Ülkelerin Para Birimlerinin İsimleri Nereden Geliyor


Ülkelerin Para Birimlerinin Adları Nereden Geliyor

Bu yazımızda çoğu kişinin aklına takılan ve arada bir aklını kurcalayan bir konuyu aydınlatmaya çalışacağız. Bu konumuzda ülkelerin para birimi nereden gelir, dolar ismi nereden gelir, ruble ismi nereden gelir, pound ismi nereden gelir, para isimleri nereden gelir, riyal ismi nereden gelir, dinar ismi nereden gelir, ülkelerin para  isimleri, ülkelerin para adları, Lira ismi nereden gelmektedir, Para birimlerinin adları nereden gelir gibi aklınıza takılan sorulara cevap vereceğiz.

İnsanlar konuşmanın icadıyla nesnelere isim takmaya başlamışlardır. Dil bilimciler dil gelişi güzeldir derler. Bunu destekleyen bir çok basit ispat vardır. Aslında nesnelere neden şu anki ismin verildiği tam bir soru işaretidir. Nesneye bu ismin neden, nasıl verildiği bilinmez. Buna örnek vermek gerekirse yıllar yıllar önce Türkler köpeğin havlamasına “HAVLAMAK” derken, İngiliz ‘ler buna “BARK” demiş. Belki Türklerin ataları köpeğin sesinden dolayı havlamak kelimesi kullanmış peki İngilizler neden “BARK” kelimesini kullanmış. İşte durum da bu şekilde anlatmak istediğimiz gibi “Ülkelerin Para Birimlerinin Adları Nereden Geliyor”. Evet bu soru çoğu kişinin aklına gelmiştir ama neden başka kelime değil bu kelime kullanılmış diye kendi kendinize sormuş olabilirsiniz. Fakat bu düşünce içine girilirse bütün nesneler için aynı cümle kurulabilir.

Bu yazımıza devam etmeden önce az da olsa kitabi bilgi öğrenmede zarar yoktur. TDK ve Sözlüklerden yaptığımız araştırmaya göre para ne demek ona bakalım.

Para Kelimesi Ne Demek(TDK)

Devletçe bastırılan, üzerinde değeri yazılı kâğıt veya metalden ödeme aracı, nakit.

Sembol veya Simge Nedir?

Bir amacı, bir düşünceyi, bir fikri ve bir akımı ifade eden, anlatmaya çalışan ortak bir anlamı olan harf, kelime, sayı, şekil, bitki ve aklınıza gelen her hangi bir şey. Burada da belirttiğimiz gibi sembol ve simge ifade edilmek nesnenin, bir şekil veya bir nesne ile bütününün ifade edilmesidir.
İşte bu ihtiyaçlar göz önünde tutularak ülkeler paralar için sembol veya simgeler üretmişler ve bu paralarına genel bir isim vermişlerdir. Kim “Türk lirası” derse herkesin aklına Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından basılmış para aklına gelir. “US Dolar” dendiğin de herkesin aklına Amerika Birleşik Devlet’ine ait para gelecektir.

İngiltere de bulunan dünyanın en iyi ilk 5 üniversiteleri arasında gösterilen “Oxford Üniversite”sine ait olan “Oxford Dictionary” (Oxford Sözlük) tarafından okurlarına sunulan bir yazıda ülkelerin para isimlerinin hangi kelimelerden geldiğini ve nereden türediğini açıklamışlar. Bu kesin bir bilgimidir, yani gerçekten dolar kelime birazdan anlatacağımız kelimeden mi gelmiştir. Artık bu siz değerli okuyucularımızın yorumunu bırakıyoruz.

Dollar (Dolar) İsmi Nereden Gelmektedir

Dolar dünyada sadece Amerika Birleşik Devletinde kullanılan para birimi değildir. Dünyada en yagın kullanılan para birimlerinden birisidir. Başta Amerika, Avustralya, Kanada, Fiji, Yeni Zelanda ve Singapur gibi ülkelerde remi para birimi olarka şuan dolar kullanılmaktadır. Dolar kelimesi Flemenkçe’de bulunan “joachimsthal” kelimesiyle Joachim’in Vadi’sine gömderme yapılmaktadır. Joachim Vadisinin yeri önemlidir. Burası il gümüş madeninin çıkarıldığı maden olarak bilinir. Bu madenden çıkarılan paralar ilk olarak “joachimsthaler” densede kısaltma yoluyla kelime kesilmiş ve “thaler” denmeye başlanmış. Daha sonra “thaler” kelimesi dilin yuvarlanması ile “Dollar” olarak günümüz söylemini almıştır.

dolar nerden, dolar ismi nerden gelmektedir, dolar ne demek,amarika dolar

Peso (Pezo) İsmi Nereden Gelmektedir

Meksika para birimi olan peso İspanyolcadan gelmektedir. Peso İspanyolca’da ağırlık anlamına gelmektedir.

meksika,peso (pezo) nerden, peso (pezo) ismi nerden gelmektedir, peso (pezo) ne demek, peso (pezo)

Lira (Libra) İsmi Nereden Gelmektedir

Lira deyince aklımıza hemen türk lirası gelir ama lirayı dünyada kullanan tek millet biz değiliz. Türk İtalyan para biriminin genel adı liradır. Yani Türk’ler ve İtalyan’lar aynı adı taşıyan para kullanmaktadırlar. “Liraağırlık anlamı taşıyan ve latin kelimesi olan libra’dan gelmektedir. Libra’nın asıl anlamı ağırlık demektir.

lira,Lira nerden,Lira ismi nerden gelmektedir,Lira ne demek,Lira, italyan lirası, türk lirası

Mark İsmi Nereden Gelmektedir

Eurodan önce piyasada üstün bir ağırlığı olan markın ismi de yine liraya benzeyen bir anlamı var. Almanya ve Finlandiya tarafından kullanılan mark ağırlık anlamı taşıyor.

mark,alman markı nerden,alman markı ismi nerden gelmektedir,alman markı ne demek,alman mark, alman markı

Rial İsmi Nereden Gelmektedir

Katar, Suudi Arabistan, Yemen ve İran gibi ülkelerin resmi olarak kullandıkları paranın genel adıdır. Latin kelime kökü “regalis” ‘ten gelmektedir. Bu kelimenin anlamı da “Kraliyet” demektir.

rial nerden,rial ismi nerden gelmektedir,rial ne demek,rial

Rand İsmi Nereden Gelmektedir

Rand ülkemizde çok duyulan bir para birimi olmasa da Afrika kıta’sının en gelişmiş bölgesi olan Güney Afrika’nın resmi para biriminin adıdır. Güney Afrika ‘nın para biriminin adı da yine dolara benzeyen bir hikayesi vardır. Altın madenlerini çok olduğu Güney Afrika şehri Witwatersrand’ın Almanca isminden türemiştir. Kısaca “Witwatersrand” kelimesinin yuvarlanması ve kısaltılmasıyla ortaya çıkmıştır.

rand,rand nerden, rand ismi nerden gelmektedir,rand ne demek,rand hangi ülkenin

Yuan, Yen, Won İsmi Nereden Gelmektedir

Çin yazı karakterinde bulunan “圓” bu işaret yuvarlak anlamına gelmektedir. 3 tane para biriminin adı burdan gelmektedir.

Yuan, Yen, Won,Yuan, Yen, Won nerden, Yuan, Yen, Won ismi nerden gelmektedir , Yuan, Yen, Won ne demek, Yuan, Yen, Won hangi ülkenin

Crown (Koruna) İsmi Nereden Gelmektedir

Yine ülkemizde çok duyulmayan para birimi olan “Crown” taç anlamına gelmektedir. İskandinav ülkelerinin bir çoğunda kullanılmaktadır. Bu kelime de latincede taç anlamına gelen “corona” dan gelmektedir.

Crown (Koruna),Crown (Koruna) nerden, Crown (Koruna) ismi nerden gelmektedir , Crown (Koruna) ne demek, Crown (Koruna) hangi ülkenin

Dinar İsmi Nereden Gelmektedir

Latin kelimesi “denarius“tan gelen dinar, Ürdün, Kuveyt, Cezayir ve Sırbistan tarafından kullanılan bir para birimidir. “Denarius” kelimesi de Antik Roma çağında gücün paranın adını simgelerdi.

Dinar,dinar nerden, dinar ismi nerden gelmektedir , dinar ne demek, dinar hangi ülkenin

Rupi (Rupee) İsmi Nerden Gelmektedir

Rupi, Hint ve Pakistan devletlerinin resmi para birimidir. “Sanskritçe” gümüş anlamına gelen “RUPYA“dan gelmektedir. “Rupya” kelimesi zamanla yumuşayarak şuan ki halini almıştır.

Rupi (Rupee),Rupi (Rupee) nerden, Rupi (Rupee) ismi nerden gelmektedir , Rupi (Rupee) ne demek, Rupi (Rupee) hangi ülkenin

Pound İsmi Nerden Gelmektedir

Dünyanın en değerli paralarından birisidir “Pound“. Yine latin kelimesi ağırlıktan gelmektedir. Latin kelimesi “Poundus” ağırlık demektir. “Poundus” kelimesi “pound” kelimesini doğurmuştur.

Pound,pound nerden, pound ismi nerden gelmektedir , pound ne demek, pound hangi ülkenin

Ruble İsmi Nereden Gelmektedir

Gümüş için ağırlık ölçü birimi anlamına gelen “rubble“, Rusya ve Belarus ‘da resmi olarak kullanılan para birimi ruble’nin adının geldiği yerdir.

ruble, ruble nerden, ruble ismi nerden gelmektedir , ruble ne demek, ruble hangi ülkenin

Zloty (Zloti) İsmi Nerden Gelmektedir

Zloti Lehcede altın anlamına gelen bir kelimedir. Polonya resmi para birimine verilen bir isimdir.

zloti,Zloty (Zloti) nerden, Zloty (Zloti) ismi nerden gelmektedir , Zloty (Zloti) ne demek, Zloty (Zloti) hangi ülkenin

Forint İsmi Nereden Gelmektedir

Macaristan para birimi olan “forint” İtalyanca’dan gelmektedir. İtalyanca “fiorino” kelimesinden türemiştir. Fiorino, Floransa’dan gelen altın paraya verilen bir addır. İtalyancada çiçek anlamına gelen fiore kelimesinden de “fiorino” türemiştir.

Forint,Forint nerden, Forint ismi nerden gelmektedir ,Forint ne demek, Forint hangi ülkenin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir