Kredi Kartı Borcuna Yatırılan Fazla Parayı Geri Alma Yolları


Kredi kartı kullanıcıları farkında olmadan kartlarına fazla para yükleyebiliyor. Bu durum kimileri için çözülmesi gereken acil büyük bir problem olsa da sizlere anlatacağımız yöntemler sayesinde kısa sürede çözüme kavuşacaktır.

Düzenli olarak kredi kartı borcunuzu ödemek amacıyla yoğun bir mesai harcıyorsunuz ve kredi kartı ekstresini ödüyorsunuz. Ancak yanlışlıkla kredi kartınıza fazladan para yatırdığınızı fark ediyorsunuz. Endişelenmenize gerek yoktur. Bir kaç adımda yüklediğiniz parayı geri alabilirsiniz.

Kredi Kartına Yatırılan Fazla Parayı Geri Almak İçin Ne Yapılmalı?

Kredi kartına yatırılan fazla parayı geri alabilmek için atmanı gereken 2 farklı adım bulunuyor. Bunlardan dilediğinizi seçerek fazla yatırdığınız parayı dolaylı veya doğrudan geri alabilirsiniz.

Birinci Adım Kredi Kartındaki Fazla Parayı Kullanmak

Eğer kredi kartı borcunuzu öderken fazla para ödediyseniz, alışverişlerinizde bu parayı kullanabilirsiniz. Çünkü yatırdığınız bu para bakiyenize dahil edilir ve yaptığınız harcamalar buradan tahsil edilir.

Bu adım daha çok kredi kartını düzenli bir şekilde kullanan kişilere tavsiye ettiğimiz bir yöntemdir. Ayrıca karta fazla para yatırdığınız için bu tutar bitene kadar yaptığınız alışverişler ekstrenize yani kredi kartının o aya ait borcuna yansıtılmamaktadır.

İkinci Adım Fazladan Yatırılan Parayı Doğrudan Tahsil Etmek

Eğer kartınıza fazladan para yükledi iseniz bankadan bu parayı talep etmeniz gerekmektedir. Bu adım kredi kartını düzenli kullanmayan kişilere tavsiye ettiğimiz yöntemdir. Bunun için tercih edebileceğiniz bir kaç kanal bulunmaktadır. Bunlardan biri şubeye gitmek diğer ise müşteri iletişim merkezini aramaktır.

Banka Parayı Kaç Gün İçerisinde Teslim Ediyor

Bankaya başvuru yaptığınızda kredi kartınıza yatırılan parayı 1 gün içerisinde alabiliyorsunuz. Fazla yatırdığınız para banka hesabınıza aktarılıyor. Hesap hareketlerinize bakarak ne kadar para yattığını kontrol edebilirsiniz.

Fazla Para Yatırdığımızda Kredi Notu Yükselir Mi?

Eğer kredi kartı borcunuzu öderken fazla para yatırırsanız kredi notunuz yükselmez veya düşmez. Bu oldukça yaygın ancak doğruluğu olmayan bir düşüncedir. Ancak kredi kartınızı düzenli kullanır ve kredi kartı borcunuzu düzenli öderseniz kredi notunuz yükselebilir.

Kredi kartınıza fazladan para yüklediğinizde kredi kartı limitiniz de yükselmez. Ancak kredi kartını düzenli kullanıp ve her ay limite yakın veya tamamını dolduracak kadar alışveriş yaparsanız kredi kartı limitiniz arttırılabilir. Hatta bu kapsamda otomatik kredi kartı limiti yükseltme talimatı alan bankalar bulunmaktadır.

Kredi kartına fazladan para yatırmak kredi kartı limitinizi aşacağınız anlamına gelmemektedir. Kartınızın limiti kadar alışveriş yaptıktan sonra, fazladan yüklediğiniz tutarı da harcayabilirsiniz. Bu durum limitin aşıldığı anlamına gelmemektedir. Ayrıca bu fazla tutar kredi kartı ekstrenize yansıtılmaz.

Bu makalemizde sizlere kredi kartına fazla yatırılan paranın nasıl geri alınacağını ve fazla yatan paranın kredi kartı limitine ve kredi notuna etkisi var mı yok mu konularına değindik. Sizler de kapsamda sormak istediklerinizi yorumlar kısmında ifade edebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir