Çeyiz Hesabı Nedir? Devlet Destekli Çeyiz Hesabına Kimler Başvurabilir?


çeyiz hesabı

Çeyiz Hesabı Nedir? Devlet Destekli Çeyiz Hesabına Kimler Başvurabilir?

Çeyiz hesabı nedir, devlet destekli çeyiz hesabı nedir, devlet destekli çeyiz hesabına kimler başvura bilir, çeyiz hesabı başvuru şartları, başvuru işlemi nereye yapılabilir, devlet destekli çeyiz hesabı faydalı mı, kimler yararlanabilir, Çeyiz hesabı için Hesaba Ne Kadar para Yatırmak gerekli, çeyiz hesabı nasıl alınır, çeyiz hesabı başvuru tarihi gibi sorularınızın hepsinin cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kalkınma Bakanlığının, Türkiye Cumhuriyetinde hane halkının daha fazla tasarruf etmesi , büyüyen ve gelişen ekonomik dengelerin daha sağlam durması için bir yöntem belirlediklerini söylediler. Bu yöntemle insanlar daha fazla imkana kavuşacak, daha rahat bir yaşam planı çizecek ve bu çeyiz hesabı sayesinde devlet uzun vadeli finansal kaynaklara erişmiş olacak.

Kalkınma bakanlığı, Çeyiz hesabı uygulamasının seçim vaadi olduğu için en kısa sürede hayata geçirilmesi gerektiğini ve bu uygulamanın ekonomiye, sosyal hayata pozitif katkı sağlayacağına inandıklarını, bu tür projelerin fazlalaşması gerektiğini belirtti.

Çeyiz hesabı kredisi aslında bir tür bireysel emeklilik sistemi gibi düşünülebilir. Bireysel emeklilik siteminde de yatırdığınız paranın bir kısmı devlet tarafından verilen faiz oranı kadar kazanç sağlanmış olunur. Bu sistemde bankaların sunduğu krediler gibi devlete tarafından desteklenen yatırım türüdür. Bankalarda bulunan bazı krediler devlete tarafından desteklenir bu kredi ile devlet eliyle yatırılan para mevduat hesabında tutulur.

Devlet destekli çeyiz kredisi bankalarda açılan bir vadeli mevduat hesabıdır. Bu hesaba belirli aralıklarla düzenli bir şekilde birikimler yatırılır. İşte bu açmış olduğunuz vadeli mevduat hesabınıza bakanlığın katkısıyla belirli bir katkı sağlanarak hesabınızdaki para değer kazanacaktır.

Devlet Destekli Çeyiz Hesabından Kimler Yararlanabilir?

Devlet destekli çeyiz hesabı herkesin faydalanabileceği bir hesap türü değildir. Bundan faydalanabilmek için belirlenmiş olan şartları sağlamanız gerekecektir.

Bu şartlar;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir.
  • İlk kez evleniyor olmanız gerekmektedir.
  • 27 yaşında evleniyor olmanız gerekmektedir.Daha büyük yaşlar için bu mümkün görünmüyor.
  • Hesabınıza 3 yıl boyunca düzenli olarak para yatırmınız gerekmektedir.
  • Hesap açtırmak için 18 yaş doldurma zorunluluğu yani reşit olma gibi bir zorunluluk aranmamaktadır. 18 yaşına gelmemiş olsanız bile veliniz ile bankaya giderek bu devlet destekli çeyiz hesabını açtırarak birikim yapmaya başlaya bilirsiniz.

Yukarıda belirtilen şartları sağladığınız takdirde 24 yaşında açacağınız devlet destekli çeyiz hesabı ile bu imkandan faydalanabilirsiniz. 24 yaşında açtığınız hesabınıza düzenli olarak ödeme yapacaksınız ve 27 yaşınızda bu hesaptan paranızı çekeceksiniz.

Devlet Destekli Çeyiz Hesabına Ne Kadar Yatırmak Gereklidir? Devlet Destekli Çeyiz Hesabı Katkısı Veren Bankalar Hangileridir? Devlet Destekli Çeyiz Hesabı Katkısı Nasıl Alınır? Devlet Destekli Çeyiz Hesabına Ne Kadar Yatırmak Gereklidir? Devlet Destekli Çeyiz Hesabının Getirisi Nasıl ve Ne Kadar Olacaktır ? gibi sorularınız için ve yazının devamı için BURAYI TIKLAYINIZ

No Responses

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir