Bankalardaki İş Pozisyonları ve Görevleri


Bankacılık, 21. Yüzyılın en gözde mesleklerinden biri durumundadır. Üniversite öğrenimi gören pek çok kişi geniş imkanları olan bankalarda çeşitli görevlerde yer alabilmek için çaba göstermektedir. Peki, bankalarda hangi pozisyonlar vardır ve bu pozisyonlar ne iş yapmaktadır? Bu yazımızda, merak ettiğiniz pozisyonlarla ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Bankalardaki pozisyonlar müşteri temsilciliği, gişe elemanı, satış danışmanlığı, servis yetkilisi, servis yetkilisi yardımcısı, müfettiş, müfettiş yardımcılığı, uzman ve uzman yardımcılığı gibi bölümlere ayrılmaktadır. Gelin şimdi bu pozisyonlar ne iş yapar hep birlikte bakalım;

Bankalardaki pozisyonlar ev ne iş yaptıkları;

Gişe elemanı:

Daha çok üniversite bitirmiş bireylerin yerleştirildiği bu pozisyonda lise mezunu olan kişiler de çalışabilmektedir. Bu pozisyondaki elemanlar temel bankacılık işlemleri, yani hesap açma ve kapama, para çekme ve yatırma, para transferi, fatura ödemeleri, çek ve senet ile ilgili işlemleri yerine getirmektedirler. Bankaların gişe elemanı pozisyonlarında çalışmaya başlayanların kariyerleri şube müdürlüğüne kadar gidebilmektedir.

Müşteri temsilciliği / Satış danışmanlığı:

Bu pozisyonda görev yapanlar bankanın kredi, kredi kartı ve sunulan farklı ürünleri müşterilere pazarlamaktadır. Bu pozisyondaki kişilerin iletişimi iyi olan, ikili ilişkilerde rahat ve ikna kabiliyetleri yüksek olan kişiler olmasına özen gösterilmektedir.

Uzman ve uzman yardımcılığı:

Bu pozisyona alınan kişiler, bankaların gösterdiği faaliyet alanlarında yetiştirilmektedirler. Krediler, mali analiz, portföy yönetimi, bilgi işlem, pazarlama, insan kaynakları ve planlama gibi pozisyonlar için yetiştirilmekte ve uzmanlaşmaktadırlar. Daha çok bölge müdürlükleri ve genel müdürlüklerde çalışmaktadırlar. Bazı bankaların pazarlama ve kredi birimlerinde de görev alabilmektedirler. Bu pozisyonda çalışacak olanların özellikle etkili bir yabancı dil bilgisine sahip olmaları gerekmektedir.

Servis yetkilisi ve servis yetkilisi yardımcılığı:

Bu pozisyondaki çalışanlar daha çok müşterilerle birebir muhatap olunan gişe, kredi ürünleri ve muhasebe gibi alanlarda, işleyişleri yönlendiren ve yürüten kişilerdir. Servis yetkilisi pozisyonundaki personelin imza yetkileri vardır ve bankanın açtığı sınavlarda başarı elde eden kişiler bu pozisyonlarda çalışmaya başlarlar.

Müfettiş ve müfettiş yardımcılığı:

Müfettişler, şube bazında her birimi denetleyen kişilerdir. Bazı durumlarda müfettişlerin genel müdürlüklerde de denetimlerde bulundukları bilinmektedir. Müfettişlerin görev ve yetki alanları, yapılan yasal düzenlemelerle iç denetim kurullarınca yürütülmeye başlamış ve müfettişlerin görevleri azalma göstermiştir. Ancak bankaların bünyesindeki saygınlıkları sürmektedir. Bu pozisyonda görev alan personeller, ilerleyen süreçte açılan sınavlar sayesinde bankanın müdür yardımcılıklarında ya da müdürlük görevlerinde yer alabilmektedirler.

Bankaların bu pozisyonlarında görev yapanlar genellikle oldukça stresli ve yoğun bir iş ortamına sahiptirler. Mesai saatlerinin bitmesine karşın bu pozisyondaki kişiler, çok daha uzun saatler boyunca çalışmak durumunda kalmaktadırlar. Bunların ışığında bankalarda çalışmak isteyenlerin esnek çalışma saatlerine uyumlu, yoğun ve stresli çalışma ortamına dayanıklı, ikili ilişkilerde de başarılı olmaları büyük önem taşımaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir