Evde Bakım Parası Alan Kişiler Kredi Çekebilirler Mi?


Dünyaya engelli gelmiş olan ya da yaşamının bir döneminden sonra hayatını engelli olarak sürdürmek zorunda kalanlara devlet desteği sağlanmaktadır. Engeli %50 ve üzerinde olan kişiler aile bireylerinin talebi ile evde bakım yaptırabilmektedirler. Engellilerin evde bakımını üstlenen kişilere devlet evde bakım parası adı altında destek vermektedir. Devletin sağladığı bu destek ile engelli bireyin ihtiyaçları karşılanabildiği gibi, aileye de maddi destek olmaktadır. Bu yazımızda, evde bakım parası alanların istediklerinde kredi de çekip çekemeyecekleri ile ilgili sorusuna da cevap vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Evde bakım parası alan kişiler kredi kullanabilir mi?

Engelli vatandaşların evlerinde bakımlarını üstlenen kişiler, devletten aldıkları destek paralarını diledikleri şekilde kullanabilirler. Ancak bu destek yeterli olmadığı zamanlarda bakım parası alanlar kredi kullanmak da istemektedirler.

Bakım parası alanlar için kredi verilip verilmeyeceği konusunda, Bankaların kredi kullandırma koşullarına bakılması gerekmektedir. Bu koşullar çerçevesinde bankalar öncelikle kredi talebinde bulunan kişilerin aylık gelirlerine bakmakta ve bunu kanıtlayan gelir belgesini istemektedirler. Aylık geliri talep ettikleri krediyi karşılayabilecek olanlara bankalar kredi onayını vermektedir.

Dolayısıyla, evde bakım parası alan kişiler bu aldıkları desteği bankaya belgeledikleri zaman, bankanın istediği gelir belgesi zorunluluğunu karşılamış olacaklardır. Ancak devletin vermekte olduğu yardımlar genellikle bir evraka bağlı olarak yapılmadığından ve her zaman değişikliğe uğramasından dolayı, bankalar evde bakım parası desteği alan kişilere de kredi sağlamaya pek yanaşmamaktadır.

Böyle bir devlet desteğinden faydalanan kişiler için, destek parasını aldıkları bankaya kredi başvurusunda bulundukları zaman kredi alabilme olasılıkları bulunabilir. Bu ihtimal bulunsa da kredinin onaylanması yine de bankanın inisiyatifi dahilindedir. Eğer evde bakım parası alan kişiler başka gelirleri varsa bunları da belgeleyebilirlerse, bankadan kredi çekebilme ihtimalleri daha da artacaktır. Yani bankalar verdikleri kredinin karşılığında ödeme yapabilme kabiliyetine bakmakta, ayrıca kredi notu ile ilgili değerlendirmeler de gerçekleştirilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir