Kuveyt Türk Konut Kredisi Başvurusu ve Gerekli Belgeler


Konut finansmanı bir diğer değişle konut kredisini faiz olmadan kullanmayı hiç düşündünüz mü? Kuveyt Türk uygun koşullarda sizlere konut finansmanı desteği sunuyor. Bu makalemizde Kuveyt Türk konut kredisi hakkında bilmeniz gerekenleri örneklerle derledik. İşte detaylar…

1. Faizsiz Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi faizsiz olarak konut finansmanı olarak adlandırılıyor. Bir ev satın almak istiyorsunuz ve bu ev için belirli miktar paraya ihtiyacınız varsa bankaları araştırarak en uygun konut finansmanı sağlayan bankaya yöneliyorsunuz. Bankanın sizlere sunduğu şartlar doğrultusunda krediyi alarak belirli geri ödeme süresince borcunuzu ödüyorsunuz. Borcunuz bittiğinde ise banka kredi öncesi ipotek koyduğu evin ipoteğini kaldırmaktadır. Bu kredilerin diğer kredilerden farkı bankanın evi sizden satın alıp daha sonra evi kazanç elde ederek sizlere geri satmasıdır.

2. Neden Faizsiz Konut Kredisi?

Dünya genelinin yaklaşık %24’ü müslümanlardan oluşmaktadır. Bu büyük potansiyeli değerlendirmek isteyen şirketler faizsiz konut kredisi diğer adıyla finansman sağlamaktadır. Her ne kadar diğer faizli kredilerle sonuç olarak benzerliği olsa da, yöntem bakımından oldukça farklıdır. Tüm tartışmalara rağmen İslam dini önde gelenleri bu yöntemin dinen uygun olduğunu ifade etmektedir. Dolayısıyla dini hassasiyeti olan kişiler faizsiz kredilere yöneliyorlar.

3. Kuveyt Türk Konut Kredisi Koşulları Nelerdir?

Kuveyt Türk Bankası uygun koşullarda konut finansmanı sağlamaktadır. Bu kapsamda 120 aya kadar konut kredisi alabiliyorsunuz. Aylık ödeme koşulları banka tarafından sizlere ifade ediliyor. Bu duruma göre aylık geri ödeme seçenekleri belirlenmektedir. Kullandığınız kredinin 120 ay olması zorunlu değildir. Bu süre sizin talebinize göre şekillenebiliyor.

4. Konut Kredisi Finansmanında Evin Değerinin %80’i 

Konut kredisi almak istediğinizde banka evi görmek istemektedir. Çünkü satın almak istediğiniz bu eve ipotek işlem uygulanmaktadır. Ama öncelikle evin değerinin belirlenmesi lazım. Çünkü finansman sağlayacak olan banka evin değerine göre bir tutar çıkarmaktadır. Bu işlem için uzman bir kişi görevlendiriliyor. Bu uzmana yabancı dilde de karşılığı olan eksper adı verilmektedir. Eksper ev değeri hakkında bir rapor derliyor.

Bunun sonucunda banka ev değerinin %80’i kadar finansman sağlıyor. Ancak geri kalan tutarı bankaya peşinat olarak ödemek zorundasınız. Örneğin 100 Bin TL değerinde bir ev varsa bu değerin 80 bin TL’si banka tarafından karşılanmakta geri kalan kısmı ise peşinat olarak bankaya sunulmaktadır. Dolayısıyla bu farkı biriktirerek başvurunuzu öyle yapmanız gerekmektedir. Eğer bu farkı ödeyemeyecek durumda iseniz ihtiyaç finansmanı seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

5. Kuveyt Türk Faizsiz Konut Kredisi İçin İstenilen Belgeler

Kuveyt Türk sizlerden konut kredisi için bir takım belgeler talep etmektedir. Bunlar;

 • TC kimlik kartınız veya sürücü belgeniz eğer bunlar da yoksa pasaportunuz,
 • Finansman almak istediğiniz konuta ait tapu,
 • Maaşınızı ya da gelirinizi gösteren resmi belge,
 • İkametgah adresi belgesi,
 • Finansman için başvuru yapan kişiye ait doğalgaz, elektrik, su, telefon veya internet faturalarından birinin son aya ait olanı şeklindedir.

6. Kuveyt Türk 300 Bin TL 120 Ay Faizsiz Konut Kredisi Finansman Örneği

Kuveyt Türk Faizsiz konut kredisi şartlarını bilmeniz gerekmektedir. Aksi halde daha uygun olan finansmanları gözden kaçırabilirsiniz. Aşağıdaki listede Kuveyt Türk’un 120 ay vadeli 300 Bin TL finansmanlı kredinin aylık ödeme tutarı, toplam geri ödeme ve finansman tahsisi için talep edilen ücretleri görebilirsiniz. Ancak şubeye gittiğinizde bu rakamlarda değişim olabilir. Çünkü sizin genel finans durumunuz bankanın size farklı şartlar sunmasına neden olabilir.

 • Konut Finansman Tutarı: 300 Bin TL
 • Taksit Sayısı: 120 Ay
 • Aylık ödenecek rakam:6.217,26 TL
 • Ödeyeceğiniz toplam rakam: 746.071,20 TL
 • Efektif yıllık bazda kar oranı: %24,7872
 • Kar Oranı: %1,84
 • Aylık maliyeti: %1,8625 şeklindedir.

Yukarıdaki listeyi incelediğimizde Kuveyt Türk konut finansmanı için sizlerden talep edilen toplam tutarın 746.071,20 TL olduğunu görmekteyiz. Geri ödeme süresi ise 120 ay yani 10 yıl olarak belirlenmiştir. Kullandığınız finansmanın neredeyse iki katını 10 yıl süre sonunda ödemiş oluyorsunuz.

Yaptığımız araştırmada banka evinizin değerinin hesaplanması için eksper ücreti aldığına yönelik bir bilgi görülmemiştir. Bunun yanı sıra yaptığımız incelemede kredi tablosunda diğer masraflarda görülmemiştir. Ancak banka deprem sigortası gibi ek maliyetler çıkarabilir. Bu durumu banka ile görüşerek başvuru yapmanızı öneriyoruz. Eğer yüksek meblağlarda sigorta ücreti talep ediliyorsa evin deprem sigortası başka bir firmada değerlendirilebilir.

7. Ödeme Bittikten Sonra İpotek Kaldırılıyor

Konut finansmanları bir diğer adıyla konut kredilerinde satın alınmak istenilen eve ipotek işlemi uygulanmaktadır. Evin değerinin en fazla %80’ine kredi verilmektedir. Kredi borcunun ödenmesi sonunda eve uygulanan ipotek kaldırılmakta ve banka bunun için ilgili biriminde görev yapan personellerini görevlendirmektedir.

8. Faizsiz ve Faizsiz Konut Kredisi Arasındaki Fark

Faizsiz konut kredilerinde bakalar evi müşteriden atın alıp daha sonra müşteriye kar payıyla birlikte geri satmaktadır. Yanı tıpkı tüccar gibi size ev satmaktadır. Ancak faizli kredi sunan bankalarda ise bu durum farklıdır. Çünkü burada kullandığınız krediye her ay belirli oranda faiz uygulanmakta ve ödeme süresi sonunda bu faizle banka para kazanmaktadır. Yani burada temel farkın kredi yöntemi olduğunu ifade edebiliriz. Ancak genel olarak faizli ve faizsiz kredilerin geri ödeme tutarı birbirine yakındır. Hatta kimi zaman faizsiz krediler daha pahalıya mal olabilir. Ancak iyi bir araştırma ile konut kredisini ucuza mal edebilirsiniz.

Bu makalemizde sizlere Kuveyt Türk faizsiz konut kredisi hakkında bilgiler derledik. Faizsiz konut kredisi kullanmak isteyen kişiler mutlaka diğer katılım bankalarını da incelemeliler. Çünkü oluşan rekabet ortamında daha uygun koşullarda ve geri ödemeye sahip finansman alabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir