9 Adımda En Etkili ve Tasarruflu Kıyafet Alışverişi Nasıl Yapılır?


Bir çoğumuz için kıyafet satın almak temel ihtiyaçlar arasındadır. Öyle ki kimi zaman aylık giderlerimiz arasında en büyük parayı giyime harcıyoruz. Ancak gider kalemi arttığında bu konuda problemler yaşamakta ve istediğimiz kıyafetleri alacak kaynağı bulamamaktayız. Peki hem etkili alışveriş yapıp hem de kıyafet alırken tasarruf yapsaydınız ne olurdu? Bu makalemizde sizlere en etkili bir şekilde kıyafet alışverişlerinde tasarruf yapmanın yollarını anlatacağız. İşte detaylar…

Kıyafet Almak Herkes İçin Temel Bir Giderdir

Yapılan resmi istatistiki araştırmalara göre aile bireylerinin temel alışveriş giderleri arasında giyim ve kuşam giderleri de gösterilmiştir. Öyle ki aylık gelirin %5,2’sini kıyafet giderlerine harcıyor. Bu tabloya bakıldığında elektrik, su, doğalgaz gibi kıyafet gideri de temel bir gereksinim olarak değerlendiriliyor.

Kıyafet Alışverişinden Hiç Tasarruf Yapılır Mı Demeyin

Tasarruf değince aklımıza genelikle elektrik, su, doğalgaz, ev kirası, aylık gıda alışverişi gibi temel alışverişlerden kısma aklımıza geliyor. Çünkü faturaları azaltabiliriz. Hatta evin kirasını da semti değiştirerek düşürebiliriz. Fakat bir çoğumuz için kıyafet alışverişlerinde tasarruf yapmak anlaşılması güç bir durum olabiliyor. Tıpkı diğer giderlerde olduğu gibi kıyafet alışverişinde de tasarruf yapabilirsiniz. Hatta öyle bir tasarruf yapılır ki sonuçlarının sizleri şaşırtacağından eminiz.

1. Kıyafet Alışverişlerinde Yanınızda Mutlaka Biri Olsun

Kıyafet alışverişlerinde yanınızda sizleri doğru yönlendirecek birilerinin olması oldukça önemlidir. Bu durumun nedeni her giyim mağazasında sizlerle ilgilenen ve ürün satmaya çalışan bir personelin olmasıdır. Özellikle yeni sezon ürünlerin satılması ve komisyon alabilmek için giydiğiniz tüm kıyafetlerin sizlere yakıştığını söyleyecektir. Bu nedenle yanınızda güvenilir bir arkadaşınızın olması daha kontrollü ve tasarruflu alışveriş için son derece önemlidir. Ancak doğru söyleyen güvenilir birinin olmasına dikkat etmelisiniz.

2. Moda Tasarruf Düşmanı ve Para Tuzağıdır

Moda merakınız varsa kıyafetlerinizi uyguna mal etmeniz oldukça güçtür. Çünkü yeni çıkan tüm kıyafetleri takip etmekte ve çıkınca en pahalı olduğu anda satın almaktasınız. Modanın geçici bir görsel zevk olduğunu ve para tuzağı olduğunu unutmamalısınız. Alacağınız kıyafetlerin her dönem giyilebilecek ürünler olmasına dikkat ederseniz uygun rakamlarda, indirimde olan ürünleri alabilir ve tasarruf edebilirsiniz.

3. Kurumsal Giyim Mağazaları Daha Güvenilirdir

Küçük esnaflar içerisinde de güvenilir esnafların sayısı hiç de az değildir. Ancak kurumsal firmalar ürünlerine garanti vermekte ve belirli şartlarda da iade alabilmektedir. Müşteri memnuniyetinin ön planda olduğu bu firmalar müşteri hizmetleri destek hatlarıyla da müşterilerinin yanında oluyor. Garantili ürünler sayesinde olası bir arızada değişim, iade veya onarım yapılabiliyor. Özellikle ayakkabı alışverişleri için bu tür mağazaları tercih etmenizi öneriyoruz. Küçük esnaflarda ise garanti ve iade olup olmayacağını mutlaka sormalısınız. Sezon sonlarında yapılan indirimler ise hiç de azımsanmayacak rakamlardadır. En iyi tasarruf olası problemlere önlem almaktır.

4. İnternetten Yapılan Kıyafet Alışverişleri Ne Kadar Güvenilir?

İnternet alışverişleri günümüzde tam bir çılgınlığa dönmüş durumda ve bu çılgınlık giderek artıyor. Çoğu zaman yapılan alışveriş harcama olarak hissedilmiyor. Çünkü kredi kartı ile yapılan alışverişlerde, karttaki para sanki kendi paralarıymış gibi davranıyorlar. Halbuki o para sizin değil ve borç alarak aldığınız ödemediğinizde de faiz işleyecek olan bir borçtur.

İnternet alışverişleri tasarruf için iyi bir yol olabiliyor. Mağazalarda yüksek rakamlarda satılan ürünler internet alışveriş sitelerinde yarı fiyatına kadar düşebiliyor. Bu ürünleri etiketini kullanarak aratabilir ve daha uyguna mal edebilirsiniz.

Bir önceki başlıkta da ifade ettiğimiz gibi alışveriş yaptığınız internet sitesinin güvenilir bir kuruluş olduğuna dikkat etmelisiniz. Hatta alışveriş sitesi köklü bir geçmişe sahip olsa dahi ürün garanti, iade ve bakım onarım şartları hakkında bilgi almalısınız. Bu firmaların müşteri iletişim merkezlerini arayarak bilgi alabilirsiniz. Ancak mağazaların iade almadığı bazı ürünler bulunmaktadır. iç çamaşırı, kullanılmış kulaklık, biberon gibi bebek ve kişisel kullanım ürünlerinin iadesi yapılmıyor. Ancak yine de kişisel elektronik ürünlerin garanti koşullarını iyi değerlendirmelisiniz.

5. Bozulan Ürünlerinizi Tamir Ettirin

Arızalı kıyafetlerinizi atmadan önce iyi düşünün. Terzi, çanta ve ayakkabı tamircileri bu işler için var. Uzun süre giymeyi planladığınız, yüksek bir rakama satın aldığını giysiniz arızalandı ise tamir ettirme seçeneklerini değerlendirmelisiniz.

Çanta, ayakkabı, mont, pantolon gibi giysilerinizi tamir ettirerek etkili bir tasarruf sağlayabilirsiniz. Özellikle deri ürünlerinizin bakımını yaptırarak yenileyebilir ve daha uzun süre kullanabilirsiniz.

6. Geçen Sezondan Kalma Ürünleri Kaçırmayın

Yeni sezon ürünleri oldukça pahalı olabiliyor. Ancak aynı mağazada geçen sezondan kalan harika ayakkabılar çok uygun fiyatlara sahibini bekliyor. Hatta çoğu zaman aynı ayakkabı modeli sırf geçen sezondan kalma olduğu için yarı fiyatından daha da ucuz olabiliyor. Eğer etkili bir tasarruf yapmak istiyorsanız mutlaka geçen sezon ürünlerini değerlendirmelisiniz.

7. Ucuz Etin Yahnisi Yavan Olur

Bir ürünü ucuza almak iyi bir tasarruf olarak değerlendirilemez. Önemli olan kaliteyi ucuza alabilmektir. Kalite ise uzun süre, üzerinize yakışabilecek, arızalanmayacak ve size konfor yaşatacak ürünler olmalıdır. Bunun için en iyi yol kaliteli ürün satan mağazaların geçen sezon veya sezon sonu ürünlerini değerlendirmektir.

8. Alışverişe Çıkmadan Önce İhtiyaç Listesi Yapın

Alışveriş öncesi ihtiyaçlarınızı belirleyen bir liste yapmanız gerekmeyen kıyafetlerin alımını engelleyecektir. Önemli olan ihtiyacınız kadar alışveriş yapmaktır. Liste yapmak tasarruflu alışverişin yanı sıra zamandan da kazanmanızı sağlayacaktır. Uzun süren alışverişler yorucu olmakta ve yorgun bir şekilde alışveriş yapmak sağlıklı düşünmenizi engelleyecektir.

9. Kıyafetleri Birbiri İle Kombine Yapın

Alışverişe çıkmadan önce ihtiyacınızı belirlemeniz tasarruflu alışveriş için oldukça önemlidir. Evinizdeki kıyafetler ile yeni alacağınız kıyafetleri bir biri ile kombine olmasına dikkat edin. Örneğin üç farklı renkte ayakkabı, pantolon, tişört, gömlek onlarca farklı şekilde kombin yapılabilir. Bu sayede sürekli ne giyeceğim derdine düşüp yeni kıyafetler almak için israf yolunu tercih etmezsiniz.

Bu makalemizde sizlere en etkili kıyafet ve tasarruflu alışveriş nasıl yapılır konusunu anlattık. Elimizden geldiği kadar hem tecrübelerimizi hem de uzman görüşlerini sizlerle paylaştık. Sizler de bu kapsamda tecrübelerinizi bizlerle paylaşabilir ve sormak istediklerinizi yorumlar kısmında ifade edebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir