Kredi Notunun Güncellenme Gerekçesi Nedir?


Günümüzde bankacılık sektörünün en önemli ürünlerinin ilk sıralarında krediler ve kredi kartları gelmektedir. Herhangi bir bankadan kredi ya da kredi kartı talebinde bulunacaksanız, sizleri gayet kısa bir süreç beklemektedir. Başvuruların değerlendirilmesi sırasında kişiler belirli bazı kriterlere göre ele alınırlar. Bunların en önemlisi kredi notudur. Yazımızda, kredi notu ile ilgili ilgiler vermeye çalışacağız. İşte Kredi Notunun Güncellenme Gerekçesi detaylar;

Kredi notu nedir?

Kişinin bütün finansal geçmişinin ortak havuzda toplanıp analiz edilmesi neticesinde ortaya çıkan puanlama sistemi kredi notu olarak adlandırılmaktadır. Bu kredi notları, KKB olarak adlandırılan kuruluşa üye bireysel müşteri ve firmalara bir ücret karşılığında verilmektedir. Her finans kuruluşu kendilerine özgü bir puanlama sistemi kullansalar da kişinin tüm finansal bilgilerine ulaşmaları mümkün olamadığından KKB’ye üye olmak durumundadırlar.

Kredi notunu oluşturan puanlama değerleri 0 – 1900 puan arasındadır ve 1900 puana ne kadar yakın bir puana sahipse, kişi kredi ve kredi kartı başvurularında pozitif netice alabilir demektir. Bundan dolayı kredi notunun olabildiğince yüksek olması önemlidir. Ancak bazen yaşanabilen finansal olumsuzluklar ve sıkıntılar yüzünden kredi notunda düşüş meydana gelebilmektedir. Bu durum kişinin bankalarla olan işlemlerinde ve özellikle kredi ve kredi kartı taleplerinde sorun yaşatabilmektedir.

Böyle bir durum söz konusu olduğunda bankayla ilişkilerini düzenlemeye çalışanlar, yapmaları gereken şeyleri adım adım yerine getirerek kredi notlarının yeniden güncellenmesini sağlamaya çalışmaktadırlar. Bu noktada şu soru aklınıza gelebilir; Kredi notu ne zaman ve neye göre güncellenmektedir? Bu soruya yanıt verecek olursak;

Kredi notu neye göre yenilenmektedir?

Kişilerin kredi notları her türlü bankacılık işlemi, borçların azaltılması, gecikmiş ödemelerin yapılması ve son ödeme tarihinden önce kapatılan borçlara bakılarak güncellenmektedir. Sıraladığımız hallerde kredi notu güncellemeleri pozitif yönde olur ve puan artışı yaşanır. Ancak tam tersi bir durum olması halinde, yani borçların gecikmesi, vadesi gelen ödemelerin yapılmaması gibi hallerde ise kredi notunda düşüş yaşanacaktır. Bu durum olacak olan ilk güncelleme ile birlikte yaşanır ve puan düşmeye başlar.

Kredi notu ne zaman yenilenmektedir?

Her ay gerçekleştirilen bankacılık işlemlerinden sonra yenilenen kredi notları, bu noktada güncellenerek yeni değerleri almaktadır. Kredi notunun pozitif yönde olması için kişinin hesabının bulunduğu bankada tutabildiği kadar mevduat bulundurması en uygun olanıdır. Banka işlemlerinin de bu hesaptan yapılması, ödemelerin bu hesaptan gerçekleştirilmesi gibi uygulamalar kredi notunun güncel ve olumlu olmasında önemli bir yere sahiptir.

Bunların haricinde bireysel emeklilik sistemine girmek veya yatırım hesabı açmak, uzun vadeli işlemler gerçekleştirmek de kredi notunun olumlu yönde güncellenmesinde önemli rol oynayacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir