İhtiyaç Kredisi Çekmek İçin İstenen Gelir Belgesi ve Önemli Evraklar Nelerdir


İhtiyaç Kredisi İçin gerekli başvuru evraklarrı gelir belgesi

1 – İhtiyaç Kredisi veya Nakit Kredisine Başvura Bilmek İçin Gerekli Belgeler Hakkında

İhtiyaç Kredisi Çekmek İçin İstenen Gelir Belgesi ve Önemli Evraklar Nelerdir? :  İhtiyaç Kredisi veya Nakit kredisi başvurusu yapmak için bankanın bizden isteyeceği değerli belgeler olacaktır. Bu belgeler dışında da banka bizden evrak, belge isteme hakkına sahiptir. Biz burda bütün bankaların başvuru esnasında standart olarak istediği belgeleri yazmaya çalıştık.  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunuzu gösterir bir belge Nakit veya İhtiyaç Kredisi başvurusu yapıyorken lazım olan belgelerin başında gelir. Bunlar Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı yani diğer adıyla Nüfus Cüzdanı, Sürücü Belgesi diğer adıyla Ehliyet veya son Kullanma tarihi dolmamış Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilmiş Pasaport.

Diğer Önemli belge ise İkametgah adresiniz ve krediye başvuran kişinin adına düzenlenmiş son 3 (üç) aya ait fatura.

2 – İhtiyaç Kredisi veya Nakit Kredisi Çekerken Bankalar Tarafından İstenen Gelir Belgesi Çeşitleri

İhtiyaç Kredisi diğer adıyla Nakit Kredisi başvurusu yapıyorken, bankalar geri ödemeyi garanti almak için kişinin aylık düzenli gelirine bakmak isitiyor ve bu da bizim çekeceğimiz kredi miktarını etkilediğinden hem banka için hem bizim için çok önemli bir belgedir. Şimdi bu belgeler hakkında biraz bilgi verelim.

Özel Sektör yani Kamu Dışı Çalışanların Sunacağı Belge  : Özel sektör çalışanları son 6 (altı) aya ait olan maaş sirkülerini firmanın onaylı imzasıyla bankaya ibraz edebilirler. Son 6 (altı) ay süresi bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

Kamu Çalışanları yani Memurlar: Kamu çalışanları bankaya ibraz etmek üzere maaşlarına ait bordroyu bankaya aylık gelir olarak sunmaları yeterdir. Ama bordro bankaya verilmeden önce ilgili kurum tarafından onaylanması gerekmektedir.

Emekliler: Emekli olmuş bir kişi bankaya ibraz etmek üzere maaş aldığı bankanın hesap cüzdanını veya hesap dökümünü gelir belgesi olarak sunması yeterlidir.

Serbet Ticaret İle Uğraşanlar veya Her Hangi Şirket Kuruluşuna Ortak Kişiler: İşyerine, kuruma, müesseye, ticarethaneye ait güncel vergi levhası, aylık ve yıllık bilanço, gelir tablosu ve ayrıca ticaret sicil karnesi yani ticaret odasına kayıtlı olduğunuzu gösteren Ticari Sicil Kaydınıza ait belge.

Tarım, Hayvancılık Uğraşan ve Çiftçiler: Tarım ve Hayvancılıkla uğraşan kişiler üretim yaptığına dair belge, gelir belgesi kapsamında değerlendirilecektir. Bunlar Çiftçilik, müstahsi yani üretim belgesi, kredi başvurusu yapana ait arazi tapu fotokopileri gibi.

Gayrimenkul İle Maddi Kazanç Sağlayan Kişilerin vereceği Belge: Gayrimenkul kirası ile belli bir geliri olan kişilerin beyan edeceği belge Krediye başvuruna ait tapu belgesi, kira için yapılan kira kontrat belgesi ve bankaya yatan kiranın banka dökümleri bu belge için kullanılacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir