3 Adımda İş Bankası Ek Hesap Nedir?


Birçok bankanın müşterilerine sunduğu avantajlardan biri de ek hesaptır. İş Bankası da vadesiz hesabınızda para kalmadığı zaman, acil ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeniz için hesabınıza ek hesap kullandırtmaktadır. Yani hesabınızı yenileyerek size kredi kullandırtmaktadır. İşte, İş Bankası ek hesap ile ilgili detaylar;

İş Bankası ek hesap nedir?

Ek hesap sistemi sayesinde vadesiz hesabınızda bakiyeniz kalmamış olsa bile faturalarınızı ödeyebilir, başka bir İş Bankası hesabına havale gerçekleştirebilir ya da başka bir banka hesabına EFT yapabilirsiniz.

Hesabınızda para kalmadığında kullandığınız ek hesap borcunu, ne kadar erken öderseniz o oranda düşük faiz işletilmektedir. Vadesiz hesap bakiyeniz, İş Bankasının tanıdığı ek hesap ile eksi bakiyeye dönüşmektedir. Bu eksi bakiye maaşın hesaba yatması, para yatırmanız ya da diğer bir para girişi ile artıya geçmesi durumunda, ek hesaptan çekmiş olduğunuz para ve günlük faiz tutarları bu artı bakiyeden otomatik olarak tahsil edilmektedir.

İş Bankasının müşterilerine sunduğu ek hesap sisteminden yararlanmak için internet şubesini ya da telefon bankacılığını kullanabilmektesiniz. İsteyen, herhangi bir İş Bankası şubesine giderek ek hesap avantajlarından yararlanma imkanına sahip. Ayrıca bir İş Bankası şubesine gitmeye de gerek yoktur yani böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. İş Bankası ek hesabı açmak, ek hesap kapatılması, ek hesap borcu ödeme, ek hesap kullanarak fatura ve borçları ödeme, ek hesap borçlarının taksitlendirilmesi şeklinde her türlü işlem internet şubesi ya da telefon bankacılığı üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Ek hesap, hesabınızda paranız olmadığı zaman ya da hesap bakiyeniz sıfırlandığı zaman ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz nakdi sağlayabileceğiniz bir kredi şeklidir. İş Bankası müşterileri, hesaplarında nakit kalmadığında acil nakit gereksinimlerinde bu avantajdan faydalanmaktadırlar.

İş Bankası ek hesap özellikleri nelerdir?

Müşterisi olduğunuz İş Bankasında ek hesap tanımlaması belirli bir limit dahilinde yapılmaktadır. Bunun sayesinde de vadesiz hesabınızda paranız ya da bakiyeniz sıfırlandığı zaman, bu limit dahilinde acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılama imkanı bulabilmektesiniz.

Tanımlanan ek hesabınız sayesinde havale, EFT ve swift gibi işlemleri de yerine getirebilmektesiniz. Bunların haricinde 7/24 ATM’leri kullanarak acil nakit gereksinimlerinizi karşılayabiliyorsunuz. Ayrıca özellikle ay sonlarında nakit sıkışıklığı yaşadığınızda faturalarınızı zamanında ödemek için sizlerin yardımına koşmakta ve fatura gecikmeleri gibi sorunlar yaşamamanıza olanak sağlamaktadır. Bunu yapmak için bankanıza otomatik ödeme talimatınızı vermeniz yeterli olacaktır.

Ek hesap başvurusu nasıl yapılır?

Bankanıza ek hesap başvurusu için herhangi bir İş Bankası şubesine gidebilir ya da internet bankacılığını kullanarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Kredili bir hesap türü olduğundan dolayı ek hesap tanımlamanız, kredi risk incelemesi yapıldıktan sonra tanımlanmakta ve tarafınıza bilgi verilmektedir.

Ek hesap başvurusunda gelir belgesi, T.C kimliğinizin fotokopisi ve ikametgah belgesi gibi belgeleri sunmanız gerekmektedir. Başvurudan sonra bankanız incelemelerini maksimum 3 iş gününde tamamlamaktadır. Başvurunuz onaylandığı zaman tarafınıza belirli bir limitte ek hesap tanımlaması yapılmakta ve kullanmaya başlamaktasınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir