5 Maddede Altının En Çok Kullanıldığı Alanlar


Altının kıymetli olmasının temel sebebi, sadece doğada nadir bulunması değildir. Diğer metallere göre daha kolay işlenebilmesi ve kullanım alanlarının özel olması onu değerli kılan diğer faktörlerdendir. Görünüm olarak kırmızımsı ve sarı renge yakın bir metaldir.

Bir ürünün kıymetini arz ve talep dengesindeki durum belirler. Eğer bir ürün az bulunuyorsa ve çok talep ediliyorsa değerlidir diyebiliriz. Yatırımdan, teknolojiye ve takıya kadar bir çok alanda kullanılan altın oldukça kullanışlı ve işlemesi kolay olan bir elementtir. Kıymetli olmasının yanı sıra yıldızlardaki kimyasal tepkimeler sonucu oluşması onu fantastik kılan bir diğer özelliğidir. Aslında her altın atomunun bir yıldızın içinden doğduğunu düşündüğümüzde onun daha da özel olduğunu anlamaktayız.

1. Altın Alaşımı Kolaydır

Altın bir çok metal ile alaşımında oldukça kullanışlı bir metaldir. Elektrik iletiminin yanı sıra yemek takımlarında süs olarak da işlenebilmektedir. Renginin bozulmaması, diğer metallere göre düşük sıcaklıklarda eritilebilmesi ve inceltilebilmesinin oldukça kolay olması onu nadir ve özel kılmaktadır.

2. Altın Kuyumculuk Sektörünün Temel Dinamiğidir

İnsanlık tarihinde çok eski bir geçmişe sahip olan takılar altının bulunması sonrasında daha da yaygın kullanılmaya başlandı. Zenginliğin ve gösterişin simgesi olması kadınlar tarafından daha da sevilmesine neden oldu. Yapılan takıların tekrar eritilerek farklı formlarda kullanılabiliyor olması altının en çok sevilen özellikleri arasındadır. Zaten günümüz kuyumculuk sektöründeki takılar geri dönüştürülmüş altınlardan oluşmaktadır. Eğer geri dönüşüme girmemişse tarihi veya sanatsal bir değeri olduğundandır. Altın leke tutmaz, kararmaz, kolay şekillenir, dayanıklıdır ve rengi dayanılamayacak kadar güzeldir.

3. Altın Yatırımın Vazgeçilmez Simgesidir

Altın antk çağlardan bu yana sadece süs amacıyla değil aynı zamanda yatırım aracı olarak da değerlendirildi. Eski çağlarda altın paraların kullanılması bunun en belirgin göstergesidir. Günümüzde paranın değeri altına bağlıdır. Bir ülkenin ne kadar çok altını varsa parası da o kadar değerlidir. Aslında elimizdeki paralar devletin bankasındaki altın rezervinin simgesidir. Yani elimizde 100 TL varsa, parayı basan kuruluşun altınlarından o kadarlık sahip olduğunuzu göstermektedir. Yine de bir paranın değerinin belirlenmesi sadece altın rezervine de bağlı değildir. Farklı parametreler de vardır. Ancak bu makalemizde bu geniş konuya değinmeyeceğiz.

Altının azalması onun değerlenmesi ve elinizdeki paranın değersizleşmesi anlamına gelmektedir. Yani altın ile elinizdeki parada genellikle ters orantı vardır. Bu durum uluslar arasın para piyasasında daha da karmaşıktır. Çoğu zaman döviz arttığında altının düşmesi beklenir. Çünkü döviz değerdi de aslında o ülkenin altın rezervini gösterir. Dolayısıyla altın ve para arasındaki bu dengeyi iyi analiz edip, altın piyasasında tecrübe edinerek geleceği çok iyi bir yatırım yapabilirsiniz. Altın uzun vadede en karlı yatırım aracı altındır.

4. Altın Sağlık Alanında Hayat Kurtarıyor

Altının sağlık sektöründe de kullanıldığını vurgulamak isteriz. Kanserden göz hastalıklarına kadar bir çok alanda oldukça iyi bir iş çıkarmaktadır. Belirlenen kanser türlerinde ilaçların daha etkili olabilmesi için kanserli dokuya altın izotopları ile birlikte güçlendirilmiş ilaçlar enjekte edilmektedir.

Özellikle göz hastalıklarında kalıcı görme problemine neden olan bazı hastalıklarda temel tedavi seçeneği olarak değerlendirilmektedir. Örneğin lagoftalmi olarak adlandırılan ve kalıcı görme kaybına neden olan rahatsızlığın tedavisinde gözün ilgili bölgesine az bir miktarda altın uygulanmaktadır.

5. Belkide En Çok Kullanılan Alan Teknoloji Üretimi

Günümüzde üretilen milyarlarca cep telefonu, bilgisayar, TV gibi elektronik ürünlerin tamamında eser miktarda da olsa altın kullanılıyor. Bunun yanı sıra medikal sanayide özellikle alerjik etkiler göstermemesi nedeniyle oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Elektronik aletlerin işlemcilerinde,, ana kartlarında ve elektrik iletiminin hızı ve etkili olması gerektiği devrelerde altın mutlaka kullanılıyor. Altının teknolojik ürünlerde kullanımı ise giderek daha da yaygınlaşmaktadır.

Bu makalemizde sizlere altın kullanım alanları, faydaları ve özellikleri hakkında bilgiler verdik. Sizler de altın hakkında öğrenmek istediğiniz her şeyi yorumlar kısmında ifade edebilirsiniz. Özellikle yatırım alanında altın hakkında bilgi almak istiyorsanız uzman ekibimiz sizlere yardımcı olmak için her zaman hazır olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir