Bankacı Olmak İstiyorsanız Bu Özelliklere Sahip Olmalısınız


Günümüzde en önemli mesleklerden biri sayılan bankacılık, hemen her üniversite mezununun hayal ettiği mesleklerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat maalesef bankalar diğer işlerde olduğu gibi bankacılık mesleğini yapmak isteyenlere bazı şartlar ileri sürmektedir. Bugünkü yazımızda bankacılık mesleğini yapmak isteyenler için istenen şartları konuşacağız sizinle. İşte konunun detayları:

Günümüz dünyasının en büyük sorunlarından biri de genç popülasyonun istihdam edilmesidir. Bu vaziyet memleketimizde de maalesef oldukça mühim bir mesele haline gelmiştir. İnsanlarımız zaruri ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve de kendilerini maddi sıkıntıya sokmamak için farklı dallarda herhangi bir işte de çalışabilmektedir. Birtakım insanlar eğitimlerine uygun, bazı insanlar da kabiliyetlerine uygun kamu veya özel kuruluşlarında işe yerleşebilmektedir. Günümüzde çoğu kişinin imrenerek baktığı mesleklerin en başında bankacılık gelmektedir.

Yaşadığımız çağda eğitim süresini bitiren bir hayli genç nüfusumuz, özel veya kamu bankalarında bir konumda çalışabilmek için ellerinden ne geliyorsa yapmaya çalışmaktadır hatta daha fazlasını yapmaktadır. Bankacılık işinde çalışmakta olan kimselerin ara sıra çalışma şartlarından sızlandıkları duyulsa da sosyal olanakları, hafta sonu tatilleri, çalışma saatleri ve başka pek çok fırsatı olan bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bankacı Olabilmek İçin İstenen Koşullar Nelerdir?

Memleketimizin gözde mesleklerinden biri olan bankacılık mesleğini isteyen genç nüfusumuzun göz önünde bulundurması ve dikkat etmesi gereken durumların olduğunu anlatarak, yapılan her sınavdan üst düzey başarıyla çıkarak, arzu ettikleri konumda ya da istedikleri bankada işe girebileceklerini belirtmek isteriz. Bu duruma tabii olarak bankaların kendi kuruluşlarında çalıştırmak istedikleri kişilerden beklentileri de şunlardır:

İlk olarak bankacı olmak isteyen kişilerden üniversitelerin 4 senelik kendi alanlarıyla ilgili bir alandan mezun olmaları koşulu bulunmaktadır. Erkek bankacı adaylar bakımından diğer bir önemli husus da askerlik vazifelerini yapmış olması şartıdır.

Bankalar kendi kurumlarında çalıştırdıkları kişiye kendi bankasının vitrini olarak bakmaktadır. Bu sebeple de kadın ya da erkek fark etmez giyim, kuşam, kişisel bakım yani prezantabl olması konusuna ayriyeten bir dikkat etmektedir. Müşterilerle aktif bir iletişim kuran personelinin de diksiyonunun, görgü kurallarının ve müşteriye karşı olan seslenişinin bir bankacıya yakışır bir şekilde olmasına ayriyeten bir ehemmiyet ve itina göstermektedir.

Bankacılık mesleğini yapan kişinin hem sayısal hem de pratik zekâsının en iyi seviyede olması gerekmektedir. Bankacılık alanına iyice yerleşmek isteyen kişiler eğer bu gibi kriterlere sahipse ve ayriyeten bankaların kendi bünyeleri çerçevesinde açtıkları sınavlardan da yüksek bir puan almışsa aranan şartları ifa etmiş demektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir