Öğrenciler Hangi Yöntemleri Kullanarak Tasarruf Edebilir?


Öğrenciler Hangi Yöntemleri Kullanarak Tasarruf Edebilir Fotokopiler, ders kitapları, ders çalışırken sabahlamalar, arkadaşlar ile gidilen kafeler… Bunların hepsi öğrenciler için birer gider. Ayın başı gelmeden harçlık da bitiyor görüldüğü üzere. Peki, öğrenciler hangi yöntemleri uygulayarak tasarruf yapabilir?
Değerli öğrenciler, ilk olarak tasarruf etmek içinizden gelsin ve bunu yapabileceğinize gerçekten inanın. Tasarruf etmeye öncelikle bir gelir gider not defteri oluşturarak başlayın. Not defterinin bir sayfasını ikiye bölün, tüm harcamalarınızı bir yana not alın; diğer tarafa da harçlıklar, burslar ve diğer gelir tutarlarınızı yazın.
İlk amacınız gelir ve gider arasındaki dengeyi kurmak olmalı. Bunun için ilk olarak yapmış olduğunuz harcamaları kontrol edin. Harcamalar için ayırdığınız tarafı biraz daha ayrıntılayıp, kendinize bir harcama tablosu yapabilirsiniz. Bir ay içinde paranızı ne şekilde, nerelere harcadığınızı değerlendirin. Gereksiz istediğiniz şeyler için yaptığınız harcamaları eksiltin ve gerçek ihtiyaçlarınıza yönelin.

Gelir gider dengesini kurmak için size yardımcı olacak birkaç ipucunu da sizler ile paylaşalım:
Eski zamandan kalmış olan, kullanmadığınız ders kitaplarını satarak ek kazanç elde edebilirsiniz.
Okul yemekhanesini tercih edin. Evet, her zaman sevdiğiniz yemekler çıkmayabilir ama hem cebinize hem de sağlığınıza zararlı olan fastfood yemekleri mümkün olduğunca azaltmalısınız.
Bir de kahveler, çaylar var elbette. Aslında öğrenciler olarak en fazla dışarıda yemek yemeye ve çay, kahve vb. içmeye para harcıyoruz. Sürekli olarak kahveydi, çaydı derken bir de bakmışsınız ki ayın sonu paranız kalmamış. Size tavsiyem yanınızda termos taşıyın. Termos derken öyle koca koca termoslar gelmesin aklınıza. Kahve bardağı şeklinde olan ve çayı, kahveyi, suyu sıcak tutan oldukça güzel görünümlü termoslar da var.
İndirimleri sakın kaçırmayın, sürekli takip edin. Spor, giyim, kozmetik, teknoloji ve diğer alanlarda tüm mağazalar belirli zamanlarda indirime girer. Hatta bazı zamanlar internet siteleri mağazalardaki fiyatlardan daha uygun fiyatlar sunabilir. Şayet ihtiyacınız olan şey acil değilse indirimleri kesinlikle bekleyin.
Eğer kredi kartı kullanmaktaysanız kotanızı kesinlikle ödeme potansiyelinize uygun kısıtlayın. Kredi kartı tükenmez bir alım gücü anlamına gelmiyor, kredi kartı bir ödeme aracıdır. Hesap özetinizi gelecek olan borç miktarını kolaylıkla ödeyebileceğiniz bir seviyede tutun.
Moda olan ürünlerin bir zaman sonra o kadar moda olmayacağının farkında olun. Ahmet almış, Ayşe almış diyerek gerçekten ihtiyaç duymadığınız şeylere para harcamayın.
Öğrencilik zamanlarında küçük küçük birikimler yapmaya başlamak da iyi bir şeydir. Gereksiz olan harcamalarınızda beş liradan tasarruf ettiyseniz bu parayı kumbaraya atabilirsiniz. Kumbaranızda para biriktikçe sizin de tasarruf motivasyonunuz yükselecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir