Emekli Maaşına Haciz Gelir Mi?


Emekli Oldum. Emekli Maaşıma Kredi Çektim Ödemezsem Haciz Gelir Mi?

Emekli maaşına haciz koymak mümkün müdür? Gerlçekten  herkesin aklına takılan bir durum. Emekli oldunuz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda isteyerek veya istemeyerek kredi çekmek zorunda kaldınız. Ödeyemezsem Emekli Maaşına Haciz Konur Mu?

Emekli olmuş  bir insan ortalama geliri sadece emekli aylığıdır. Bu geliri sayesinde hayatını idame ettiriyor ve hayatını aylık veya 3 aylık periyotlar da aldığı emekli aylığıyla sürdürüyor.

Tabi ki herkes çektiği krediyi ödeyeceğim ön görüsüyle ve düşüncesiyle hareket etmektedir. Fakat elinizde olmadan mücbir sebepten dolayı kredi ödemede zorluk çekebilir veya ödeyemeyebilirsiniz. İşte sıkıntı da burada ortaya çıkmaktadır.

Emekli Aylığına Haciz Konulur Mu?

Kanunlara göre emekli haciz işlemleri, emekli maaşını haciz etme kredi ve kredi kartı için mümkün değildir. Yani kredi veya kredi kartı borcundan dolayı emekliye haciz sorunu yoktur.

Ama günümüzde bankalar öncelikle kendi giderleri düşündüklerinden bazı durumlarda emekliye haciz şoku yaşatmaktadırlar. Fakat bu durumda da emekli anında itiraz hakkı bulunmaktadır.

Buradan anlayacağımız emekli aylığına haciz konulamıyor. Emekli vatandaş, emekli aylığına haciz gelirse bunun için itiraz yolu açıktır.

Emekliye haciz yolu sadece bir memur emeklisi türüne açıktır. Sadece memur emeklisi için durum farklıdır. Konumuzun devamında SSK, Bağ-kur ve buna benzer emekli durumlarının hepsini ayrı ayrı ele aldık.

Ayrıca yazımızın içinde emekli maaşına haciz konulamayacağına dair kanundan da bahsettik. Yazımızı okumaya devam edelim.

Memur Emeklisiyim Aylığıma Haciz Konur Mu?

Emekli memur maaşına haciz gelebilir mi :  Evet memur emeklilerine haciz gelebilir. Memur emeklisi vatandaşların maaşlarına 5434 sayılı kanun izin verdiği için maaşlarına haciz konulabilir. Memur emeklileri ile SSK, Bağ-kur, banka ve borsa emeklileri farklı kanunlarla yönetildiklerinden durum biraz farklıdır.

Maaşa haciz konulurken emekli olan kişinin rızasının aranması önemlidir. Fakat memur emeklisi olan kişinin maaşına haciz için rızası olmasa da haciz konulabilir. Bu durum yine SSK, Bağ-Kur ve diğer emekliler de farklıdır.

Yalnız şu madde çok önemlidir. Yazımıza devam edelim.

Memur Emeklisi Aylığının Ne Kadarına Haciz Konulabilir?

Memur emeklisinin maaşına haciz konulabildiğini yazdık ama bu oran ne olursa olsun kesinlikle %25 oranını geçemez. Memur emeklisinin maaşına haciz gelmesi durumun da haczedilecek maaş miktarı da emekli maaşının % 25’inden fazla olamayacaktır.

SSK Emekli Aylığına Haciz Olur Mu?

Emekli aylığına haciz gelir mi ikinci kısımda ssk emeklilerini ele alacağız. SSK emeklisinin, emekli aylığı haciz işlemi uygulanamaz.

SSK ile memur emeklilerinin yasalara göre uygulama usulleri farklı olduğundan SSK emekli maaşı haczi mümkün değildir. Sadece SSK emeklisi rıza gösterirse maaşına haciz işlemi konulabilir. Aksi takdirde maaşına haciz işlemi uygulanması kanun çerçevesinde haciz işlemi uygulanamaz.

Bağ-Kur Emekli Maaşına Haciz Olur Mu?

Bağ-kur da memur emeklisi olmadığından maaşlarına rızası dışında haciz işlemi uygulanamaz. SSK emeklisinde gerçekleşen durumların aynısı bağ-kur emeklisinde de geçerlidir.

Bağ-kur ile memur emeklilerinin yasalara göre uygulama usulleri farklı olduğundan Bağ-kur emekli maaşı haczi mümkün değildir. Sadece Bağ-kur emeklisi rıza gösterirse maaşına haciz işlemi konulabilir. Aksi takdirde maaşına haciz işlemi uygulanması kanun çerçevesinde haciz işlemi uygulanamaz.

Banka Emeklisi Maaşına Haciz Konulur Mu?

Banka ile memur emeklilerinin yasalara göre uygulama usulleri farklı olduğundan banka emekli maaşı haczi mümkün değildir. Sadece banka emeklisi rıza gösterirse maaşına haciz işlemi konulabilir. Aksi takdirde maaşına haciz işlemi uygulanması kanun çerçevesinde haciz işlemi uygulanamaz.

Borsa Emeklisinin Maaşına Haciz Gelebilir Mi?

SSK ve bağ-kur da geçerli olan kural burada da geçerlidir. Rızası olmaması durumunda emekli maaşına haciz konulamayacağını yazdık.

paravepara.com ekibi olarak emeklilerimiz için bu yazımızı ele aldık.

Yazımızın sonunda memur emeklilerin dışında diğer memur emeklilerinin maaşına haciz konulamayacağından bahsettik. Yalnız okumadan atılan sözleşmeler içinde farkında olmadan imzaladığınız sözleşmelerde maaşınızın haczedilmesi için rıza göstermiş olabilirsiniz.

Sözleşmeye imza atıyorken lütfen buna dikkat ediniz. Eğer bu sözleşmeden dolayı maaşınıza haciz işlemi uygulanırsa kanunen yapılacak bir şey yoktur.

İlginizi çekebilir:

Emekli maaşınıza ne kadar kredi çekebileceğinizi merak ediyorsanız. Emekli Maaşınızın Kaç Katına Katar Kredi Çekilebilir? isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir