Araba Kredi İle Alındı Satabilir miyim? Kredi Hacizli Arabayı Satmak


Banka İpotekli Aracı Nasıl Satabiliriz?

Arabam Kredi İle Alındı Satabilir miyim? Kredi Hacizli Arabayı Satmak Mümkün Mü?  Bir arabanız var ve bu arabayı bir sebepten dolayı satmak istemeniz gayet normal bir durum. Günümüzde bir çok kişi arabasını kredi ile aldığından veya kredi çekerken krediye haciz gösterdiğinden dolayı şuan çevremizde dolaşan bir çok araba rehinli araç, hacizli araç veya ipotekli araç  denilebilir. Yani kredi bitene kadar aslında araba kullanan kişiye ait değildir. İşte sıkıntı da burada çıkmaktadır rehinli aracın satışı yapıla bilir mi? Cevap evet ise Kredili araç satışı nasıl yapılır? veya Rehinli araç satışı mümkün mü?

Bu gün ele aldığımız yazımızda ipotekli araç satışı, rehinli araba satışı hakkında size bir alıcı satıcı gözüyle ipotekli araç nasıl satılır ve ipotekli araba nasıl alınır bilgilerini paylaşacağız. Rehinli araç satış işlemleri hakkında bilgi vermeden önce ufak olarak ipotekli, rehinli veya hacizli araba ne demek bir tanım yapmakta fayda vardır.

Konumuzun devam eden yerlerinde rehinli araç nasıl alınır, rehinli araç satışı yapılır mı, banka rehinli araç satışı, rehinli araç satılabilir mi gibi konular da bilgi vereceğiz.

Rehinli Araç Ne Demek?

Rehinli araç nedir? İpotekli araç veya rehinli araç üzerinde borç bulunan araç denmesi yanlış olmaz. Yani araç size ait değildir. Aracın üstündeki borç bitene kadar sizin araba üzerinde alış veriş konusun da tam yetki sahibi olamama durumunuzdur. İpotekli araba satışı , rehinli araba satışı konusu da buradan çıkmaktadır.

İnsanlar bu şekilde arabalarını satmak istediklerinde ve genel olarak kredilerin bankadan çekildiğini düşünürsek banka rehinli araç satışı, ipotekli araş satışı ortaya çıkıyor.

İpotekli veya Rehinli Araç Satışı Yapılır mı?

Evet öncelikle bunu belirtelim ki ipotekli veya rehinli araç satışı  ve rehinli araç alışında her hangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Rehinli araba satışı için yapılması gereken işlemleri takip ettiğinizde orta da her hangi bir sıkıntı olmayacaktır. Bunun için ipotekli araba nasıl satılır? veya Rehinli araç nasıl satılır? sorusuna geçmekte fayda vardır.

Rehinli Araç Satışı Nasıl Yapılır?

Bir araç beğendiniz ve almak için anlaştınız fakat yukarıda belirttiğimiz gibi bir sıkıntı ortaya çıktı. Aracın üzerinde rehin var. Bu ipotek sıkıntısından kurtulmadan bu aracın satışı mümkün değildir. rehinli araç satılabilir mi ve banka rehinli araç satışı nasıl yapılır sorusuna 3 tane yol göstereceğiz. Kısacs rehinli araç satış prosedürünü sizlere anlatacağız. Tabi şu göz önünde bulundurulması gereken bir durumdur rehinli araç satış işlemleri normal araç satış işlemlerinden farklı bir yol takip edilmektedir.

  • Banka Rehinli Araç Satışı Noter Üzerinden Yapmak

Rehinli aracın noter satışı yapılır mı? Rehinli araş satışında yapılacak ilk yöntemlerden bir tanesi arabanın satışı gerçekleştirildikten sonra ele geçen para ile araç satışını gerçekleştirmek olacaktır. Fakat aracı alacak kişi kendini teminat altına ala bilmesi için aracın noter huzurunda işlem yapılması gerektiğini bilmesi gerekecektir. Noter huzurunda yapılan alıcı ile satıcı imzalarını atmalıdır. Aslında bu rehinli araç satış sözleşmesi olacağından dolayı bu anlaşma ya dikkat etmek gerekmektedir.

  • Banka Rehinli Aracın Banka Üzerinden Satışını Yapmak

Kredili araç nasıl satılır sorusuna gelinirse banka üzerinden satış yapmak diğer yöntemdir. Kredili aracı alacak kişiye banka huzurunda kredinin kalan kısmı devredilir. Kısacası artık kredi borçlusu arabayı alacak kişi olacak ve kalan kısım da elden verilecektir. Bu işlemin banka huzurunda yapılması haliyle şarttır. Yapılacak yeni işlem ile artık kredi borcu aracın alan kişiye aktarılmıştır. Bu da bankada yeni sözleşme imzalanması demektir. Banka rehinli araç satışında muvafakat vermiş olur ve artık normal satış işlemleri prosedürü takip edilir. Bu ikinci yöntemle kredisi devam eden aracın satışı, hacizli araç satışı, borçlu araba satışı bu şekilde yapılabilir.

  • Rehinli Araç Karşılıklı Güven Esasına Dayanan Satış Yöntemi

Bu yöntem isminden de anlaşılacağı gibi kesinlikle karşılıklı güven ortamına dayanan bir durum da gerçekleşen satış işlemidir. İpotekli aracın satışını yapacak kişi öncelikle aracın kredisinin kaldırılması gerektiğini biliyor. Bu işlem devam ederken kredi rehinli araç satışı yapacak kişi alacağı parayla önce kredi kapatılır. Daha sonra rehin veya ipotek kaldırıldıktan sonra satış işlemi gerçekleştirilir. Bu Son yöntem gerçekten çok riskli ve tehlikelidir. Eğer bu işlemi yapacaksınız gerçekten dikkatli olunuz. Aracınızı almadan her hangi bir şeye imza atılmayacağını biliniz. Son yöntem gerçekten tavsiye edilen bir yöntem değildir.

paravepara.com ekibi iyi alış verişler diler.

4 Comments

  1. George Ben
  2. frank
  3. serdar
  4. Robson Caroline

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir