18 Yaşından Küçükler Nasıl Kredi Kartı Alabilir?


Kredi kartı başvurusu şartlarında en önemli kriterlerin başında yaş gelmektedir. Adeta ihtiyaç haline gelen kredi kartlar her yaştan insanın kullanmak istediği ödeme araçlarıdır. Hem nakit para güvenliği hem de pratik olması nedeniyle alışverişlerin vazgeçilmezi haline geldi. Peki kredi kartı başvurusunda yaş sınırı kaçtır? Bu makalemizde sizlere bu kapsamda bilgiler sunacağız.

1. Kredi Kartı Alabilmek İçin Kaç Yaşında Olmak Gerekiyor

Kredi kartı alabilmek için bankalar en az 18 yaşında olmanız gerektiğini ifade etmektedir. Fakat bu yaşlarda kredi kartı başvurusunun olumlu sonuçlanması da oldukça zor bir durumdur. Çünkü başta kredi notu olmak üzere gelir belgesi gibi bir çok belgeyi bankaya sunmanız gerekmektedir. Aksi halde başvurunuz alınsa dahi onay sonucu olumlu olmayacaktır.

Eğer yasal olarak reşit sayılan bir birey olduysanız kredi kartı başvurusu yapmanızda bir sakınca yoktur. Ancak aylık sabit bir geliriniz yoksa başvurunuz kabul edilmeyebilir. Çünkü kredi kartları limitleri müşterinin gelirine göre belirleniyor. Banka görevlisi istese dahi yüksek limite sahip kredi kartı alamazsınız. Yönetmelikte belirtilen kurallara göre gelirin belirli bir oranını aşmayacak şekilde borçlanıyorsunuz.

2. Öncelikle Kredi Kartı Almak İçin Amacınız Nedir?

Kredi kartını neden kullanmak istiyorsunuz, gerçekten buna ihtiyacınız var mı? Bu soruyu kendinize en az 1 aylık test ile birlikte sormalısınız. Bu süre sonunda gerçekten ihtiyacınız varsa kredi kartı almak için aşağıda ifade ettiğimiz ek kart yöntemini deneyebilirsiniz.

Kredi kartlarının kullanım amacı, tüketicinin pratik alışveriş yapmasının yanı sıra hesap geçmişi kontrolü sayesinde daha kontrollü alışveriş yapmayı sağlamaktır. Kredi kartlarında limit kişinin geliriyle orantılı olmalıdır. Sizlerinde düzenli bir geliri yoksa kesinlikle kredi kartından uzak durmalısınız. Aksi halde ödeyemediğiniz borçların üzerinde faiz uygulanır ve zaman içerisinde borçlarınız artar.

3. 18 Yaşından Küçükler Kredi Kartını Dolaylı Yoldan Alabilir

Eğer yaşınız kredi kartı almaya uygun değilse ailenizden birinin kredi kartına ek kart çıkartabilirsiniz. Veliniz ile birlikte bankaya giderek adınıza ek kart çıkarmak için başvuru yapabilirsiniz. Bu limit kredi kartı sahibinin kullanabileceği limitten düşülmektedir. Yani 2 Bin TL limiti bulunan kredi kartına ek kart çıkarılırsa size de 5.00 TL limit verilirse, sizin limitiniz dolduğunda kart sahibi en fazla 1.500 TL’ye kadar alışveriş yapabilir. Aksi halde limit aşılır ve faiz uygulanmaya başlar.

4. Ek Kart Kullanmak Geleceğe Yatırımdır

Düzenli kredi kartı kullanıp, borçlarınızı da düzenli öderseniz ilerleyen zamanlarda kredi kartı başvurusu yaptığınızda engel yaşamadan istediğiniz limiti alabilirsiniz. Bu durumun nedeni yükselen kredi notunuzdur. Özellikle faturalar için kredi kartınızla vereceğiniz otomatik ödeme talimatları notunuzu yükseltecektir.

5. İlla Bana Kredi Kartı Lazım Diyorsanız

Eğer bana kredi kartı lazım ben alışveriş yapacağım diyorsanız size kredi kartı dışında tavsiyelerimiz var. Kredi kartı gibi alışveriş yapmanız mümkündür. 18 yaşından küçüklere banka hesabı açan bankalara başvuru yaparak hesap açtırabilir ve hesabınızdaki parayı banka kartınızla harcayabilirsiniz. Kredi kartından tek farkı taksitli alışveriş yapamıyor olmanızdır. Ancak bir çok banka bankamatik kartlarına ek hesap açabiliyor. Eğer böyle olursa ek hesap sayesinde taksitli alışveriş yapmanız mümkün olabilir.

6. Ailenizin Verdiği Harçlıkları Gelir Olarak Gösterebilir Miyim?

Bu durum maalesef mümkün değildir.Eğer 18 yaşından büyükseniz, ailenizden aldığınız harçlık düzenli olarak banka hesabınıza yatırılıyorsa ve bu tutar standart harçlıklara göre yüksek bir rakam ise bu durumu bankaya ifade edebilirsiniz. Geriye dönük hesap hareketlerini de göstererek düzenli bir geliriniz olduğunu bankaya bilgisayar çıktısıyla gösterebilirsiniz. Ancak bu durumda dahi kredi kartı almanız oldukça zordur.

7. İlk Defa Başvurduğunuz İçin Kredi Notunuz Düşük Olacaktır

Kredi kartı başvurusunda en önemli parametrelerden biri kredi notudur. Bunu gelir belgesi, SGK kaydı gibi bilgiler takip eder. İlk defa başvuru yapacağınız için, geliriniz olsa dahi kredi notunuz düşük olacaktır. Bankaların kredi kartı limiti belirlemede kredi notunu değerlendirdiğini düşündüğümüzde oldukça düşük bir limite sahip kredi kartı almanız gerekecek.

8. Kredi Kartları Sorumluluk Gerektirir

Kredi kartları amacı dışında kullanıldığında hem maddi hem de manevi problemlere yol açabilir. Üstelik bu problemler kalıcı bir şekilde size zarar verebilir. Kredi kartı borçlarınız arttıkça geri ödemekte zorlanır artan borca faiz eklenir.  Üç dönem yani 90 gün boyunca ödenmeyen kredi kartı borçları nedeniyle banka sizi mahkemeye verir. Bu durumun yanı sıra kara listeye alınarak en az 5 yıl boyunca hiçbir bankadan kredi kartı başvurusu yapamazsınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir