Birçok Bankaya Aynı Anda Kredi Başvurusu Yaparsanız Ne Olur?


Kredi notunu olumsuz yönde etkileyen bir çok parametre bulunmaktadır. Bunlardan en etkilileri zamanında ödenmeyen kredi ve kredi kartı borçlarıdır. Peki olumsuz sonuçlanan kredi kartı başvurularının da kredi notunu olumsuz yönde etkilediğini biliyor muydunuz? En çok sorulan sorulardan biri olan iki farklı bankaya aynı anda kredi başvurusu yapmak kredi notunu düşürür mü konusunu işleyeceğiz. İşte detaylar…

Birçok bankaya aynı anda kredi başvurusu yaparsanız ne olur? Sorusuna cevap vermeden önce kredi notu ve kredi başvuruları hakkında bilmeniz gerekenleri kısa bir özet niteliğinde ifade edelim. Eğer bu bilgileri biliyorsanız sorunun cevabını 5 numaralı maddede bulabilirsiniz.

1. Kredi Notu Nedir?

Kredi notu Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından banka müşterilerine belirlediği bir puandır. Bu puan sayesinde bankalar müşterilerin başvurularını olumlu veya olumsuz olarak değerlendirebiliyor. Çünkü bu puan ilgili müşterinin geçmiş dönemlerdeki kredi ve kredi kartı kullanım disiplini hakkında önemli ip uçları vermektedir. Örneğin siz daha önce borcunu ödemede problem yaşayan birine borç vermek ister miydiniz? İşte bankalar da bu puan sayesinde hem müşterinin hem de kendisinin finansal risklerini en aza indirmeyi planlamaktadır.

2. Kredi Başvurusunda Nelere Dikkat Ederler?

Kredi başvurularında dikkat edilen bir çok başlık bulunmaktadır. Bunların en önemlileri gelir belgesi, kredi notu ve SGK kaydı bilgileridir. Her başvuru şartı bankaya müşteri için önemli bilgiler vermektedir. Kredi notu da başvuruyu doğrudan etkileyen önemli bir parametredir. Eğer kredi notunuz düşük ise kredi başvurusu olumsuz değerlendirilebilir. Ancak ipotek ve yüksek gelir gibi durumlar kredi başvurusunda olumlu etkiler bırakabilir.

Kredi notu müşteri geçmişinin en detaylı incelendiği kısımdır. Eğer geçmişte borcunuzu düzenli ödemedi iseniz, kredi borcunuz halen devam ediyorsa ve daha önce olumsuz bir başvurunuz olduysa kredi başvurunuz yine olumsuz olabilir. Bu nedenle bankaya kredi başvurusu öncesi kredi notunuzu öğrenmeniz gerekmektedir. Bu bilgiyi kredi başvurusu yapacağınız bankadan öğrenebilirsiniz.

3. Müşterinin Kredi Notu Bilgilerini Tüm Bankalar Görebiliyor

Kredi Kayıt Bürosu bir çok büyük bankanın birleşerek kurduğu bir şirkettir. Bu şirket müşterilerin geçmiş dönemdeki kredi ve kredi kartı kullanım bilgilerini inceler ve bir not belirler. Tüm bankalar KKB’nun veri arşivine erişebilir. Bu sayede kredi müşterinin geçmiş dönem bankacılık bilgileri tamamen elde edilir. Findeks kredi notu sorgulama sistemini ise sadece bankalar dışında diğer müşteriler kullanabiliyor. Dolayısıyla kredi notunuzu bankalardan öğrenebileceğiniz gibi Findeks kredi notu sorgulama sistemi sayesinde kredi notu bilgilerinize erişebilirsiniz.

4. Kredi Notu Son 12 Aylık Verileri Gösterir

Kredi notu geçmiş tüm bilgilerinizi ifade edebildiği gibi genelde son 12 aylık raporunuzu da ifade eder. Eğer geçmiş 12 ay boyunca kredi borçlarınıza sadık kaldıysanız bu durum raporunuzda olumlu etki bırakacaktır. Örneğin kredi kartını düzenli kullanıp ve ekstresini de düzenli öderseniz kredi notunuz pozitif yönde ilerler. Ayrıca bankalara verdiğiniz otomatik ödeme talimatları da kredi notunuzu yükseltebiliyor.

5. Birçok Bankaya Aynı Anda Kredi Başvurusu Yaparsanız Ne Olur?

Yukarıdaki bilgiler de de ifade ettiğimiz gibi kredi notunuzu düşüren bir diğer etken olumsuz değerlendirilen kredi başvurunuzdur. Çünkü bankalar müşteriye ait kredi kartı ve kredi genel bilgilerini merkezi bir veri sisteminde görebiliyor. Eğer yakın zamanda başka bir bankaya kredi başvurusu yaptıysanız ve bu olumsuz sonuçlandıysa kredi başvurunuz olumsuz etkilenir. Bu durum eş zamanlı yapılan kredi başvuruları için de geçerlidir. Yaptığınız başvurular bankalar tarafından görülebileceği için ikinci bir başvuruda kredi başvuru reddi almanız yüksek bir ihtimaldir. Yine bu durum kredi notunuzu önemli bir oranda düşürecektir.

6. Her Müşterinin Kullanabileceği Bir Kredi Limiti Vardır

Bankaya kredi başvurusu yaptığınızda sizden gelir belgesi talep edilir. Bu belgeye göre son dönemlerde aldığınız maaşa göre bir kredi limiti belirlenir. Aylık geri ödeme tutarı maaşınızın belirli bir oranını geçmeyecek şekilde ayarlanır. Dolayısıyla toplam ödeyebileceğiniz kredi tutarı da belirlenmiş olur. Örneğin 5 Bin TL maaşınız varsa ve aylık geri ödemesi 3 Bin TL olan bir kredi çekmek istediğinizde banka bunu kabul etmeyebilir. Çünkü geri ödemede problem yaşayacağınız düşünülür. Zaten bu kapsamda kanuni zorunluluklar da bulunmaktadır.

7. Kredi Borcu Varken Başka Bir Bankadan Kredi Çekilebilir Mi?

Kredi borcunuz varsa zaten kredi notunuz da düşük olacaktır. Bu borç bilgiler banka tarafından da görülebilmektedir. Dolayısıyla kredi başvurusunda bankalar kredi borcunuzun olduğunu görerek başvuruyu reddedecek veya istediğiniz limitte kredi vermeyecektir. Çünkü ödeyebileceğiniz aylık borç tutarı belirlidir.

8. Kredi Başvurusu İçin Kredi Notu Yükseltme Taktikleri

Kredi notunuzu yükseltmek için bir çok yöntem bulunmaktadır. Ancak bunların tamamı en az 2 aylık zaman isteyen uygulamalardır. İlk olarak kredi kartını düzenli bir şekilde alışverişlerinizde kullanıp daha sonra kredi dönem borcunuzu diğer bir adıyla ekstrenizi zamanında ödemelisiniz. Bunların yanı sıra elektrik, su, doğalgaz ve telefon faturalarınız için otomatik ödeme talimatı vermelisiniz. Yine kısa süreli geri ödemeye sahip düşük limitli kredi başvurusu yaparak olumlu sonuçlanan kredi başvurusuna sahip olabilirsiniz. Bu durumlar kredi notunuzu hızlı bir şekilde yükseltecektir. Ancak kredi borcunuzun olması kredi notunuzda düşmeye neden olacaktır. Bu nedenle kısa vadeli ve düşük limitli krediyi tercih etmeyi unutmayın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir