Bankalar Borç Nedeniyle Eve Haciz Getirebilir Mi?


Bankalar hemen herkesin hayatında bir yer tutmaktadır. Çünkü insanların büyük bir bölümü kredi kartı kullandığı gibi, bankaların sunduğu kredi ürünlerinden de faydalanmaktadır. Bunların kullanımı için de bankalar müşterilerine sayfalarca sözleşme imzalatmaktadır. Ancak bankalara olan borçların ödenmemesi halinde haciz gibi istenmeye durumlarla da karşılaşılabiliyor. Bu yazımızda, ödenmeyen borçlardan dolayı bankalar eve haciz getirebilir mi? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. İşte, detaylar;

Bankaların eve haciz getirmesi

Her dönemde bankalardan alınan krediler ya da bankaların kredi kartı borçlarının ödenmemesinden dolayı pek çok kişi haciz ile karşılaşabilmektedir. Geçmiş dönemlerde bu tür borçları olan kişiler hapis cezaları bile aldılar. Ancak bugün hiç kimse bankalara olan borçlarından dolayı hapis cezasına çarptırılamıyor.

Bankalar, bu tür alacaklarını tahsil edebilmek amacıyla müşterilerini sürekli olarak aramakta, borcun ödenmemesi durumunda yasal işlemler yapılacağı hatta hapis cezası bile alabilecekleri gibi söylemlerini devam ettirmektedir. Bu yapılanların hepsi borçlunun korkutulması ve bu sayede ödeme yapmasının sağlanması içindir. Bu tür uygulamalarla insanları korkutmayı, bıktırmayı ve alacakları olan tutarları tahsil etmeyi amaçlamaktadırlar.

T.C. Anayasasının 38. maddesi ve 8. Fıkrasında, hiçbir borçlunun sözleşmedeki yükümlülüklerini karşılayamadığı için hapis cezası ile cezalandırılamayacağı belirtilmektedir. Bankalar alacaklarını tahsil etmek amacıyla yasal işlemlere başlayabilir ve eve haciz yollayabilir. Yapılan haciz sırasında veya icra dosyasına bir ödeme taahhüdü verilir ve yine de söz konusu borç ödenmezse, işte o zaman ödeme taahhüdü ihlali yaşanır ve ancak bu durumda hapis cezası devreye girebilir.

Bankaların başlattığı yasal takip işlemlerinin kesinleşmesini müteakip, icra memuru ile birlikte eve haciz işlemi gerçekleştirilebilir. Yakın bir zamanda ve gelen hacizlerde hangi eşyalara haciz konulabileceği veya konulamayacağı da net bir şekilde belirlenmiştir. Bu tür düzenlemelerin yapılmasından sonra kimileri bankalar eve haciz getiremiyor gibi bir yanılgının içine düşmüşlerdir. Böyle bir durum söz konusu değildir. Bankalar eve haciz getirebilmekte, ama her eşyaya haciz işlemi uygulayamamaktadır.

Yapılan yasal düzenlemelerle haczi mümkün olmayan eşyalar listelenmiş ve belirlenmiştir. Bu eşyalar bireylerin hayat standardını sürdürebilmesi açısından gerekli beyaz eşyalar, yatak ve koltuk benzeri eşyalar olarak belirlenmiştir. Kişinin kazanç elde edebileceği bilgisayar gibi eşyalar da haczi mümkün olmayan eşyalar arasındadır. Ancak bu tür eşyalardan birden çok olması durumunda haciz işlemi gerçekleştirilebilir. Bunların yanı sıra aşırı lüks olarak tanımlanan eşyalar, değerli taşlar, antika eşyalar ve madeni süsler ile büyük ekran televizyon gibi eşyalar haczedilebilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir