2 Adımda Arsa kredisi nasıl alınır?


Birikimlerin değerlendirilmesi konusunda pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri de arsa satın almaktır. Arsa alarak yatırım yapmak isteyenlerin sıkça sordukları sorulardan biri arsa kredisi nasıl alınır? sorusudur. Yazımızda, bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız. İlk önce arsa kredisinin ne olduğu ve kredi şartları nelerdir bunlara göz atalım. İşte, detaylar;

1. Arsa kredisi nedir ve şartları nelerdir?

Bu konuyu ele aldığımızda kredi başvurusu yapmadan önce ne gibi koşulların istendiğini bilmek yararlı olacaktır. Bu sayede olası sorunların çözümünü başvurudan önce gerçekleştirmiş olacaksınız.

Yatırımlarınızı arsa alarak değerlendirmeyi sağlayan, vade imkanı nedeniyle ödeme kolaylığı sunan kredilerden biri de arsa kredisidir. Bankalarının bazılarının sağladığı bu kredi hizmeti ile ilgili ayrıntılara bir bakalım.

Yatırım yapmak amacıyla başvuruda bulunacağınız arsa kredisinde en çok kaç ay vade uygulaması yapılmaktadır? sorusu da en çok sorulan sorulardan biridir. Arsa almak isteyenlere kredi sağlayan bankalar talep sahibine 36 aya kadar çıkan vadelerle kredi temini gerçekleştirmektedir. Satın almayı düşündüğünüz arsanın ekspertiz değerinin en çok %50’si oranında kredi kullanabilmektesiniz.

Satın alınacak olan arsanın imarlı olması ve belediye sınırları dahilinde bulunması aranan şartlardan bazılarıdır. Bankaların uygulamalarında değişiklik gösterse de, satın alınan arsanın üzerine genellikle ipotek konulmakta, gerektiğinde de kredi sahibinden bir tane de kefil talep edilebilmektedir. Bazı bankalar kredinin onaylanması sürecinde ek teminat talebinde de bulunabilmektedir. Tüm bunlara bakıldığında kredi ile ilgili detayları daha net öğrenebilmek amacıyla kredi sağlayan bankalara başvurmak çok daha sağlıklı olacaktır.

2. Arsa kredisi veren bankalar;

Gerçekleştirdiğimiz araştırmalar sonucunda arsa kredisi veren bazı bankaların isimlerini sizlerle paylaşmak isteriz. Buna göre;

– Vakıfbank

– Ziraat Bankası

– Albaraka

– Kuveyt Türk

Gibi bazı banka ve finans kuruluşlarından arsa kredisi alabilme imkanına sahipsiniz. Sıraladığımız bankalara başvuru yaptığınız zaman, sizlerden talep edilen belgeleri eksiksiz bir şekilde sunduğunuzda işlemleriniz hızlıca yapılacak ve sorunsuz bir şekilde kredinizi alabileceksiniz. Kredi başvurunuzu yapmadan önce bankayla irtibata geçerek ve koşulları yerine getirmeniz yeterli olacaktır. Arsa kredisi kullanarak yatırımlarınızı değerlendirmek ve geleceğe dönük hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız, hemen vakit kaybetmeden bu bankalarla iletişime geçmelisiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir