Çocuk Parası Almak İstiyorum.SGK Çocuk Yardımı Parasını Nasıl Alırım


sgk-cocuk-parasi-alma-sartlari

SGK Çocuk Parası Nedir?

Çocuk Parası Almak İstiyorum.SGK Çocuk Yardımı Parasını Nasıl Alırım : Halk arasında ismine SGK Çocuk parası da deniliyor, sgk bebek parası da deniliyor ama sonuçta ikisi de aynı yere çıkmakta. Sosyal devletlerin birçoğunda olan ve geçim yardımına destek veren yardım şeklidir. Bu durumu sosyal devlet olma göstergesinin olaylarından bir tanesidir. Bu durum halkı düşünen bir devlet profili çizmektedir. SGK çocuk parası yardımı yapması güzel ve bunu alabilmeniz için SGK kurumuna başvuru yapmanız gerekmektedir.  SGK çocuk parası başvurusu nereye yapılır sorusunun cevabı bu yazımızda. Bu sorunun cevabı ile birlikte SGK çocuk parası nereden alınır diye kafanızda bir soru bu yazımızı okuduktan sonra kalmamış olacaktır.

SGK Çocuk Parası Alma Şartları

Sosyal devlet bünyesinde, SGK çocuk paralarına birçok talep bulunmaktadır. Bu konu hakkında ki yasalar 2015 yılında kesinleşmiştir. Çocuk parası almak için 81 il de bulunmakta olan aile il müdürlüklerine başvurulması gerekmektedir. Kamu ve kurum çalışanları ise başvuru işlemlerini ilgili kurumlarına yapabilmektedirler. Doğum yardımı sistemi, kamu kurum ve kuruluşlarına açılması için bütün iş ve işlemler tamamlanana kadar, personelin başvurusunu ilgili müdürlüklere göndermektedir. E- devlet üzerinden başvuru yapılması, konu ile ilgili tüm işlemler tamamlandıktan sonra gerçekleşmektedir. Bir defa verilmekte olan doğum parası, PTT şubelerinden ve anlaşmalı bankalardan, kişinin TC kimlik numarası ile alınabilecektir.  Fakat çocuk parası alma şartları bulunmaktadır. Söz konusu olan bu şartlar ise;

  • TC vatandaşı olmak
  • Çocuğunuzun yaşı 0 -18 arasında olması gerekmektedir
  • Yardıma muhtaç olmak
  • Aile ekonomik durumu belgelendirmek
  • Herhangi bir sigortanızın bulunmaması gerekmektedir

cocuk-parasi-ne-kadar-verilmektedir

Çocuk Parası Ne Kadar Verilmektedir?

Yasalara göre Türk vatandaşlarına, canlı olarak doğan ilk çocuğuna 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için ise 600 TL doğum yardımı yapılmaktadır. Bu yardımlar, Türk vatandaşı olan anne ya da babaya, her ikisi de Türk vatandaşı ise yardım anneye yapılmaktadır. Doğum yardımı ödenmesinde, kimlik paylaşım sisteminde ki nüfus kayıtları esas alınmaktadır. Bu şekilde 3 çocuk sahibi olan bir ailenin alabileceği para miktarı ise 1.300 TL’ yi bulmaktadır.

Çocuk Parası Başvurusu Nereden Yapılmaktadır?

Bu yılın 15 Mayıs tarihi itibari ile başvurular alınmaktadır. Çocuk parası başvurusu, aile ve sosyal politika bakanlığının bütün illerde bulunmakta olan il müdürlüklerine yapılmaktadır. Müdürlükler vasıtası ile ailelere gerekli olan bilgiler verilecek ve doğum parası annelerin hesabına yatacaktır.

One Response

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir