Bankalardan Kredi Almak İçin İstenen Şartlar Nelerdir?


Kredi Alabilmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalıdır

Bankalardan ve Finans Kurumlarından Kredi Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Hevesle kredi çekmek istiyorsunuz ama kredi çekmek için yeterli şartları sağladığınızı düşünüyorsunuz ama durum öyle mi ? Bu ve buna benzer olan Kredi Almak İçin Kredi Notum Kaç Olmalı, Kredi,  Kredi Notum Sıfır Çıktı Ne yapmalıyım, Kredi almak için Kredi Notu Aralığı Kaç Olmalıdır, Kredi Almak İçin Gelir Belgesi lazım mı, Kredi Almak İçin Yaşımız En Az Kaç Yaşında Olmayız, Bankadan Kredi Çekmek İçin Yaşımız En Fazla Kaç Olmalı, Bankadan Kredi Çekmek İçin T.C. Vatandaşı Mı OlmalıyımBankadan Kredi Çekmek İçin Taksit Miktarı Önemli Mi  gibi ve buna benzer bir çok sorunun cevabını bura da bulabileceksiniz.

Belli bir ihtiyaç, gereksinim doğrultusunda kredi çekmek çok doğal bir davranış. Bu ister taşıt kredisi olur, ister ihtiyaç kredisi, isterseniz eğitim kredisi ve benzeri her hangi bir kredi türü olabilir. Buradaki kritik soru ben kredi almak için gerekli minimum şartları sağlıyor muyum?

Bu yazımızda size Türkiye Cumhuriyetindeki her hangi bir bankadan kredi alabilmek için gereken asgari şartlardan bahsedeceğiz.

Kredi Alabilmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalıdır

Kredi Alabilmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalıdır?

Bankalar müşterilerine kredi verirken ilk baktıkları parametrelerden bir tanesi kredi notu göstergesidir. Bu değer sizin için hayati önem taşımaktadır. Bankalar kredi verecekleri kişilerin kredi ödeme sıklığı, kredi ödeme gücü, kredi borç duyarlılığı gibi kişinin bankalarla geçmişini bu kredi notuna bakarak cevap vermektedirler.

Banklarla yaptığınız işler çok düzenli ve sıkıntısız gitmiş ise bu sizin artı pozitif bir puan göstergesidir. Özellikle kredilerinizin ve kredi kartlarınızın düzenli ödeme alışkanlığınız sizin için çok öenmli bir göstergedir. Kısacası bankalar özellikle müşterileri arasında borcuna sadık olanı çok sevdiklerini buradan görebilirsiniz. Kredi ve/veya kredi kartının borcunu ödeyen müşteriler her zaman bankalar tarafından sevilen müşteri profilini oluşturur.

Eğer kredi kartı veya kredi ödemelerinizin sıkıntılı, sancılı bir ödeme tablosu var ise o zaman kredi alabilmek için şartları biraz zorlamış olacaksınız. Özellikle kredi ödemeleri sıkıntılı olan kişinin kendisi bilmesede banka bunun banka siciline eksi puan olarak yansıtacaktır. Sicili gösterge olarak kötü olan biri için kredi çekmesi ve kredi karta alması zordur.

Özellikle kredi kart ve kredi ödemesi kötü olan kişilerin terkrardan kredi almak için başvurmaları daha da sıkıntılı sürece kendisini sokacaktır. Tekrar başvurduğu takdirde kredi verilmeyen veya kredi kartı verilmeyen müşterinin yine siciline eksi olarak işlenecektir.

Kredi Sicilim Bozuk Ne Yapmalıyım?

Eğer böyle biri durumdaysanız yapacak tek bir şeyiniz kalmış demektir oda hiç bir yere kredi kartı veya kredi için başvurmadan mevcut borçlarınızı bir an evvel düzenli ödemeye başlamınızdır. Düzenli ödeme yaptığınız takdirde kredi notunuzun yükseldiğini göreceksiniz.

Kredi Notum Sıfır Çıktı Ne yapmalıyım

Kredi Notum Sıfır Çıktı Ne yapmalıyım?

Kredi notu sıfır çıkması gayet doğal bir durum oluşturur. Bu durum kredi notunun eksiye düşmesi kadar normal haliyle eksiye düşsen not yavaş yavaş yukarı çıkarken belli bir yerde sıfırlanacaktır. Fakat bu durum daha çok gençlerde ve işe yei başlayan kişilerde görülür. Yani işe başlayan ve daha bankayla çok iş yapmamış genç çalışan bireylerde bu not sıfır çıkabilir. Bu kişlerinde yapması gerekn var ise kredi kartlarını düzgün bir şekilde ödemeleri ve daha sonra banka ile çalışmalarında düzenli bir yol izlemelidirler.

Kredi Notu Aralığının Anlamları Nedir?

  • 700   –  1500   puan Kötü
  • 1500 –  1700   puan İyi
  • 1700 –  99999 puan Çok iyi

İlginizi Çekebilir;

KREDİ NOTUYLA ilgili detaylı bilgiyi daha önceki makalelerimizden olan yazıyı buraya TIKLAYARAK okuya bilirsiniz.

Kredi Almak İçin Gelir Belgesi Gerekli Midir

Gelir belgesi aslında kredi çekerken olmazsa olmaz şartlardan bir tanesidir. Bunun sebebi kredi verecek kurumun ilk sorduğu soru şu dur. Sen bu krediyi ödeye bilirmisin. Bunun cevabını elinizde bulunan ve size ait olan gelir belgesi ile destekleyeceksiniz. Bazı bankalar direk kişinin gelir belgesi üzerinden kişinin maaşının belli bir katı kadar kredi verebilmektedir.

Bankalar özellik gelir belgesine bakarken bu belgenin 6 aylık olmasına dikkat ediyorlar. Yani bir iş yerini girip 2 aylık maaş gelir belgenizle kredi çekmek istediğiniz red cevabı almanız yüksek ihtimaldir. Bazı bankalarda bu süre 3 ay gibi bir süreye düşürebilmektedir.

Eğer kredi çekmek istediğiniz banka sizin maaş aldığınız banka ise o zaman kredi alma ihtimaliniz çok yükselecektir. Eğer maaş aldığınız bankaya mevcut borcunuz yok ise kredi alma ihtimaliniz o bankada çok yüksektir.

Bankadan Kredi Bilmek İçin Yaşım En Az Kaç Olmalıdır

Bankadan Kredi Alabilmek İçin Yaşım En Az Kaç Olmalıdır?

Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre bankadan kredi çekebilmek için yaşınız 18 yani reşit olmanız gerekmektedir. Yaşınızın 18 olması bile sizi bazenleri kurtarmaya bilir. Bazenleri bankalar bu şartları koysalar da en alt sınırdan bunu uygulamıyorlar. Genellikle bankalar kredi verirken 25 yaş sınırını dikkat ediyorlar demek yanlış olmaz. Fakat 18 yaşında birinin kredi alamayacağı anlamına gelmez. Şartları sağladığınız takdirde kredinizi alabilirsiniz.

Bankadan Kredi Alabilmek İçin Yaşım En Fazla Kaç Olmalıdır?

Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre bankadan kredi çekebilmek için yaşınız 18 yani reşit olmanız gerekmektedir. Peki kredi çekmek için maksimum yaş kaç olmalıdır. Bankalar öncelikle kredi verirken bunu verdiği kişiden almayı düşünür. Bu düşünce haliyle verilen kişinin yaşı, sağlığı vs ile doğru orantılıdır. Ayrıca kredi çeken kişiye sağlık sigortası yaptırırken de bazı sıkıntılar çıkmaktadır. Bundan dolayı bankalar 70 veya 80 ve üzeri yaştaki kişilere kredi vermemektedir. Ülkemizdeki yaş ortalamasını düşünürsek bu rakam gerçekten çok yüksektir.

Bankadan Kredi Çekmek İçin T.C. Vatandaşı Olmak Zorundamıyım

Bankadan Kredi Çekmek İçin T.C. Vatandaşı Olmak Zorundamıyım?

Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına göre bankalardan kredi çekebilmek için bu şartı yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartını sağlamanız gerekmektedir. Eğer bu şartı sağlamıyorsanız bu sizin için sıkıntı yaratacaktır. Çünkü kredi başvurusu yaparken bankaların ilk istedikleri belge Nüfus Cüzdanı olmaktadır. Ama isterseniz yabancıya kredi veren bankalar adlı yazımızı okuyarak bu sorunuza cevap bulabilrisiniz. Yani yanbancı biri bankadan nasıl kredi sorusunun cevabını bulmuş olacaksınız.

Bankadan Kredi Çekmek İçin Taksit Miktarı Önemli Mi?

Kredi başvurusu yaparken abankalar sizin ödeme gücünüze illa ki bakacaktır. Bundan dolayı bankalar kredi çekecek kişinin aylık gelirinin %40 ‘nın bakarlar. Eğer kredi çekeceği tutuarın aylık ödemeleri maaşının %40 oranını geçmesi durumunda kredi vermede rahat davranmaya bilirler.

Bu yukarıda saydığımız şartları yerine getirdiğiniz takdirde kredi almak sizin için basit bir olaydır.

paravepara.com ekibi olarak gerçekten ihtiyacınız yok ise kredi çekmenizi tavsiye etmeyiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir