Emekli Maaşınızın Kaç Katına Katar Kredi Çekilebilir?


Emekliye Maaşının Kaç Katı Kredi Veriliyor?

Emeklilik belli bir yaşa kadar çalıştıktan sonra dinlenme dönemi, rahatlama dönemi desek yanlış olmaz. Emeklilik demek gençlik döneminde çalışmanın meyvesini yemek demektir.

Belli şartlardan dolayı maalesef emekli maaşınız için kredi çekmek zorunda kalabilirsiniz. Bu sebepten dolayı bankalar size kredi verecektir ama bu kredi belli bir sınıra kadar mümkündür. Çalıştığınız dönemdeki gibi yüksek meblağlarda bankalardan kredi almanız mümkün değildir.

Günümüzde özellikle kredi çekme şartlarının iyileşmesi sebebiyle bir çok kişi ister emekli olsun isterse de başka sektörde çalışan olsun bir ihtiyaçlarını karşılamak için kredi çekmek üzere bankaya başvuru yapmaktalar. Biz bu konumuzun genel içeriğini emekli kredi çekme üzerine yoğunlaştırdık.

Tabi konumuzun içerisinde detaylı anlatamayacağız ama emekliler kaç yaşına kadar kredi çekebilir bu sorunun cevabını size banka veya kredi çekeceğiniz yer verecektir. Çünkü bankalar nasıl 18 yaş altındaki kişilere kredi vermiyorsa 65 veya 70 üzeri yaşların yukarısında da kredi vermemeyi tercih ediyor.

Peki emekli maaşının kaç katına kadar kredi çıktığının bilmek iyi olmaz mı. Bu sorunun cevabı tabi ki evet olacak. Bir emekli vatandaş çekmiş olduğu emekli maaşının kaç katı kredi çekebilir bunu bilmesi halinde planlarını da buna göre yapacaktır.

Bizde bu sebepten dolayı ve emekli bir kişi veya emekli birisi üzerine kredi çekmeyi düşünenler için emekli maaşına ne kadar kredi verilir bununla ilgili bir konu kaleme almak istedik.

Emekli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Emekliler ne kadar kredi çekebilir kredi almadan önceki en önemli konudur. Çünkü yapacağınız işleri krediye göre planlayacaksınız. Zaten emekli biri para ihtiyacı olduğunda aklına gelen ilk şey emekli maaşıyla kredi çekmek denilebilir.

Emekli bir kişinin ne kadar kredi çekebileceği maalesef öncelikle maaşına bağlıdır. Aldığı maaş miktarı bankanın emekliye verebileceği kredi miktarını etkileyen en önemli faktördür. Türkiye de şuan emekli maaşının 2 ile 10 katına kadar kredi verilmektedir. Fakat bu üst sınır bazı şartlarda değişmektedir.

Ayrıca şunu söylemeden geçmek yanlış olabilir. Bankalar emekliler için maaşlarının büyük bir kısmının üzerinden plan yaparak kredi çekmek için emeklilere kredi verebilmektedir. Peki emekli maaşıyla ne kadar kredi çekilir gibi bir soru aklınıza gelebilir. Bunun cevabına bakacak olursak.

Bankalar kredi çekmek isteyen emeklinin maaşının %60‘na kadar kredi hesap ediyorlar. Bu hesap ile maaşının 40 katına kadar kredi verebiliyorlar. Emekli maaşının tümü üzerine kredi çekmek kanuni bir engel olduğundan maalesef maaşın tamamına kredi verilmemektedir.

Yani emekli maaşının kaç katına katar kredi çekebilir diye bir sorunun cevabı 40 kat denilse yanlış olmaz. Fakat 40 kat meselesi tüm bankalar tarafından uygulanmamaktadır.

Hangi Banka Emeklilik Kredisi Veriyor?

Türkiye’de bulunan bütün bankalar şuan emeklilere kredi vermede sıkıntı çıkarmamaktadır. Çünkü emekli vatandaşlar kredi ödeme ihtimalleri en yüksek kişiler olduğundan kredi çekmede sıkıntı yaşamayacaklardır.

Emekliye ihtiyaç kredisi ziraat bankası, halk bank, vakıfbank, Deniz bank, Finans Bank, garanti bankası ve diğer bankalar sıkıntı çıkarmadan vermektedir.

Yine aynı şekilde  bankalar, konut, otomobil, araç kredisi gibi konularda yardımcı olmaktadırlar. Emekli maaşından kredi çekmek isteyen emekli bir vatandaş aldığı aylığın 2 ile 10 katı arasında emekli aylığının üzerine kredi çekebileceğini söyledik.

Emekliler En Çok Hangi Bankadan Kredi Alıyor?

Emekli vatandaşlar şu bankadan direk kredi çekiyorlar demek mümkün değildir. Fakat günümüzde emekliler en çok kredi ihtiyacını kendi emekli maaşını aldıkları bankadan karşılamaktadırlar.

Daha sonrada bu tercihlerini en az faiz uygulayan ve banka giderleri en az olan bankaları tercih etmeye çalışıyorlar.

Türkiye’de emekliler genellikle kredi çekerken aşağıdaki bankaları tercih ediyor. Fakat bu liste kesinlikle resmi bir dayanak içermemektedir.

  1. Ziraat Bankası
  2. Vakıfbank
  3. Halkbank
  4. İş Bankası
  5. Akbank
  6. Yapı kredi bankası
  7. …..

diye listemizi uzatabiliriz.

Emekli Ne Kadar Kredi Alabilir Örnekli Anlatım?

Mesela emekli oldunuz ve bankadan emekli ne kadar kredi kullanabilir merak ediyorsunuz. Tabi ki burada verdiğimiz örnek değişkenlik gösterebilmektedir. Örnek üzerinden emekli aylığınız üzerine ne kadar kredi çekebileceğinizi anlatmaya başlayalım.

Şimdi emekliye ne kadar kredi verilir örnek bir olayla anlatalım.

Kredi Türü: İhtiyaç Kredisi

Emekli alan kişinin aylık maaşı : 1790 TL

Banka ismi veremiyoruz  bundan dolayı Emekli Bank diyoruz.

Emekli Bank uyguladığı faiz oranı: 1,12

Kaç taksitle ödeyeceksiniz : 15 ay

Banka kaç maaşın kaç katına kadar faiz verecek : 10 katına kadar

* Örnek Ödeme Planı *

Emekli vatandaşın ala bileceği kredi = 10 x 1790 TL = 17900 TL

Çekilen kredi faiz tutarı : 3,007.20

Toplam ödenecek tutar : 20,907.20

Aylık ödenecek tutar : 1393,8133 TL

Bu hesaplamaya bankanın ekleyeceği diğer sigorta, dosya ücreti ve buna benzer ücretler hariçtir.

paravepara.com ekibi olarak diğer yazdığımız konu olan Emekliye Promosyon Veren Bankalar ile ilgili yazdığımız makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.

No Responses

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir