7 Maddede Kimler Kredi Alabilir Kimler Kredi Alamazlar?


Bankalardan kredi çekmek isteyenlerin bazılarında kredi başvurusu onaylanırken bazılarında ise olumsuz cevaplar verilmektedir. Kredi başvurusunun olumsuz sonuçlanması ise kredi notunu olumsuz etkileyebiliyor. Bu durum ise bir sonraki kredi başvurusu için daha büyük risk demektir. Peki kimler kredi alabilir kimler alamaz? Bu makalemizde sizlere bu kapsamda bilgiler derledik. İşte detaylar…

Günümüzde kredi başvurusunun onaylanması gerçekten de çok zor bir hal aldı. Öyle ki kredi kartı veya kredi başvurularında gelir belgesi, kredi notu, SGK kaydı, mevcut borç durumu gibi bir çok parametre incelenmektedir. Bu durumlar aslında kredi başvurusu için TC vatandaşı olma şartından sonraki genel şartlar diyebiliriz.

1. Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Kimler kredi alamaz veya kredi başvurusu neden reddedilir? Öncelikle kimlere kredi çıkmaz sorusunu irdeleyelim. Çünkü bu sorunun cevabı kredi alabilecek misiniz yoksa alamayacak mısınız problemini çözecektir.

2. Kredi Borcu Bulunanlar Kredi Çekebilir Mi?

Kredi başvurularında başvuru yapan kişi için incelenen ilk sorgu kişinin başka bir bankaya kredi borcunun olup olmamasıdır. Günümüzde bankaların merkezi bir bilgi bankasından aldıkları verilen, tüketicilerin kredi borçlarına ve borç geçmişlerine dair bilgiler vermektedir. Eğer kredi notunuz düşükse ya daha önce kredi çekmemişsinizdir ya da kredi borcunuz var demektir. Sonuç olarak kredi borcunuz var ise kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanır.

3. Gelir Belgesi Olmayan veya Çalışmayanlar Kredi Alabilir Mi?

Çalışmamak ve gelir belgesi durumu aslında farklı şeylerdir. Bir kişi çalışmayabilir ancak pasif gelire sahiptir. Bu durumda gelirini belgeleyerek kredi başvurusu yapabilir. Ancak bir kişi çalışmıyorsa ve geliri yoksa kredi alması neredeyse imkansızdır. Üstelik bu durum diğer bankalar için de geçerlidir.

Gelir belgesi yerine kira kontratı, faiz geliri, kar payı geliri gibi belgeleri bankaya verebilirsiniz. Resmi olduğu sürece bu belgeler gelir belgesi niteliği kazanacaktır.

4. Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Alabilir Mi?

Kredi notu büyük bir çok bankanın birleşmesi ile kurulmuş olan bir şirkettir. Bu şirketin amacı banka müşterilerinin kredi kartı ve kredi borçları ile ilişkisinin raporlanmasına dayanır. Rapor doğrultusunda müşterilere bir kredi notu verilir. Bu not sayesinde bankalar müşterileri daha yakından tanımaktadır.

Çünkü kredi başvurusu yapan kişinin geçmiş dönemlerdeki kredi borçlarına olan sadakati incelenir. Eğer borçlar düzensiz ödenmişse, halihazırda kredi borcu bulunuyorsa, kefil olduğu bir kredide geri ödeme problemleri yaşamışsa kredi notu düşük olabilir. Bu ve bunun gibi bir çok parametre kişinin kredi başvurusunu doğrudan etkilemektedir. Eğer kredi notunuz düşük ise kredi başvurunuz onaylanmayacak veya istediğiniz rakamlarda kredi alamayacaksınız.

5. SGK Kayıt Süresi ve Kredi Onay İlişkisi

Kredi başvurularında en önemli etkenlerden biri de başvuru sahibinin sigorta geçmişinin bulunmasıdır. Bankalar eskisi gibi önüne gelene kredi vermiyor. Kredi katlarının sokaklarda kurulan stantlarda adeta dağıtıldığı günleri orta yaşlarda olan bireyler çok iyi bilir. Bu durumun hem ekonomiye hem de tüketicilere manevi zararlarına mutlaka şahit olmuşsunuzdur.

Artık bankalar bu durumun önüne geçti ve kredi borcunu geri ödeme şartları yetersiz olan tüketicilere kredi vermeme kararı aldı. Başta kredi notu olmak üzere sigortanın en az 6 aylık olması şartı bir çok banka tarafından temel bir şart olarak değerlendirildi. Eğer sigortanız varsa ve kredinizi geri ödeyebileceğinizi bankaya gösterebilirseniz kredi kartı veya kredi almanız oldukça kolay olacaktır.

6. Kredi Başvurusu Onaylanacak Kişi Profili

Kredi başvurusu onaylanacak kişiler içerisinde en etkili olacak olan grup düzenli geliri ve işi olan kişilerdir. Bu kişiler kredi başvurusu yaptıklarında bankanın talep ettiği tüm belgeleri karşılayabilirler. Öyle ki kredi notu düşük dahi olsa kredi başvurusunun onaylanabilmesi için bir şansı bulunmaktadır. Ancak notu çok düşük olan kişiler başka bir bankaya borcu olduğu için kredi başvurusu istediği rakamda onaylanmayabilir.

Eğer başvuru yaptığınız kredi tutarı geliriniz ve başka bir bankaya olan borcunuza göre fazla ise banka kredi vermeye sıcak bakmayacaktır. Örneğin 5.000 TL aylık geliriniz varsa ve başka bir bankaya 10 Bin TL borcunuz varsa başvurunuz büyük bir ihtimal ile onaylanmayacaktır.

Ancak yine de aylık geliriniz ile aylık kredi geri ödeme taksitiniz, yeni krediyi geri ödeyebilecek kadar uygun ise başvurunuz onaylanabilir. Örneğin 5 Bin TL geliriniz olsun ve 10 Bin TL çektiğiniz 24 ay vadeli kredinizin aylık taksiti 600 TL olsun. Bu durumda aylık cebinizden çıkan rakam 600 TL olacak ve geriye 4400 TL paranız kalacak. Bu durumda banka yeni bir kredi için sizi değerlendirebilir. Eğer aylık taksit tutarı gelirinizin %60’ına tekabül ediyorsa banka bu duruma sıcak bakmayabilir.

Eğer hiçbir bankaya borcunuz yoksa ve kredi notunuzda istediğiniz krediyi kullanabilecek düzeydeyse kredi başvurunuz onaylanır.

7. Kimler Kredi Alır Kimler Alamaz Genel Özeti

Genel olarak kimler kredi alabilir kimler alamaz hususunda bir özet yapmak gerekirse başta 18 yaşından küçükler olmak üzere;

  • Eğer gelir belgeniz yoksa ve borcunuz varsa kredi almanız zordur,
  • Kredi notunuz düşükse ve gelir belgeniz varsa kredi almanız mümkündür,
  • SGK kaydınız yoksa kredi almanız zordur,
  • Kredi notunuz düşükse kredi almanız zordur ancak banka inisiyatif kullanabilir,
  • Eğer kara listeye girdi iseniz kredi başvurunuz kabul edilmez,
  • Başka bir bankaya kredi borcunuz varsa ya kredi alamaz veya da bankanın hesapladığı miktar kadar kredi alabilirsiniz.

Bu makalemizde sizlere kredi alabilecek ve kredi alamayacak müşteri profilleri hakkında bilgiler derledik. Sizler de bu kapsamda yaşadığınız problemleri bizlerle paylaşabilirsiniz. En güncel kredi, finans ve ekonomi bilgileri için bizleri takip etmeyi unutmayın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir