Ticari Kredi Nedir? Ticari Kredi ile Normal Kredi Arasındaki Fark?


TİCARİ KREDİ

Ticari kredi hakkında bulmak İstediğiniz her şey bu yazımızda.

Ticari Kredi Nedir? Ticari Kredi ile Normal Kredi Arasındaki Fark? .Günümüz gerçeği olan krediler artık hayatımızın içinde bir şekilde yerini almış durumdadır. Bankalardan kredi alırken gözümüze birşey daha çarpmış olabilir. İşte bahsetmeye çalıştığımız şey ticari kredi demeye çalışıyoruz.

Peki bu ticari kredi nedir ve ister istemez merak ettiğimiz ticari kredi nasıl alınır? Normal kredi başvurusu yapıyorken acaba ticari kredi başvurusu yapsam olur mu diye düşünmemiş olamazsınız.

Ticari kredi hesaplama veya ticari kredi faiz hesaplama normal kredilere göre birazcık da olsa farklılık göstermektedir. Bu farklılık esnaf lehine olmaktadır.

İşte bizde bu konuda geniş bir şekilde ticari kredi kimler alabilir bunu araştırmasını yapacağız.

Bankalar müşterilerine bireysel ve ticari hizmetler şeklinde iki çeşit hizmet vermektedir. Bireysel ve ticari müşterilerine verilen hizmetler uygulama şekilleri, izlenen prosudürler ve alanları yönünden farklılık gösterir. İlk bankacılık sistemi kurumsal sermaye kiralama fikrinden ortaya çıkmıştır.

Bankalar yatırım yapmak, büyümek isteyen kurumlara gelirlerinin belli bir miktarına ortak olmak şartıyla kredi veriliyordu. İşletmeler taksitler halinde anapara artı yüzdelik gelir payı şeklinde kredinin geri ödemesini gerçekleştiriyorlardı. Sonraki yıllarda gelirden pay alma yerini faiz ödemesine bıraktı.

1960 lı yıllara kadar bankaların işlem hacminin % 70 ni ticari bankalar oluşturuyordu. Dünyada yaşanan ekonomik krizler, banka iflasları sonrasında bireysel müşterilere de önem verilmeye başlansa da yinede banka gelirlerinin ve yatırımlarının büyük bölümü ticari müşterilerine aittir.

Bankalarda kendi içerisinde ikiye ayrılır. Ticari bankalar hem bireysel hem ticari müşterilerine hizmet verirken; yatırım ve kalkınma bankaları sadece ticari müşterilerine hizmet sunmaktadır.

TİCARİ KREDİ NEDİR?

Ticari Kredi Ne Demek? Büyümek, gelişmek, yeni iş fırsatlarından yararlanmak veya borçlarını ödemek isteyen işletmeler ve kobiler devlet desteği alarak veya özel bankalardan ticari krediler kullanarak nakit ihtiyaçlarını giderirler.

İşletmeler ve kobiler devlet desteğinden yararlanabilmeleri için uzun prosüdürleri yerine getirmeleri ve zaman alması nedeniyle;

Yüksek vade ve düşük faiz oranları nedeniyle önce ticari kredilere sonra devlet desteğine yönelirler.

TİCARİ KREDİ TÜRLERİ NELERDİR?

Ticari kredi cesitleri haliyle çok farklılık göstermektedir. Yani normal müşterilerin alabildiği krediler nasıl farklılık gösteriyorsa ticari kredi de kendi içerisinde değişiklik gösteriyor ve ticari kredi mevzuat ona göre değişiklik gösteriyor.

a) Teminatlı ticari krediler: bankalar riski azaltmak amacıyla daha düşük faiz oranından teminat karşılığında kredi verirler. Günümüzde en çok kullanılan yöntemdir ve günümüz şartlarına en uygun olanıdır.

b) Spot kredi: belli bir vade sonunda ana parayla birlikte belli bir faiz oranı ve vergi ödemesi konusunda tahahüde girilen kredi türüdür. Anlaşma süresince faiz oranı sabittir.

c) Rotatif kredi ( BCH) : işletme belli bir kredi limiti için bankayla anlaşmaya varır. İhtiyaç duydukça krediyi kullanır. Krediyi kullandığı süre için faiz öder. Kredi kullanmadığı zaman herhangi bir ödeme yapılmaz. Faiz piyasa faiz koşullarına göre şekillendiği için gün içerisinde değişiklik gösterir.

d) Açık kredi: bankaların sadece çok güvendiği, bilançosunun çok iyi durumda olduğu ve uzun bir ticari geçmişe sahip olunan ticari müşterilerine tanınan bir ticari kredi türüdür. Sadece imza atılarak belli bir limitte kredi kullanılır. Açık kredi kullanılabilmesi için, işletmenin o bankanın herhangi bir şubesinde vadeli veya vadesiz hesabının bulunması gerekiyor.

e) Gayrinakdi krediler: bu ticari kredi türünde bankanın işletmeye nakit kredisi vermesi söz konusu değildir. Banka işletmenin girişeceği yeni bir iş yada mal alımı için garantörlük yapmaktadır. Daha çok ihale ve ihracat – ithalatta kullanılan bir kredi türüdür. Teminat mektubu ve akreditif en sık kullanılan gayrinakdi kredidir.

TİCARİ KREDİ ŞARTLARI NELERDİR?

Ticari kredi almanın yolları sorusuna geçmeden önce ticari kredi alma şartları bir kaç madde ile anlatmak mantıklı olacaktır. Çünkü ticari kredi çekme şartları diğer kredi türlerine göre ek işlemler gerektirir.

Kredi çekerken istenen belgeler burada da istenmektedir. Ayrıca birçok kredi de istenen kredi notu olayıda burada karşımıza çıkmaktadır. Ticari kredi başvurusu için gerekli evraklar başvuru şartlarının en önemlisini oluşturmaktadır.

Bundan sonra ticari kredi notu, ticari kredi çekerken en önemli şartlardan bir tanesi demek yanlış olmaz. Fakat ticari kredi notu kaç olmalı hakkında bilgi vermek imkansızıdır. Özellikle çekeceğiniz kredi miktarına göre bu not özellikle farklılık göstermektedir.

Daha sonra karşımıza ticari kredi gerekli belgeler ve evraklar çıkmaktadır. Ticari kredi çekerken veya normal kredi çekerken en önemli şey prosedü gereği belgeleri bir araya getirmek olacaktır.

• Ticari işletme veya kobi en az 1 veya 2 yıl o sektörde faaliyette olmalıdır.
• Vergi kaydı, ticaret odası kaydı olmalı
• İşletme resmi sicil gazetesinde yayınlanmış olmalı
• İmza sirküsü olmalı
• Kredi notu olumlu olmalı
• Gelir tablosu ve bilançosunun durumu iyi olmalı

TİCARİ KREDİ NASIL ALINIR?

Ticari kredi çekmek istiyorum ve bunu nasıl yapacağını bilmiyorum. Ticari kredi nasıl çekilir bunun hakkında bilgi vermek için kalemaldığımız yazı da artık ticari kredi çekme işlemine geldik.

Ticari kredi çekmek için gerekli evraklar tamamlandıktan sonra artık tek iş bankaya gidip kredinizi almak kaldı.

Hangi kredi türünden yararlanmak istediğimize karar verdikten sonra, yukarıdaki belgeleri de alarak doğrudan bankaların şubesine gidilir. Ticari krediler de, faiz ödemesi ve vade miktarlarında pazarlık yapılması mümkündür. Yani ticari kredi alırken bankalarla normal bir ürün alıyormuş gibi pazarlık yapmanız mümkündür. Hattabir kaç bankadan fiyat almanız faydanıza olacaktır.

Ticari Kredi Faiz Oranları?

Ticari kredi faizi hesaplama işlemi biraz farklılık gösterecektir. Çünkü bu müşterisi ie kendisi arasında özel bir durumdur. Firma büyüklüğü ve bazı şartlara göre ticari kredi faiz hesaplama formülü değişkenlik göstermektedir.

Bankalar ticari kredi faiz oranlarını piyasada açıklamazlar. Ticari müşterilerinin gösterdiği teminatlar, işletmenin büyüklüğü, gelir tablosu, kredi notu vb uygulanacak ticari kredi faiz oranının belirlenmesinde etkilidir.

TİCARİ KREDİ KULLANILIRKEN DEĞERLENDİRİLECEK HUSUS NEDİR?

Bankalar işletmenin geçmiş performansına göre değerlendirme yaparken; işletmeler, bankanın faiz oranlarına ve vade yapısına göre değerlendirme yaparlar.

TİCARİ KREDİ ÖDENMEDİĞİNDE NE OLUR?

İşletmeler kredi taksitlerini en geç 3 ay içinde ödemeleri gerekir. Bu süre zarfında ödeme gerçekleşmezse 3. Ayın sonundan itibaren icra takibi başlar. İcra takibi işletmenin türüne göre, işletmeye veya ortaklara karşı başlar.

TİCARİ KREDİ VEREN BAŞLICA Bankalar

Ticari krediyi bir çok banka müşterilerine vermektedir. Yine biz piyasa geneli olarak en çok talep gören bankalardan bazılarını yazımızda yer verelim istedik.

Ziraat Bankası
Garanti Bankası
Vakıf Bank
Yapıkredi Bankası
Halk Bank
Finans bank

ING Bank

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir