Kart Güvenlik Kodu (CVV) Olmadan Alışveriş Yapılabilir Mi?


CVV şeklinde ifade edilen kredi kartı güvenlik kodları, ödemenin yapılabilmesi için önemlidir. Peki bu kod olmadan ödeme yapmak mümkün müdür? İşte detaylar…

1. Kredi Kartı Güvenlik Kodu Olmadan Ödeme Yapılmaz Mı?

Visa, Discover ve Mastercard logolu kredi kartlarının arka tarafında yazılı bulunan CVV kodu, bir çok kredi kartında ise ön tarafta bulunmaktadır. Üç haneden meydana gelen bu kod alışveriş için oldukça önemli bir güvenlik kodudur. Yani en az kredi kartı şifresi kadar kıymetlidir diyebiliriz.

2. Sanal Alışverişlerde CVV Kodu Girilmelidir

Sanal alışverişler yani internet ve cep telefonu aracılığıyla yaptığınız alışverişlerde CVV kodunun girilmesi gerekmektedir. Bu kod güvenli alışveriş için olmazsa olmaz bir kontrol mekanizmasıdır. Ancak kredi kartını POS cihazları vasıtasıyla doğrudan kullandığımız zaman CVV kodunu girmenize gerek yoktur.

3. CVV Kodunu Güvende Tutmalısınız

Telefon veya internetten yaptığınız alışverişler için güvenlik kodu şarttır. Kredi kartı bilgileriniz arasında önemli bir yere sahiptir. Tek başına dolandırıcıların bir işine yaramasa da alışveriş için size lazımdır. Eğer kredi kartı bilgilerinizin yanı sıra CVV kodunuz da dolandırıcıların eline geçerse adınıza alışveriş yapabilirler. Bu nedenle kredi kartınızın güvenliğini sağlamalısınız. Kaybolma veya çalınma halinde en kısa sürede bankanızla iletişim kurmalısınız.

4. Tüm Alışveriş Siteleri Kredi Kartı Alışverişlerinde Risklidir

Günümüzde 3D Secure gibi katmanlı güvenlik sistemleri olsa da, bazen siber saldırılar nedeniyle internet siteleri risk altında olabiliyor. Öyle ki, N11, Hepsiburada, Amazon, Yemek Sepeti gibi sitelerde alışveriş yaparken dikkatli olmalısınız. Peki bir internet sitesinin güvenli olmadığını nasıl anlarsınız?

5. İnternet Sitesinin Güvenli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

İnternet sitelerinden kredi kartı kullanarak alışveriş yapmak oldukça pratik bir yöntemdir. Saniyeler içerisinde alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Ancak bir site saldırı altındaysa kredi kartı bilgileriniz çalınabilir hatta sizin adınıza alışveriş yapılabilir. Sitenin html adresine bakarak güvenli olup olmadığını anlayabilirsiniz. Html adresi dediğimiz yer internet sayfasının en üstünde bulunan ve https:// ile başlayan kısımdır. Eğer bu kısım https:// ile başlamıyorsa bu site o an güvenli değildir.

6. CVV Kodu Verilmeden Telefonla Alışveriş Yapılabilir Mi?

Telefonla alışveriş yaparken karşı taraf sizden kredi kartı bilgilerinizi istemektedir. Bu durum oldukça risklidir. Çünkü konuştuğunuz yer güvenli bir firma değilse kredi kartı bilgileriniz güvende olmayacaktır. Bu tür durumlarda ürün satın aldığınız firmanın güvenilir olması gerekmektedir. CVV kodunu vermeden alışverişi tamamlamanız mümkün olmadığına göre şirketin güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin alışveriş yaptığınız şirketin iletişm bilgilerini kontrol ederek doğru firma ile görüşüp görüşmediğinizi tespit edebilirsiniz.

7. Bilginiz Dışında Yapılan Alışverişlere İtiraz Edebilirsiniz

Eğer kredi kartınızdan bilginiz dışında bir alışveriş yapılmışsa ve dolandırıcılık şüphesi taşıyorsa bu durumu en kısa sürede bankanızla paylaşmalısınız. Bu durumu kontrol etmek için hesap hareketlerine veya o döneme ait ekstrenize bakabilirsiniz.

8. Harcama İtirazı Nasıl Yapılır?

Harcama itirazı yapabilmek için öncelikle bankanız müşteri iletişim merkezi ile görüşünüz. Eğer imkanınız varsa mail yoluyla bankanızın standart harcama itiraz formunu gönderebilirsiniz. Ancak bunun için çıktı alıp imza atmanız gerekmektedir. Diğer ve en kısa sürecek yöntem ise bankanızın şubesine giderek başvuru yapmaktır. Burada size verilecek harcama itiraz formunu doldurmanız başvuru için yeterli olacaktır. Harcama itiraz formunu doldurmak için TC kimlik belgenize, harcama tarihine, tutarına ve harcama yapılan şirketin ismine ihtiyacınız olacaktır.

Bu makalemizde sizlere CVV kullanmadan alışveriş yapılabilir mi, CVV kodunun önemi nedir ve sanal dolandırıcılara karşı nasıl bir önlem almalısınız sorularını cevapladık. Bu kapsamda tüm merak ettiklerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir