Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim? Maaşın Kaç Katına Kredi Verilir?


Bankalar Maaşın Kaç Katı Kredi Veriyor?

Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim? Bankadan ne kadar kredi çekebilirim? Kredi çekmek her ne kadar çoğu kimse tarafından tavsiye edilmese de günümüzde bir şekilde kredi çekmek zorunda kalınıyor. Paranın ne zaman nerede lazım olacağı çok fazla kestirilmiyor.

Bir an almak zorunda kaldığınız bir cihaz için, çok uyguna bulduğunuz bir ev veya araba için kredi çekmek zorunda kalabiliyorsunuz. Diğer kredi çekme isteği de artık yeni işe başlamış ve hayatına değişiklik katmak isteyen kişilerde olabilir.

Elinde birikimi olmayan ama ev araba almak isteyen kişiler ilk akıllarına gelen şey kredi çekmek olacaktır. Kredi çekmek haliyle görüldüğü gibi kolay değil. Banka kredi veriyorken ilk düşündüğü şey ben bu verdiğim krediyi geri alabilir miyim?

Bankalar veya finans kurumları kredi verirken baktıkları ilk parametre kişini  maaşından gelirinden ziyade banka olan ilişkisi. Bunu da en güzel Banka Kredi Notunuz görmektedirler.

Yani sizin maaşınız olsa bile ne kadar maaşa ne kadar kredi alırım mantığı daha ilk anda suya düşmektedir.  Kaç lira kredi alabilirim diye bir sorunun bundan dolayı net bir cevabı yoktur.

Banka Kredi Notunuzun düşük olması durumunda maaşlı çalışan olsanız bile banka kredi bile vermeyebilir.

Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Kredi alıyorken verilen kredi ortalama sizin geliriniz ile doğru orantılı olduğu kesin. Maaşınızın ve belgeleyebildiğiniz  geliriniz ne kadar yüksek ise alacağınız kredi o kadar yüksek olacaktır. Bu sebepten dolayı bankalar en fazla ne kadar kredi verir sorusunun cevabı sizin gelir durumunuza bağlıdır.

Kredi maaşın kaç katı kadar verilirin bir matematiksel hesabı çok net olmasa da size ışık tutacak ve en azından fikir verecek kadar. Hadi bunun matematiksel hesabına geçelim.

Maaşının Kaç Katı Kredi Alabilirsin?

Maaşın kaç katı kredi alabileceğini bankalar genellikle şöyle hesaplamaktadırlar. Bankalar kredi çekecek kişinin aylık gelirinin %40 ile %70 i arası taksit ödeyebileceğini ön görüsüyle kredi vermektedir.

Maaşının %70’lik kısmından fazla taksit ödeyen bir kişinin zorluk çekeceği düşüncesiyle kredi vermede bu yüzde sınır kabul edilmiştir.

Bu kesin bir barem değil. Eğer belge olarak gösterebileceğiniz başka geliriniz var ise bu oran değişmektedir.

Ne kadar ihtiyaç kredisi alabilirim için ufak bir hesap yapmak konuyu anlamada daha çok işimize yarar. Mesela düzenli olarak 1500 tl maaş her ay hesabınıza yatmak o zaman hesabınız nasıl olacak. Yazımızın son kısmında bu hesabı bir örnek ile tamamlayacağız.

Aynı zamanda 1000 tl maaşla ne kadar kredi çekebilirim bunun da örneğini yine yazımızın sonunda yapmakta fayda vardır. Farkı  senaryolar kredi kullanıcıları için fikir verecektir.

En Fazla Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Alabilirim

Ne kadar kredi çekebilirim, ihtiyaç kredisi için düşünürsek ihtiyaç kredisinin süresisi Türkiye de ortalama 36 ay vade ile verilmektedir. Burada sadece paranızın olması yetmiyor sürede önemli bir faktördür. Taşıt kredisi ve ev kredisinde bu süre farklılık göstermektedir.

En fazla ne kadar kredi alabilirim sorusu ihtiyaç kredisi olunca sürede devreye girmekte. Maaşınızın %70 i kadar kredi verilecek olursa 36*maaşınız*70/100 olacaktır.

Maaşa Göre Konut Kredisi Hesaplama

Ne kadar konut kredisi çekebilirim : Gelire göre kredi hesaplama konut kredisinde de karşımıza çıkmaktadır. Konut kredisi için belirli bir süre yoktur. Bundan dolayı konut kredisinde ne kadar süre uzarsa bu sürede ödeyeceğiniz faiz yükseleceğinden ev kredisi için vadeyi ne kadar az tutarsanız o kadar iyidir.

Ne kadar ev kredisi alabilirim demekten ziyade vadeyi ne kadar kısa tutarım onu ön plana koymanız gerekmektedir. Konut kredisinde diğer önemli kısım bankanın evin tamamına kredi vermemesidir. Bunda dolayı belirli bir birikimle konut kredisi çekmeniz şarttır.

Ne Kadar Taşıt Kredisi Çekebilirim?

Türkiye de taşıt kredisi ortalama 48 ay üzerinden verilmektedir. Bankalar genellikle taşıt kredisi en fazla 4 yıllık bir sürede kredinin ödemesinin bitmesini bekliyor.

48 ay da maaşınızın %70 ile ödeyebileceğiniz bir krediyi  bankadan çekmeniz için bir engel yoktur. Haliyle gelire göre kredi hesaplama taşıt kredisinde de yapılmaktadır.

Hangi Bankadan Kaç Bin Tl Kredi Alabilirim

Maaşa göre kredi hesaplama işlemini konumuzun sonunda yapacağımızı belirtmiştik. Şimdi detaylı örneklerle konuya aydınlatalım.

2000 tl İhtiyaç Kredisi 1500 TL Maaş Alan Kişiye Verilir Mi?

1500 TL aylık maaş alan bir ikişi banka tarafından görünen aylık ödeyebileceği tutar;

1500*70/100 = 1050 liradır. Yani aylık 1500 lira maaş alan bir kişi aylık 500 TL ödeme ile 2000 TL ihtiyaç kredisi çok kolay olabilir.

1000 TL Maaş Alan Tüketici kredisi En Fazla Ne Kadar Çekilir?

Vade süresi tüketici kredisinde 36 ay olarak tanımlanmıştır.

1000 TL alan bir kişinin maaşının %70 i 700 TL yapar.

Yani ihtiyaç kredisi 36 ay vade ile 36*700 = 25 200 TL çekebilmektedir.

Ne Kadar Taşıt Kredisi Alabilirim İçin Bir Örnek Yapalım

Aylık maaşınız 2000 TL olsun. Vade olarak da 48 ay olduğu düşünülürse;

2000 *70 /100 = 1400 TL aylık ödeme hesaplanır

48 ay için en fazla 67200 TL çekilebilir.

paravepara.com ekibi olarak ne kadar konut kredisi alabilirim, maaşa göre kredi hesaplama, ne kadar ihtiyaç kredisi çekebilirim gibi sorularınızı yanıtlamaya çalıştık. Eğer aklınızda takılan soru varsa yorum kısmında belirttiğiniz takdirde en kısa sürede cevaplanacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir