Halk Bankasının Sahibi Kimdir? Halk Bankası Hakkında Herşey


Halk Bank, Halk Bankası, Halk Bankası hakkında herşey.

Halk Bankası Kimin? Halk Bankasının Sahibi Kimdir?

Bu yazımızda çoğumuzun bir an aklına takılan bir soruya cevap verelim. Türkiye Cumhuriyeti’nin köklü bankalarından olan Türkiye Cumhuriyeti Halk Bankası hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Halk Bank Kimindir, Halk bankın sahibi kimdir. Halk Bank katılımcı kurumları, Halk Bank ne zaman kuruldu, halk bankın bünyesindeki şirketler, halk bankın yapısı, halk bank devletin mi, HalkBank kamunun mu, halk bank özel mi, Halk bank sermaye miktarı ne kadar, halk bank piyasa değeri,Halk Bankası Personel Sayısı, Halk Bankası şube sayısı, Halk Bank İletişim (Telefon) Bilgileri, Halk Bankası Yurt Dışı Şubeleri, Halk Bank hangi bankaları bünyesine kattı ve halk bank çalışma saatleri gibi sorularınıza cevap bulacağız.

HalkBank’ın Kuruluşu Dönemi?

Türkiye’de ilk banka Osmanlı İmparatorluğuna kadar uzanmaktadır. Türkiye topraklarında ilk banka Bank-ı Der Saadet adıyla Osmanlı zamanında 1847 yılında kurulmuştur. Aslında bu banka Beyoğlu’nda bankerler tarafından kurulmuş bir para alış veriş merkezi idi.
Cumhuriyetin ilanından sonra bulunan finans kuruluşları ihtiyaca cevap verememesinden dolayı yeni çözüm yolları aranmıştır. Yeni finans şirketlerinin kurulması zorunlu hale gelmiştir.

Cumhuriyetin ilk yıllarında büyük ölçekli paralardan ziyade daha küçük ölçekli paralarla ile dönüyordu. Büyük oranda küçük işletme sahibi ve esnafın ihtiyaç duyduğu krediyi verecek bir finans şirketine ihtiyaç duyulmaktaydı. Bu ihtiyaca karşılamak üzere 1933 yılında Halk Bankası kurulmuştur. “Halk Bankası ve Halk Sandıkları Kanunu” kanunlarının yürürlüğe girmesi ile resmiyet süreci başlamıştır. Kuruluş amacı Halka ucuz ve kolay kredi vermek olan Türkiye Halk Bankası 1950 yılına kadar finansman desteği vermiştir. 1950 yılından sonra gelişen ve büyüyen Türkiye Cumhuriyeti için yeni şubeler açarak kredi verme, alma, tahsis etme ve bir çok alanda yer almaya başlamıştır. Gelişen süreçte HalkBank bir çok ekonomi şirketini, finans yapısına öncülük etmiştir. Ekonomik anlamda Halk Bank bir çok alanda lokomotiflik yapmıştır.

Süreç içinde yeni bankaların devredilmesi ile beraber sermayesini sürekli arttıran Türkiye Halk Bankası kamunun öncü bankaları arasındadır. 1992 senesinde Türkiye Öğretmen Bankası, 1993 senesinde Sümer Bank , 1998 senesinde Eti Bank tüm aktif ve pasif varlıkları ile beraber Türkiye Halk Bankasına devredilmiştir.
Türkiye Halk Bankası, Türkiye Cumhuriyeti tarafından kurulmuş ve yüzde 51’i hala kamu sermayeli olarak devam etmektedir. Yüzde 49 hissesi ise Halka açık olarak bulunmaktadır. 2016 yılı itibariyle sermayesi 1250000000 TL dir.

2001 yılından itibaren Kamu Bankaları ortak Yönetimini benimsemesi ve kendilerini gelişen teknoloji ve yeniliklere adapte etmesi ile Türkiye Halk Bankasının faaliyetleri artmıştır. Türkiye Halk Bankasını bu faaliyetler Pazarlama, Krediler, Destek Hizmetleri, Şube Dışı Kar Merkezleri, Mali Kontrol ve Risk Yönetimi olmak üzere 5 ana başlık altında sürmektedir. Operasyon ve pazarlama ağırlıklı devam eden bankacılık anlayışına göre Türkiye Halk Bankası her geçen gün sermaye payını arttırmaya devam etmektedir.

12 Ocak 2001 yılında faaliyetleri durduran Emlak Bankası da Halk Bankasına devredilmiştir. Daha sonra 2004 yılında Pamuk Bankında Halk Bankasına devri tamamlandıktan sonra halk bankasında sermaye artışı görülmüştür.

2004 yılında Pamuk bankasını bünyesine katan Halk Bank bireysel bankacılık şube yapısında değişikliğe giderek özellikle KOBİ bankacılığında, orta ve orta üstü gelire sahip müşteriler için özel ürünler geliştirmeye başlamıştır. Daha fazla ticari alana yönelen Halk Bank kaliteyi yükseltmeye devam etmektedir.

Devlet tarafından kurulan ve hala kamu olarak hizmet veren Türkiye Halk bankasının sermayesi arttırılarak mevduat ve kredi hacmine yükseliş meydana gelmeye devam etmektedir..

Türkiye Halk Bank yapısında 891 adet şube vardır.

Türkiye Halk Bank Personel sayısı 15 binin üzerindedir.

Hali hazırda Halk Bank Türkiye Cumhuriyetinin 6 nci büyük bankasıdır.

Yurt dışında Bahreyn, Lefkoşa , Gazimuğasa ,Girne ve Paşaköy şubeleri ile Londra ve İran’da şubeleri bulunmaktadır.

Halk Bankası yapısında bulunan kurumlar Nelerdir?

Bu kurumlar Halk sigorta , Halk emeklilik , Halk yatırım , Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı , Halk Leasing , Hallk Portföy, Halk Faktöring, HalkAkademi, Halkbank Kobi,Halkbank GayrimenkulHalkbank Evim gibi alanlarda hizmet vermekte ve kurumları vardır.

Halk Bankası Çalışma Saatleri:

sabah 09.00-12.30

öğle arası: 12.30-13.30

akşam: 13.30-17.00

Halk Bankası İletişim Bilgileri:

0850 222 0 400 veya 444 0 400

One Response

  1. can

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir