Konut Kredisinde Uzun Vade ve Kısa Vade Karşılaştırması


Herkesin en büyük hayallerinden biri de konut sahibi olabilmektir. Birçok insan konut alabilmek için bankaların sağladığı konut kredilerinden faydalanmaktadır. Bu yazımızda, konut kredi kısa vadede mi yoksa uzun vaat edemi daha avantajlı olmaktadır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. İşte Konut Kredisinde Uzun Vade ve Kısa Vade Karşılaştırması detaylar;

Konut kredisi;

Konut kredisi ile ev alacakların aklına mutlaka kısa vadede mi yoksa uzun vadede mi daha avantajlı olur sorusu gelir. Bunun nedeni konut kredisi miktarlarının yüksek tutarda olması ve ödenecek olan borcun süresidir. Kredi kullanan herkes kredi borcunun bir an evvel bitmesini ister ve bundan dolayı da kısa vadeli bir konut kredisi almayı düşünürler. Ancak beyan ettiği gelirini taksit tutarlarının geçememesi nedeniyle vadesinin daha uzun olması gerekmektedir. Bu durum, vadenin artmasından ötürü daha çok faiz ödemesi ve daha fazla para ödemek demektir.

Demek oluyor ki, vade uzadıkça faizlerin etkisi ile daha fazla para ödemek durumunda kalınabilmektedir. Bundan dolayı konut kredisinin kısa vadeli olması elbette ki avantaj sağlayacaktır. Ancak kısa vadeli kredilerin taksitleri daha yüksek miktarda olmak durumundadır. Ödeme sorunu olabilecek kişilerin bundan dolayı uzun vadeli kredi kullanmaları daha uygun olur. Sonuç olarak; konut kredisi kullanan kişi için, gelirine ve diğer başka etkenlere bağlı olarak kredi vadesinin kısa mı yoksa uzun mu olması gerektiği farklılık gösterebilmektedir.

Kısa vadeli ve uzun vadeli konut kredisinin farkları;

Herhangi bir kredi kullanıldığında bile borçlu olan kişi kredi borcunu bir an evvel bitirmek ister. Bu gayet doğal bir durumdur ancak gelirleri nispetinde ödenemeyecek taksitler nedeniyle uzun vadeli kredi kullanımı avantajlı olmasa da daha uygun olacaktır. Kısa vadeli bir kredi alımı kişinin geliriyle doğru orantılı olarak tercih edebileceği bir durumdur. Tabi uzun ya da kısa vadeli kredilerden hangisinin daha avantajlı olduğu ile ilgili bazı hesaplamaların gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Bunun için aşağıda sıraladığımız kriterleri değerlendirmeniz gerekmektedir;

– Aylık taksitler: Konut kredisinin taksit miktarları kesinlikle ödeme gücüne bağlı olarak belirlenmelidir. Bu sayede rahat bir ödeme imkanı sağlanır. Ancak daha erken bitirmek amacıyla kısa vadede yüksek taksit tutarlı bir konut kredisi alınırsa, kısa vadeli kredilerde ödeme zorluğu yaşanmasına yol açabileceği için avantajlı olmayacaktır.

– Toplam ödeme tutarı: Alınan kredinin kısa vadeli olması demek, toplamda ödenecek olan tutarında daha az olması demektir. Kişi kısa vadede daha az faiz ödeyecek ve bu sayede de konut kredisi o kişi için avantajlı olacaktır.

– Kredi faiz oranı: Alınacak kredinin vadesi uzun olursa faiz oranı da yüksek olacaktır. Ayrıca bilindiği üzere her türlü kredide ilk taksitlerde anapara ödemesi daha düşük faiz tutarı yüksektir. Vadenin son aylarına gelinirken bu durum tersine döner ve anapara ödemesi daha fazla faiz ödemesi daha düşüktür. Bundan dolayı da kredinin kısa vadeli olarak ödenmesi kişiye avantaj sağlayacaktır.

Yazımızda, konut kredisi kullanmayı düşünenler açısından kredinin kısa vadeli mi yoksa uzun vadeli mi olması avantaj sağlar? Sorusuna bir nebze de olsa açıklık getirmeye gayret gösterdik. Tabi bu noktada en önemli şey, konut kredisi ya da başka herhangi bir kredi alınırken de kişinin ödeme kabiliyeti ilk önceliktir ve krediyi öncelikle buna göre değerlendirmesi gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir