6 Adımda Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?


Kredi kartı hesap kesim tarihini bir kaç adımla değiştirmeniz mümkündür. Bu kapsamda bankaların oldukça pratik uygulamaları mevcut. İster internet bankacılığı, ister mobil bankacılık ister şube isterseniz de telefon bankacılığı aracılığıyla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu makalemizde sizlere hesap kesim tarihi nedir, nasıl değiştirilir ve zamanında ödenmeyen borcun olumsuz etkileri nelerdir sorularına cevap vereceğiz. İşte detaylar…

1. Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Genel Olarak Nedir?

Kredi kartı başvurusu yaptığınızda bankalar size dönem borcu için son ödeme tarihi belirler. Bu işlem sizin en uygun olduğunuz zamana göre yapılır. Yani ayın 10’unda maaş alıyorsanız banka ayın 11’inde hesap kesim tarihi belirlemek ister. Yine de bu tarihi belirlemek size kalmıştır. Aylık kredi kartı harcamalarınızı bu tarihe kadar ödemeniz beklenir.

2. Hesap Kesim Tarihini Nasıl Değiştiririm?

Hesap kesim tarihini değiştirebileceğiniz bir çok kanal bulunuyor. Ancak her bankada bu yollar bulunmuyor. Örneğin bazı bankalar mobil uygulama üzerinden hesap kesim tarihi değiştirme işlemi alırken, bazıları almamaktadır. Bu kapsamda en garanti yol şubeye giderek başvuru yapmaktır. Bir ikinci yol ise müşteri hizmetleri aracılığıyla hesap kesim tarihi değiştirilebilir.

Mobil bankacılık uygulamaları kapsamında genellikle kredi kartları bölümünden hesap kesim tarihi değiştirme işlemi yapılabiliyor. Bankanızın mobil uygulamasına bakarak bu sekmenin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

3. Hesap Kesim Tarihi En Az 10 Gün Sonraya Erteleniyor!

Hesap kesim tarihi için bankaya başvuru yaptığınızda, yeni tarih en erken 10 gün sonraya erteleniyor. Bu durum oldukça dikkatli olmanız gereken bir mevzudur. Eğer maaşınız eski hesap kesim tarihinden hemen önce ise avantajlı bir durumdur. Ancak yeni tarih maaşınızdan 10 gün sonra ise, harcama düzeniniz bozulabilir. Bu nedenle kredi kartı borcu son ödeme tarihini değiştirmeden önce iyi düşünüp öyle karar vermelisiniz.

4. Son Ödeme Tarihinin 10 Gün Sonra Olmaması İçin Peki Ne Yapmalı?

Bu durum sistem için açık olarak algılanabilir. Ancak hesap kesim tarihinin size uygun olması son derece önemlidir. Öncelikle yapmanız gereken hesap kesim tarihi için sizin seçtiğiniz tarihten 10 gün sonraya erteleneceğini bilerek hareket etmektir. Örneğin siz hesap kesim tarihinin her ayın 20’si olmasını istiyorsunuz diyelim. Bu durumda hesap kesim tarihinizi her ayın 10’u olarak seçerseniz, sistem de sizi ayın 20’ine öteleyecektir. Bu sayede istediğiniz tarih elde edilmiş olacak. Ancak bu durum tüm bankalarda aynı olmayabilir. İşlem öncesi müşteri hizmetleri ile konuşmak sizin yararınıza olacaktır.

5. Kredi Kartı Borcunu Son Ödeme Tarihinde Yapmazsanız Ne Olur?

Kredi kartı borcunuzu son ödeme tarihinde, bir diğer ifade ile hesap kesim tarihinde ödemezseniz borcunuza faiz işler. Bunun yanı sıra alışkanlık haline gelmesi halinde düzensiz ödenen borçlar nedeniyle kredi kartınız iptal edilebilir. Ayrıca kredi notunuz da bu durumda olumsuz etkilenir. Kredi notunun kredi ve kredi kartı başvurularında oldukça önemli bir etken olduğunu ifade etmek isteriz.

6. Son 3 Dönem Ödenmeyen Borca Yasal İşlem

Bankalara olan kredi kartı veya kredi borcunuzu 3 dönem yani 90 gün boyunca ödemezseniz banka avukatına talimat vermekte ve hukuksal süreç başlamaktadır. Bunun yanı sıra kara listeye de girmektesiniz. Böyle bir durumda ise bankalara kredi başvurusu yapamaz, yapsanız dahi kara listede olduğunuz için başvurunuz kabul edilmez.

Bu makalemizde sizlere kredi kartı hesap kesim tarihi bir diğer ifade ile donem borcu ödeme tarihi nasıl değiştirilir konusunu işledik. Sizler de kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme hakkında yaşadığınız olumlu veya olumsuz tüm tecrübeleri bizlerle paylaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir