Garanti Bankası Bireysel Emeklilik Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Garanti Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) sayesinde kendinizin ve sevdiklerinizin geleceğini güvence altına alabilirsiniz. Bu kapsamda yaptığımız araştırmalar neticesinde Garanti Bireysel Emeklilik hakkında sıkça sorulan soruları sizler için derledik. İşte detaylar…

1. Garanti Bankası Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi emeklilik dönemine daha iyi bir hazırlık yapabilmeniz için düzenli bir şekilde birikim yapmanızı sağlar. Bu durum aynı zamanda yatırım niteliği de taşımaktadır. Her yaptığınız düzenli tasarruflar sayesinde iyi bir birikim yaparak geleceğinizi güvence altına alabilirsiniz. Garanti Bankası gelecekte iyi bir emeklilik yaşayabilmeniz için hayallerinize uygun bir şekilde özel bir emeklilik planlaması sunar. Üstelik tasarruflarınızı ne şekilde veya nasıl değerlendireceğiniz size göre planlanmaktadır.

2. Para Biriktirmenin En İyi Yolu Bireysel Emekliliktir?

Günümüzde belirli bir yaşam standardı olan bir çok kişi birikimlerini nasıl değerlendireceklerini bilmemektedir. Eğer rahat, eğlenceli ve mutlu bir emeklilik hayal ediyorsanız bireysel emeklilik değerlendirebileceğiniz bir tasarruf ve birikim yöntemidir. Bu kapsamda atmanız gereken ilk adım her ay gelirinizin belirli bir kısmını biriktirmeye başlamaktır. Bunun da en ideal yollarından biri bireysel emeklilik sistemidir.

3. Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısı Ne Kadar?

Bireysel emeklilik sisteminde katılımcılara ödenecek olan devlet katkısı bir yıl için asgari ücretin % kadardır. Bu rakam asgari ücretin brüt tutarı hesaplanarak belirlenmektedir. Dolayısıyla birden fazla emeklilik sözleşmesine sahip olsanız da devletin size vereceği katkı brüt asgari ücretin bir yıldaki değerinin %25’ini geçmeyecektir.

Bireysel emeklilik sisteminde bankaya yatıracağınız katkı paylarının %25’i kadar bir ek ödemeyi sözleşmenizin bulunduğu hesaba aktarıyorlar. Örneğin bankaya yatırmış olduğunuz 100 TL’lik bir tutarın 25 TL’si devlet tarafından katkı payı olarak veriliyor.

4. Yılda En Fazla Ne Kadar BES Parası Yatırılabilir?

Bir yılda en fazla 30.700,80 TL yatırabiliyorsunuz. Bu rakam bu yıl için geçerli olmakla birlikte 7.675 TL’ye kadar devlet katkısı alabiliyorsunuz. Yıllık yatırabileceğiniz maksimum tutarı bankadan öğrenebilirsiniz. Bu rakam her yıl için güncellenebilir.

5. Bireysel Emeklilik Sisteminden Kimler Yararlanabiliyor?

Bireysel emeklilik sisteminden yararlanabilmek için öncelikle TC vatandaşı olmanız yeterlidir. Bunun yanı sıra Mavi Karta sahip olan kişiler de BES’den yararlanabilirler.  BES için yatırılan para kimin adına ise yani sözleşme kimin adına yapılmış ise devlet katkısından da o kişi yararlanmaktadır.

6. BES’den Nasıl Emekli Olunur?

BES kapsamında emekli olmak isteyen kişiler adlarına açılan hesaba en az 10 yıl boyunca belirli bir oranda para yatırmalılar. Daha sonra 56 yaşını dolduran kişiler emeklilik hakkına sahip oluyorlar.

7. Emeklilik Yaşına Geldikten Sonra da Birikim Yapılabilir Mi?

Garanti Bankası BES sözleşmesi yaptıran kişilere emeklilik yaşına geldikten sonra dahi birikim yapmalarını tavsiye etmektedir. Çünkü bu süre sonunda birikim yaptığınızda da devlet katkısından yararlanabiliyorsunuz.

8. BES İçin En İyi Yatırım Fonları Nasıl Belirlenir?

Banka birikimlerinizi en iyi şekilde değerlendirmenizi sağlayacak tavsiyelerde bulunmaktadır. Bunların başında yatırım fonları gelmektedir. Fon Koçu kapsamında banka size destek vermektedir. Bu bilgileri Garanti Bankası internet bankacılığı veya cep şubesinden öğrenebilirsiniz.

9. Garanti Bankası Otomatik BES Nedir?

Otomatik olarak hesabınıza aktarılan para sayesinde BES yönetimini pratik bir şekilde sürdürebilirsiniz. Banka ile anlaşmalı olan iş yerleri BES için otomatik katılım sağlamaktadır. Eğer hali hazırda bir BES hesabınız var ise, iş yerinin otomatik BES uygulaması eski hesabınızı etkilemez.

10. Otomatik BES’de Maaşın % Kaçı Kesilir?

Otomatik BES’de prime esas gelirinizin %3’ü kadar bir rakam kesintisi yapılmaktadır. Bu rakam maaşınızdan her ay düzenli ve otomatik bir şekilde kesilmektedir. Üstelik bu sistemde don iletişim gideri dışında herhangi bir kesinti de yapılmamaktadır. Eğer daha çok birikim yapmak istiyorsanız iş yerinizin muhasebe veya yetkili diğer birimleri ile görüşebilirsiniz.

11. Garanti Bireysel Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası BES başvurunuzu pratik ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Üstelik bu başvuru için sahip olmanız gerekenler bir adet akıllı telefon ve internet bağlantısıdır. Telefonunuza indireceğiniz Garanti Cep uygulamasıyla evinizden, iş yerinizden veya internetin çektiği herhangi bir yerden başvurunuzu hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Bu makalemizde sizlere Garanti Bankası bireysel emeklilik kapsamında sıkça sorulan soruları derledik. Sizler de Bu kapsamda yaşadığınız olumlu veya olumsuz tüm problemleri yorumlar kısımında ifade edebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir