060 seviyesinin altına düşmüştür.

Amerika Birleşik Devletlerin’den JANET YELLEN yaptığı açıklamaya göre  ülke ekonomisinin faiz artışına hazır hale geldiği “Ekim toplantısından bu yana alınan ekonomik veriler, iş gücü piyasasındaki iyileşmenin süreceğine yönelik beklentilerimizle uyum gösteriyor” dedi.Faiz artırımına geç kalınması durumunda oluşabilecek risklerin altını çizen Yellen, 15-16 Aralık’ta gerçekleştirilecek toplantıda faizlerin artırılacağı beklentilerini yükseltti. Açıklamaların ardından küresel piyasalarda dolar talebi artarken, dolar endeksi de yaklaşık 13 yılın en yüksek seviyesi olan 100,51’i gördü.

Ekonomistler altındaki bu hareketlenmenin bir kaç gün daha devam edebileceği uyarısında bulundu. Ayrıca Yellen’in yapacağı sunum ve özellikle ABD’deki yoğun veri trafiğinin takip edileceğini ifade ediyor.

Altın Gram Fiyat Olarak Son 4 Ayın En düşük Seviyesinde Geziyor.

Altında toparlanma yaşansa da 1060 seviyesi üzerinde kalabileceğini kestirmek çok zor olduğu aşikar bir durum.

Aynı zamanda ABD’den yapılacak olan Tarım Dışı İstihdam açıklamaları da Altın kurunu dalgalı hale getirmek için yeterli olacaktır.

Ekonomistler şu an altının 1046 seviyesinde tutunmaya çalıştığını söylemektedir.

Altının gram fiyatı ise ons fiyatındaki düşüş ve dolar/TL’deki yatay seyrin etkisiyle 7 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyesi olan 97,27 liraya kadar geriledi. Şu dakikalarda Kapalıçarşı’da altının gram fiyatı 97,80 lira, çeyrek altın 161 lira, Cumhuriyet altını ise 638 lira seviyelerinden satılıyor.

paravepara.com ekibi bol kazançlı günler diler.

Kaynak

http://www.fortuneturkey.com/altinin-onsu-6-yilin-grami-4-ayin-en-dusugunu-gordu-24175#Son-Eklenenler-tab

One Response

  1. cem

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir