Borsa İstanbul’a Göre Türkiye’nin En Değerli 10 Şirketi GÜNCEL


dolar

Borsa İstanbul’a Göre Türkiye’nin En Değerli 10 Şirketi (Güncel) : Borsa İstanbul… Türkiye’de paranın patronlarının bulunduğu yer. Türkiye’de ekonomiye yön veren şirketlerin arasında geçen kıyasıya rekabetin sonucu belli oldu. Sürekli kendini yenileyen ve kendilerini büyüten bu şirketlerin son durumlarını sizler için araştırdık. Haliyle siz de bu en büyük on şirketin kimler olduğunu az çok tahmin edebiliyorsunuzdur diye düşünüyoruz. Biz de merak ettiğiniz Türkiye’nin en büyük on şirketi hangisi, en başarılı 10 şirket, en büyük 10 şirket hangisi, ekonominin en değerli 10 şirketi, Türkiye’nin en zengin şirketi hangisi gibi aklınıza takılan soruların cevabı bu yazımızda.

Son yıllarda Türkiye’nin de globalleşen Dünya’da kendini daha fazla göstermesiyle Türkiye’de hala faaliyet gösteren bu şirketler daha fazla büyüme gösterdiler. Özellikle gelişen teknolojik gelişmelerle ve ulaşım hizmetlerinin kolaylaşmasıyla birlikte dış dünyaya açılma daha kolay hale gelmiştir. Haliyle bu gelişmeler ülkede ki bulunan şirketleri daha yukarıya çıkarmaya başarmış, ekonomilerini geliştirmiş, büyümelerine vesile olmuş ve bu girişimlerinin bir çoğunda başarılı olmuşlardır.

İşte bizde size “Borsa İstanbul’un en değerli 10 şirketi” sıralamasını yazmak istedik.


Koç Holding

koç holding paravepara.com

Haliyle şuan ülkemizde en fazla söz sahibi olan ve ülke ağır sanayisinin lokomotifi KOÇ HOLDİNG listede birinci sıraya oturmuş durumda. Koç Holding piyasa değeri 33,3 dolar milyar ile listede 1. sırada bulunmakta.


AkBank

akbank pisaya değeri

Banka sektöründe güvenilen ve banka sektöründe söz sahibi olan Ak Bank en büyük şirketler sıralamasında ikinci sıraya oturmuştur. AkBank piyasa değeri 32.92 milyar dolar ile listede 2. sırada bulunmakta.


Garanti Bankası

garanti logo,garanti bankası logo, garanti bankası swift kodu, garanti bankası bic kodu, paravepara.com, garanti bankası

Listeye banka sektörü damga vurmaya devam ediyor. Yine Türkiye’de en güçlü bankalardan bir tanesi olan Garanti Bankası listemize üçüncü sıradan giriş yapmakta. Garanti Bankası Piyasa değeri 31.8 milyar dolar ile listede 3. sırada bulunmakta.


TURKCELL

PARAVEPARA.COM turkcell

Türkiye’de yaşanan teknolojik gelişmelerin hep liderliğini yapmış ve Türkiye’nin ilk özel GSM şirketi olan Turkcell şuan listede dördüncü sırada. Turkcell yaşanan teknolojik gelişmeler ve özellikle mobil telefon kullanım oranın artmasıyla ve yaşanan 4.5G geçişiyle piyasa değerini artıran şirket olmuştur. Turkcell piyasa değeri 23.2 milyar dolar ile listeye 4. sırada bulunmakta.


Turk Telekom

turk telekom paravepara.com

Türkiye’de en fazla telekom alt yapısı bulunan ve en fazla haneye internet ve telekom alt yapısı götüren Turk Telekom listemize beşinci sırada bulunmakta. Türk Telekom piyasa değeri 21.17 milyar dolar ile listede 5. sırada bulunmakta.


Türkiye İş Bankası

türkiye iş bankası paravepara.com

Bankacılık sektörünün listede ağırlığını hissetmemek ve listede söz sahibi olmadığını söylemek yanlış olur. Listemizde altıncı sırada Türkiye iş Bankası bulunmakta. Türkiye İş Bankası Türkiye’nin ilk özel bankası olması unvanını elinde bulunduran Türkiye İş Bankası hep en gözde banka olmuştur. Türkiye İş Bankası piyasa değeri 21.17 milyar dolar ile listede 6. sırada bulunmakta.


Sabancı Holding

sabancı holding paravepara.com

Türkiye’de iki dev firma desek galiba birincisi listeye en başta saydığımız KOÇ Holding, diğeri de rahmetli Sakıp SABANCI ile özdeşleşmiş SABANCI Holding dense yanlış olmaz. Kıyasıya rekabetin yaşandığı bu günlerde KOÇ holdingle sürekli bir yarışma içinde bulunan Sabancı Holding listemizde yedinci sırada bulunmakta. Sabancı Holding piyasa değeri 19.22 milyar ile listede 7. sırada bulunmakta.


Enka İnşaat

enka inşaat paravepara.com

Son yıllarda yaşanan emlak sektöründeki büyümeler zaten büyük olan İnşaat sektörünü aldı uçurdu desek yanlış olmaz. Özellikle de komşu ülkelere yapılan inşaat girişimleriyle İnşaat sektöründeki büyüme gözle görülür ve hissedilir olmuştur. Ülkemizde inşaat sektöründe lider firmalardan olan ENKA İnşaat sekinci sırada bulunmakta. Enka İnşaat piyasa değeri 18.43 milyar dolar ile 8. sırada bulunmakta.


YapıKredi Bankası

yapı kredi

Listede bankalar ağırlını çok açık bir şekilde hissettiriyor. Özel bankacılığın lokomotif bankalarından YapıKredi Bankası listeye girmeyi başarıyor. Yaptığı yeniliklerle, finansal ataklarla ve KOÇ Holding’in bünyesinde bulunmasıyla her zaman güçlü bankacılığın görünen yüzü olmuştur ve bu da YapıKredi Bankasına listeye dokuzuncu sıradan girmeye hak kazandırmıştır. Yapı Kredi Bankası piyasa değeri 17.3 milyar dolar ile 9. sırada bulunmakta.


BİM

bim mağzaları paravepara.com

Toptan fiyatına perakende satış sloganıyla yerel bakkalcılık mantığıyla çalışan BİM market sektöründe en fazla şubeye sahip işletmedir. Bu sayede piyasaya hakim olan BİM listemize girmeyi hak etmiştir. Ürünlerinin ucuz olması nedeniyle özellikle orta sınıf vatandaşların göz bebeği olan BİM listemiz onuncu sırada bulunmakta. BİM piyasa değeri 17 milyar dolar ile 10. sırada bulunmakta.


paravepara.com ekibi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir