Ziraat Bankası Başakkart Güncel Hata Kodları Listesi


Kuruluş amacı tarım ve çiftçilik alanında faaliyet gösterenlere yönelik hizmet vermek olan Ziraat Bankası, Başakkart ile de müşterilerine kolaylıklar sağlamaktadır. Başakkart sahipleri bu kartlarını kullanarak tohum, akaryakıt, ilaç, gübre, veteriner ve yem gibi gereksinimlerini karşılayabilmektedir. Başakkart ile yaptıkları harcamalarını 5 aya kadar faizsiz, 18 aya kadar da kredili bir şekilde geri ödeyebilmektedirler. Müşteriler Başakkart kullanımlarında bazı hata kodları ile karşılaşabilmektedir. Yazımızda bu hata kodları ne anlama gelmektedir sorusuna cevap vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Başakkart avantajları

Ziraat Bankasının çiftçilere sunduğu Başakkart’a tarımsal krediyi yükleyerek dilediğiniz yerde rahatlıkla kullanma imkanına sahipler. Kart ücreti olmayan Başakkart ile Ziraat Bankasının ATM’lerinden nakit para çekilebilmektedir. Başakkart’ın hesap özeti 3 aylık periyotlarla müşterilere yollanmaktadır. Başakkart almak için başvurular tarımsal yetkisi olan Ziraat Bankası şubelerine yapılabilmektedir.

Günümüzde POS cihazları artık her işyerinde olduğu gibi, tarımsal ürünler satan işyerlerinde de kullanılmaktadır. Bu sistem kişilere pek çok avantaj sağladığı için herkes tarafından tercih edilmektedir. Ürün satışı yapan işyerleri satın alınan ürüne taksit uygulaması yapmasa bile, taksit imkanı sağlaması açısından kredi kartı kullanımı tercih edilmektedir. POS’larda kredi kartları ile birlikte bankomat kartları da rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Sürekli olarak teknolojik gelişmelerin yaşanması ile birlikte, temassız alışveriş imkanı sunan cihazlar da yaygınlaşmaya başlamıştır. POS cihazlarından gerçekleştirilen işlemler sırasında kimi zaman bir takım hatalar yaşanabilmektedir. Ortaya çıkan bu hatalar POS cihazında kodları ile birlikte belirtilmektedir. Hata kodlarının her birinin anlamı bulunmaktadır. POS cihazı sahiplerinin bu hata kodlarını bilmeleri oluşan hatayı gidermek açısından önem taşımaktadır. Yani oluşan hata kodunun ne olduğu bilinirse, sorunun çözümü daha da kolaylaşmaktadır. POS cihazı kullanan işletmelerdeki satıcıların bu hata kodlarını bilmesi kadar, tüketicilerin de bunları bilmesi büyük fayda sağlayacaktır. Çünkü hata kodlarından bazıları hem satıcıların hem de satıcıların banka ile iletişime geçmesini gerektirmektedir.

Ziraat Bankası Başakkart hata kodları ise şöyle;

   Hata Kodu Hata Kodunun Anlamı
00 Otorizasyon verildi
01 Kartı veren bankayı arayınız
05 Red – İşlem onaylanmadı
09 Tekrar deneyiniz
12 Geçersiz işlem
13 Geçersiz işlem tutarı
14 Geçersiz kart numarası
41 Kayıp kart
43 Çalıntı kart
51 Kart limiti yetersiz
54 Vade sonu geçmiş kart
55 Hatalı kart şifresi
56 Tanımsız kart
57 İşlem tipine izin yok

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir