Ekspertiz Ücreti Geri Alınabilir mi ve Ekspertiz Ücreti Hesaplama?


Ekspertiz Ücreti Geri Alınabilir mi? Ekspertiz Ücreti Nasıl Geri Alınır ? Ekspertiz Ücreti Hesaplama?

Ekspertiz Ücreti Geri Alınabilir mi? Ekspertiz Ücreti Nasıl Geri Alınır ? Ekspertiz Ücreti Hesaplama?

Bu gün size anlatacağımız konu bankaya araba, ev, arsa gibi nedenlerle kredi çekmek için yolu düşen herkesin karşısına çıkan bir olay. Ortalama kredi çeken herkesin muzdarip olduğu bir konu “Ekspertiz Ücreti”. Yukarıda belirtilen başlıklar altında bu konuyu anlatmakta fayda olacağını düşündüm.

Ekspertiz ücreti bankaya taşınmaz bir mal almak için kredi çekmek istenildiğinde bankaların kredi çeken şahıstan talep ettikleri bir kredi gider masrafıdır. Bankalar ekspertiz ücretini, ekspertiz yapmak ve sonucunda belli bir rapor oluşturmak için bu parayı tahsil ederler. Bankalar kredi çeken kişiye verecekleri kredi miktarını ekspertiz raporuna göre karar verirler.

Ekspertiz Süreci Nasıl İşler?

Ekspertiz süreci kredi çekmek isteyen kişinin bankaya kredi çekmek için başvurmasıyla başlar. Kredi çekmek isteyen kişi öncelikle bankaya ne tür bir kredi çekmek istediğini bildirecektir. Örneğin müşteri ev kredisi çekmek için bankaya başvurmuş olsun. Banka istenilen kredinin ne kadarını karşılayacağına karar veremez ve bunun için ev alım-satım, değer biçme gibi işlerde uzman kişilerden belli bir fiyat için araştırma yapılmasını ister. Sonuç olarak iş için çağrılan uzmana ekspertiz ve ekspertizin evin tutarını gösteren rapora da ekspertiz raporu denir.

Peki ekspertiz raporu hazırlarken nelere dikkat eder;

Ekspertiz veya diğer adıyla uzman  banka için raporu hazırlarken baktığı parametreler değişiklik gösterse de ana hatlarıyla şunlardır.

  • Evin yaşı
  • Konumu
  • Metrekaresi
  • Gayrimenkulün inşaat masrafları
  • Kredi çekilecek gayrimenkulün bulunduğu il, ilçe, mahalle, semt gibi pek çok durumu değerlendirip evin aşağı yukarı çok az bir sapma ile gerçek değerini belirlemeye çalışır.

Yukarıdaki bilgiler karara bağlandıktan ve değerleri belirlendikten sonra satın alınacak evin veya gayrimenkulün gerçek değeri saptanmış olur.  İşte bu işlemlerin yapılması için harcanan paraya ekspertiz ücreti denir. Haliyle bu işlemi yaptıran banka kredi çekmek isteyen kişiden bu masrafı talep etmek isteyecek ve kredi çekerken bu ücreti talep ediyor.

Ekspertiz Masrafı Ne Kadar Tutar?

Bu ekspertiz ücreti için kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Çünkü kredi hesaplama yöntemi, kredi tutarı, faiz oranı  ve vade süresi gibi parametreler bu ücreti etkileyebileceğinden bu ücret değişebilir. Ama bütün bankalar ortalama olarak bu ücreti çekilecek kredinin %0.80 olarak öngörmektedir.  Örneğin bankadan çekilecek çekilecek tutar 150000 TL olduğu takdirde banka sizden 150000 TL’nin %0.8 ‘i olan 1200 TL yi krediyi çekmeniz durumunda sizden ekspertiz ücreti olarak tahsil edecektir.

Ekspertiz Ücretini Geri Almak Mümkün mü? Ekspertiz Masrafları Geri Alınabilir mi?

Bankadan kredi çekmek için şartlarını yerine getiren müşteriler kredi giderleri ile ekspertiz ücretini de ödemeyi kabul etmiş sayılır. Bu sebepten dolayı ekspertiz ücreti geri alınması mümkün değildir. Ayrıca 2010 yılında yapılan  kanuni değişiklikle ekspertiz ücreti yasallaştırılmış ve bu sebepten dolayı piyasaya çok sayıda lisanslı ekspertiz şirketi çıkmıştır. Bu şirketler bankalarla ayrı çalışıyor olsa da sonuç olarak bankaya verilen para dolaylı yolla buraya gitmektedir. Alınan ekspertiz ücreti bu şirketin hizmet bedeli olarak gözükmektedir.

Ama şuna dikkat edilmelidir. Kredi için bankaya başvuran kişi konut kredisi başvuru kabul edilmemiş olabilir ama bu esnada ekspertiz ücretini yatırması durumunda bu ücreti geri alabilir. Ekspertiz ücretini geri almanın tek yolu bankadan çekilecek kredi için ret yanıtını almanızdır.

Ekspertiz Ücretini Geri Almanın Yöntemi Varmıdır? Ekspertiz Ücreti Nasıl Geri Alınır? 

Ekspertiz ücretini geri almanın tek yolu bankadan çekilecek kredi için ret yanıtını almanız olduğu yukarıda belirttik. Bunun haricinde krediniz için biçilen ekspertiz ücretini geri almanız mümkün değil.

Bu şartlar da kredisi onaylanmayan müşteri nasıl alacak diye aklınıza soru gelebilir. Bu kişiler öncelikle bankaya bir dilekçe ile başvuru yapacaklardır. Eğer banka müşteriye veya kredi çekmek isteyen bireye olumsuz yanıt vermesi halinde tüketici mahkemesine başvurma hakkı doğacaktır. Tüketici mahkemesinin verdiği karar ekspertiz ücretini almak için yeterlidir.

Tüketici mahkemesi diğer adıyla Tüketici hakem heyetleri devamlı tüketiciden yana kara verdiklerinden banka iade etmediği ücreti tüketici hakem heyetinin kararıyla geri verecektir.

Bol kazançlı günler dileriz.

paravepara.com ekibi.

One Response

  1. can

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir