2 Adımda Limit Aşım Ücreti Nedir?


Kredi kartı kullanmakta olan hemen herkes için limit aşımı önemli bir konu olmuştur. Bundan dolayı da limit aşım ücretinin ne olduğu ile ilgili sorular sorulmaktadır. Bu yazımızda, limit aşımı ücreti nedir? Sorusuna cevap vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

1. Limit aşımı ne demektir?

Sizlere limit aşımı ücreti hakkında bilgi vermeden evvel limit aşımının ne olduğu ile ilgili kısa bilgiler vereceğiz. Bugün artık hemen herkesin kullandığı kredi ve kredi kartları ile ilgili yeteri kadar bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Dolayısıyla bu yazımızı dikkatli bir şekilde okursanız, hem limit aşımı hem de limit aşımı ücreti hakkında bilgi edinebileceksiniz.

Limit ile ilgili bankacılık sektöründe yapılmakta olan tanımlama şöyledir; Limit, daha ziyade kredi ve kredi kartı kullanımlarında banka müşterilerinin kullanabilecek oldukları en üst harcama tutarını gösteren bir ifade olarak önümüze çıkmaktadır. Daha çok kredi kartı harcamalarınızda karşınıza çıkan limit, müşterileri kredi kartı harcamaları konusunda sınırlamaya yarayan bir unsurdur. Evet, limit ile ilgili bu açıklamamızdan sonra limit aşımı ücreti ne demektir sorusuna dönebiliriz. Limit aşımı hakkında her bankanın internet sitesinde de ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz. Limit aşımı faizi şeklinde de adlandırılmaktadır ve günlük olarak hesap edilmektedir.

2. Limit aşımı ücreti neyi ifade etmektedir?

Buna her bankanın kendisine özgü çalışma koşulları baz alınarak cevap verilirse daha doğru olur. Ancak genel olarak anlatacak olursak; Kredi kartlarına tanımlanmış olan son ödeme tarihlerine kadar yapılması gereken en az ödeme tutarı yani asgari ödeme tutarı ya da daha fazla ödeme yapılması halinde geriye kalan borca bir sonraki son ödeme tarihine kadar veya ödeme yapılmamışsa sonraki hesap kesim tarihine kadar faiz işletilir. Son ödeme tarihinde borç ödemesi yapıldığında ise herhangi bir faiz tahakkuk ettirilmeyecektir.

Yapılacak olan harcamalar ve nakit çekme işlemleri, kredi kartınıza tanımlanan limiti geçerse işletilen faize limit aşımı ücreti adı verilmektedir. Bu ücret, limiti aşan tutarın yüzdesel olarak belirli bir oranına denk gelecek şekildedir. Uygulanan faiz oranları her bankaya göre farklılık gösterebilir. Kredi kartının borç bakiyesi yani toplam borcu, size tahsis edilmiş olan kart limitini aşmış ise limitin aşıldığı miktara günlük olarak faiz uygulandığından harcamaların buna bakılarak sınırlandırılması yararlı olur.

Eğer limit aşımından dolayı bankaya faiz ödemek istemiyorsanız, ya kredi kartınızın limit artırımı için müracaatta bulunmalı ya da mevcut kart limitlerinize göre dikkatlice harcama yapmalısınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir