T-Bank Kim Tarafından Kuruldu? T-Bank Sahibi Kimdir? T-Bank Nerenin?


Mng  bankası ve bir çok bankanın katılımı ile sonunda kendini bulan bir bankadan bahsediyoruz. Kısaltması T-bank olan bankanın ve isminin uzun hali de Turkland Bank bankanın hikayesini ve hakkında bilgi vermek istedik. Daha önceki adı MNG bankası olan bu yerin günümüzdeki adı T-bank’tır.

T-Bank Kim Tarafından Ve Ne Zaman Kurulmuştur?

T-Bank Kim Tarafından Kuruldu? T-Bank Sahibi Kimdir? T-Bank Nerenin? Mng Bankın geçmişi de geleceği kadar karmaşık bir isim üzerine kurulmuştur. Çünkü sürekli isim değişikliğine gitmiş ve sonucunda başka isimler altında hizmetlerini sürdürmüştür. Bankanın tarihinde 1985 yılında Bank of Bahrain and Kuwait’in Türkiye’de ki bankası olarak İstanbul Şubesi olarak kurulmuştur.  1991 yılına gelindiğinde Bahreyn ve Kuveyt Bankası A.Ş. unvanı alarak bağımsız bir kurum olarak devam etmiştir.

1992 yılında hisselerini alanın yaşamış olduğu kriz nedeniyle ile banka devredilerek ismi tekrardan değişime uğramış,  Garanti Yatırım ve Ticaret Bankası A.Ş. olarak değişmiştir.  1997 banka tekrar devredilerek Doğuş Grubundan alınmış ve Mehmet Nazif Günal yeni sahibi olmuştur.

Banka tekrar isim değişikliğine giderek MNG Bank olmuştur. Türk iş adamı eline geçen bankanın yeni sahibi 2006 yılında Arab Bank ve BankMed, olmuştur. Bankalar MNG Bank hisselerinin % 91’ini devralmıştır.  Banka tekrar yapılandırma ile Turkland Bank kısaltması ile T- BANK olmuştur.

T-Bank Faaliyetleri Nelerdir?

T-bank faaliyet alanlarını anlatmak gerekirse; T-bank  her geçen gün büyüyen kadrosu ile müşterilerine kaliteli şekilde hizmet vermektedir. Ana hissedar bankaların oluşturmuş olduğu katkı, T-Bank’ın çalışmasına ve müşteri kitlesine katkı sağlamıştır.

Kurumsal ve ticari bankacılık adına müşterilerine her türlü finansal hizmetleri sağlayan banka, aynı zamanda Orta ve büyük işletmelere farklı çözüm olanakları da sunmaktadır. Dubaili sahipleri olan banka aynı zamanda Türk ekonomisine de katkılar sağlıyor.  Böylece yatırım fırsatları daha çok kişiye ulaşarak ülke kalkınması sağlanıyor. Ne Zaman Kurulmuştur?

T-Bank Türkiye Yurt İçi Şubeleri Nerededir?

T-Bank 2015 itibariyle Türkiye de yani t-bank yurt içi  şubeleri aşağıdaki gibidir.

Bankanın Seyhan, Adana, Bakanlıklar, Ankara, Yenimahalle, Antalya, Manavgat, Antalya, Bursa, Denizli, Gaziantep, Alsancak, Adapazarı, İzmir, Kayseri, Gebze, Kocaeli, Eskişehir, Samsun, İzmit ve Konya’da şubeleri bulunmaktadır.

Asıl kuruldğu yer olan yerde ise yani t-bank İstanbul şubeleri ise İstanbul Atatürk Hava Limanı t-bank şubesi, Avcılar t-bank şubesi , Bayrampaşa t-bank şubesi , Beylikdüzü t-bank şubesi, Caddebostan t-bank şubesi, Dolayoba, Dudullu, Etiler, Güneşli, İkitelli, Hasanpaşa, Kozyatağı ve Levent’te şubeleri bulunmaktadır.

T-Bank Çalışan Personel Sayısı Ne Kadar?

T-bank çalışan personel sayısı kaç tanedir diye aklınıza gelmiş olabilir. T-bank toplam da 2009 yılında 400 çalışanı varken şuan günümüzde 2012 yılında bu sayı 500 çalışana çıkmıştır. 2012 yılında tekrardan 80 kişilik kadro daha açarak 580 kişiye çıkmıştır.

T-Bank Şubesi Sayısı Ne Kadar?

T-bank Türkiye’de şube sayısı kaç tanedir? T-ban şube sayısı da merak edilen bir soru dense yanlış olmaz. 2009 yılında 16 şubesi varken 2012 yılında bu sayı 27’ye çıkmıştır. t-bank şube sayısı 2015 yılında 40-50 civarı çıkarılmaya hedeflenmiştir.

T-Bank Hissedarları Kimdir?

T-Bank konumuzun en başında belirttiğimiz gibi hissedarları olan sadece bir kişiye ait olmayan bankadır. Bu sebeple en fazla hisseye sahip olan banka ile en az hisseye sahip bankalar listede gösterilmiştir. Toplamda T-bank’ın 3 tane toplam hissedarı vardır. T-bank hisse sahipleri aşağıda lista halinde verilmiştir.

  • BankMed    %50
  • Arab Bank   %28
  • Arab Bank İsviçre   %22

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir