Türkiye’de Yaşayan Yabancıların Bankalardan Kredi Alma Şartları


Ülkemizde yaşayan yabancıların bankalarımızdan kredi kullanıp kullanamadıkları konusunda yaptığımız araştırmalar sonucu, Türk bankalarının kredi kullandırmaları noktasında herhangi bir zorluğun olmadığını gördük. Bu yazımızda, yabancı kişilerin ülkemizde ikamet etmeleri şartıyla kredi kullanıp kullanamadıkları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Bankalar, ülkemizde yerleşik olan yabancılara kredi kullandırttığı gibi bazı koşulları yerine getiren yurtdışındaki yabancılara bile kredi kullandırttıkları bilinmektedir. Türkiye’deki yabancıların en çok kullandığı kredilerin ilk sırasında ise konut kredileri bulunmaktadır. Yabancı uyruklu kişilerin daha çok yatırım amaçlı konut aldıkları, bu noktada da İstanbul, İzmir ve Antalya gibi şehirleri tercih ettikleri görülmektedir.

Türk Hükümeti’nin 2012’de yeniden düzenlemiş olduğu “Mütekabiliyet Yasası” uyarınca, ülkemizdeki yabancı konut alımlarının 4-5 katına çıktığı da görülmektedir. Türkiye’deki gelirlerle kıyaslandığında çok daha fazla alım gücüne sahip olan yabancı ülke vatandaşları, Türkiye’den çok daha rahat bir şekilde gayrimenkul alabildikleri hepimizin malumudur. Türk vatandaşlığına geçmedikleri için ülkemizde yaşamakta olsalar bile yabancı uyruklu olarak tanımlanan kişilerin, Türk bankalarından konut kredisi alabilmeleri için bazı koşulları yerine getirmeleri gerekmektedir. Kredi kullandırılmasında özellikle Avrupa ve ABD vatandaşlarına çok daha fazla kolaylıklar söz konusu olabilmektedir.

Yabancıların kredi kullanımlarındaki şartlar;

Türkiye’de hayatını sürdüren yabancı kişilere kredi kullandırmalarda aranan şartların başında, Türkiye’de gösterebilecekleri bir ikamet adresinin olması ve kendilerine kefil olabilecek bir Türk vatandaşı şartı gelmektedir. Türk kefil gösteremeyen kişilere de kolaylık sağlanmaktadır. Buna göre vatandaşı oldukları ülkelerden gelirlerini gösteren bir belgeyi ibraz etmeleri ve yurtdışındaki ikametlerini ayrıntılı bir şekilde ispat etmeleri istenmektedir.

Yabancıların Türk bankalarından kredi kullanmaları için gerekenler;

– Satın almak istedikleri gayrimenkulün tapusu,

– Kredi talep eden kişinin pasaportunun fotokopisi,

– Kendi ülkesindeki ikametine ait su ya da elektrik gibi faturaların bir nüshası,

– Kendi ülkesinde çalıştığı yerden ıslak imzalı son üç aylık maaş bordrosu, ( Türkiye’de yaşayan yabancılardan istenmiyor.)

– Kendi ülkelerindeki banka hesaplarının hareketlerini gösteren belge ve dekontlar,

– Üzerine kayıtlı bir gayrimenkulü varsa, bunların değerlerini ispat eden belgelerin fotokopileri.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir